שישה עובדי סיוע נרצחו וגופותיהם הושלכו בצד הדרך בדרום סודאן

בחודשיים האחרונים התגברו מאוד ההתקפות על עובדי הסיוע בדרום סודאן ו-12 כבר נהרגו השנה. המורדים מאשימים את הממשלה. האו"ם: "לא יעלה על הדעת שאלה אשר מנסים לעזור מותקפים ונהרגים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פריקת חבילות סיוע בפורט סודאן, בשבוע שעבר
פריקת חבילות סיוע בפורט סודאן, בשבוע שעברצילום: ASHRAF SHAZLY/אי־אף־פי

שישה עובדי סיוע מארגון לא-ממשלתי נרצחו וגופותיהם הושלכו בצד הדרך שלשום (שבת) בדרום סודאן, כך הודיע אתמול המשרד לתיאום עניינים הומניטריים של האו"ם. בהודעה מטעם המשרד ומכוח האו"ם בדרום סודאן נאמר כי השישה היו בדרכם מהבירה ג'ובה ליישוב פיבור ליד הגבול עם אתיופיה כשהרכב בו נסעו נפגע ממארב.

בחודשיים האחרונים התגברו מאוד ההתקפות על עובדי הסיוע בדרום סודאן ומתחמיהם. 12 עובדי סיוע כבר נהרגו השנה בדרום סודאן, ו-79 איבדו את חייהם מאז החל הסכסוך במדינה ב-2013. בשבוע שעבר נהרגו עובד סיוע וחולה בכולרה בהתקפה על שיירה של ארגון לא-ממשלתי גדול, וכמה ימים לפני כן נחטפו ארבעה אנשי צוות של ארגון אחר והוחזקו באיומי נשק במשך ארבעה ימים עד ששוחררו.

יוג'ין אובוסו, בכיר האו"ם במדינה, מסר בעקבות רצח ששת העובדים כי "בתקופה שבה הצרכים ההומניטריים הגיעו לגבהים חדשים, לא יעלה על הדעת שאלה אשר מנסים לעזור מותקפים ונהרגים". אובוסו לא מסר פרטים על המדינות מהן הגיעו הנרצחים או הארגון בו עבדו.

מורדים מדרום סודאן האשימו היום את הממשלה באחריות להרג השישה, בעוד הממשלה אמרה כי מוקדם מדי לומר מי עמד מאחורי ההתקפה. לדברי המורדים, הנאמנים לסגן הנשיא לשעבר ריק מצ'אר, הממשלה היא האחראית להרג משום שהוא אירע בשטח שלה. "אין לנו לוחמים באזור הזה. אלה הממשלה וכוחותיה ששולטים שם", אמר דובר כוחות המורדים, לאם פול גבריאל.

מלחמת האזרחים בדרום סודאן החלה ב-2013 לאחר שעימותים פרצו בין כוחות הנשיא סילבה קיר וסגנו לשעבר ומנהיג המיליציה האנטי-ממשלתית כיום, ריק מצ'אר, עקב פיטוריו בידי קיר. עשרות אלפי אנשים נהרגו מאז תחילת המלחמה, שיצרה את האסון ההומניטרי מהגדולים בעולם. 3.4 מיליון איש נאלצו לעזוב את בתיהם, וכמאה אלף בני אדם במדינה חיים במצב של רעב, וכמיליון נוספים קרובים לכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ