דרום אפריקה חזרה בה מהחלטתה לפרוש מבית הדין הבינלאומי בהאג

ההחלטה התבססה על פסיקת בית משפט גבוה במדינה שקבע כי הפרישה מהארגון חסרת הגיון ומוקדמת. אולם פרשנים מבהירים כי הממשלה בדרום אפריקה תנסה להשיג את אישור הפרלמנט כדי להמשיך בתוכניתה

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס

דרום אפריקה הודיעה שלשום (שלישי) כי היא חוזרת בה מהחלטתה לפרוש מבית הדין הבינלאומי בהאג בהתבסס על פסיקה משפטית שקבעה כי הפרישה "אינה חוקתית ולא בתוקף". עם זאת, עדיין לא ברור אם המדינה נטשה לחלוטין את כוונותיה לעזוב את בית הדין הבינלאומי, או שמא היא מתכוונת לחפש דרכים אחרות לעשות זאת.

באוקטובר האחרון הודיעה דרום אפריקה כי היא תפרוש מבית הדין הפלילי הבינלאומי. שר המשפטים הדרום אפריקאי, מייקל מסותה, הסביר כי התחייבויותיו של בית הדין אינן תואמות לחוקי מדינות המעניקים למנהיגים מכהנים חסינות דיפלומטית. כבר ב-2015 הודיעה דרום אפריקה כי בכוונתה לצאת מבית הדין לאחר שנמתחה עליה ביקורת בשל התעלמותה מצו בית משפט, לעצור את נשיא סודאן עומר אל-בשיר, שביקר בה באותה עת.

נשיא דרום אפריקה, ג'ייקוב זומה, מבקר באינדונזיה, אתמולצילום: DARREN WHITESIDE/רויטרס

זמן קצר אחרי דרום אפריקה, הודיעו גם גמביה ובורונדי שהן עוזבות את בית הדין, על רקע לחץ בינלאומי שדרש מהן להישאר. ואכן, גמביה היתה הראשונה בחודש שעבר להודיע כי היא הופכת את ההחלטה, אחרי שנשיאה החדש, אדאמה בארו, ביטל את החלטת קודמו בתפקיד. מומחים רבים הזהירו כי פרישות מעין אלה – במיוחד של דרום אפריקה, אחת מהחברות הוותיקות והאיתנות בבית הדין הבינלאומי – יובילו לגל של מדינות אפריקאיות רבות נוספות שיבקשו לצאת ממנו.

ממשלת דרום אפריקה מבקרת כבר תקופה ארוכה את בית הדין הבינלאומי בטענה שהוא מוטה נגד מדינות אפריקאיות ובכל ההודעות הפומביות שפרסמה הממשלה באחרונה המשיכה ההנהגה להתעקש כי תעזוב את הארגון.

במכתב שנשלח שלשום למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש, הודיעה דרום אפריקה כי היא מצטרפת להחלטת גמביה וכי תמשוך את תוכניותיה לפרוש מבית הדין. לפי המכתב, האמצעים עמם ביקשה המדינה לפרוש מבית הדין נמצאו כלא תקפים ולא חוקתיים. בחודש שעבר פסק בית משפט גבוה בדרום אפריקה כי החלטת הממשלה לפרוש מבית הדין הינה חסרת היגיון מבחינה הנהלים ואינה בשלה. בית המשפט הוסיף כי הממשלה לא יכולה לקבל החלטה כזאת ללא אישור הפרלמנט.

לפי כמה פרשנים, קיימת אפשרות שהממשלה תנסה כעת להשיג את אישור המחוקקים, במיוחד נוכח הידיעה שהיא צפויה להפסיד בערעור שהגישה על פסיקת בית המשפט נגד הפרישה. "ייתכן שהם הודיעו על משיכת התוכנית לפרוש מבית הדין כדי שהם יוכלו לנקוט הליכים מקובלים ונכונים", אמר פייר דה ווס, פרופ' לחוקה באוניברסיטת קייפטאון. למפלגתו של הנשיא ג'ייקוב זומה, הקונגרס הלאומי-אפריקאי, יש רוב בפרלמנט וכל ניסיון להעביר בפרלמנט החלטה לפרישת המדינה מבית הדין הבינלאומי צפוי להצליח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ