הצטרף למיליציה כשהיה ילד, נפל בשבי וחזר לאמו אחרי שש שנים

דואופ ספג התעללות מחיילי צבא הממשל בדרום סודאן ואיבד חלק משמיעתו. בשן ועין הצליח להיחלץ ולחזור לביתו

ג'פרי ג'טלמן, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דואופ מתקבל על ידי בני משפחתו בדרום סודאן, בפברואר
ג'פרי ג'טלמן, ניו יורק טיימס

דואופ בן ה–16 ירד מהמטוס כששתי אבנים קטנות תחובות באוזניו. ראשו עדיין כאב מהמכות שחטף ורעשים חזקים הפריעו לו, אבל הוא לא רצה לקבל אטמי אוזניים, רק את שתי האבנים הקטנות הללו. גובהו היה כשל גבר ממוצע, אך מעיניו ניבטה מבוכה של ילד. הוא גויס למיליציה בדרום סודאן ונפל בשבי בידי חיילי הממשלה, שם בעטו בו, הצליפו בו ודרכו עליו. כעת, אחרי שש שנים, הוא שב לביתו. כשעלה על המשאית של קרן האו"ם לענייני ילדים (יוניצ"ף) והחליק על המושבים הארוכים בחלקה האחורי, הוא נראה מבועת. "דואופ, אתה שומע אותי?", שאל עובד יוניצ"ף את הנער, "אתה הולך לפגוש את אמא שלך".

דרום סודאן, המדינה הצעירה ביותר בעולם, הוקמה ב–2011 ושנתיים בלבד לאחר מכן פרצה בה מלחמת אזרחים בין כוחות נשיא המדינה, סלבה קיר משבט הדינקה, לסגנו לשעבר ריק מצ'אר משבט נואר.

דואופ מתקבל על ידי בני משפחתו בדרום סודאן, בפברוארצילום: TYLER HICKS / NYT

משבר הפליטים במדינה נחשב על פי האו"ם לגדול ביותר באפריקה והשלישי בגודלו בעולם, אחרי סוריה ואפגניסטאן, ובחודשים האחרונים בכירים במערב התריעו על רצח עם שמתבצע שם. כ-3.6 מיליון בני אדם נמלטו מבתיהם או נהפכו לפליטים מאז פרצה מלחמת האזרחים, בתי ספר נשרפו, משפחות נקרעו ועשרות אלפי ילדים גויסו למיליציות ולצבא. דואופ היה אחד מהם, ושם משפחתו לא מפורסם משום שהיה עד לפשעי מלחמה רבים. בכירים ביוניצ"ף מזהירים כי חיילים עלולים לרדוף אותו בשל כך ולנקום בו. לדבריהם, גם המורדים וגם צבא הממשלה מגייסים ילדים, גם כאלה בני 10.

משפחתו של דואופ מספרת כי הוא נטש את בית הספר כשהיה בן 9, עזב את ביתו והצטרף למיליציה של המורדים. לאחר מכן הצטרף לצבא הממשלה, ערק, חזר למורדים, נפל בשבי הצבא, הוכה ועונה ולאחר מכן נזרק על ידם. כל מה שהוא חווה וסבל עדיין בגדר תעלומה. משפחתו אומרת שחיילי הממשלה בעטו בראשו ובפניו שוב ושוב. הוא איבד חלק משמיעתו ומיכולת הדיבור. אחדים מעובדי הסיוע העריכו כי ייתכן שהוא שומע קולות. לדבריהם, אולי זאת הסיבה שהוא מחזיק אבנים באוזניו. הם מספרים כי לפעמים, כשהוא יושב לבדו, הוא צוחק פתאום או מזעיף את פניו.

המשרד של יוניצ"ף בדרום סודאן מחזיק במאגר נתונים הכולל אלפי ילדים שהופרדו מהוריהם. יחסית לרבים מהם היה לדואופ מזל, בהתחשב במה שעבר עליו. בדצמבר הוא נמצא כשהוא פצוע קשה ליד בסיס צבאי סמוך לבירה ג'ובה. הוא נלקח למחנה עקורים גדול, ולאחר מכן ניסו ביוניצ"ף לגלות את זהותו.

"הוא לא דיבר במשך שבועות", אמר ג'יימס אלדר, דובר יוניצ"ף, "אני זוכר שאחרי ימים אחדים הוא חייך קצת, אך כשראה נשק הוא העווה את פניו".

דואופ לאחר שחזר למשפחתו, בפברוארצילום: TYLER HICKS / NYT

אמו של דואופ לא ראתה אותו שש שנים. ביוניצ"ף איתרו אותה והביאו אותה למחנה העקורים בבנטיו, המקום הבטוח היחיד שבו יכלו להתאחד מחדש. כשירד מהמשאית, אמו פרצה בבכי. אך בהתאם לתרבות שבט נואר, היא לא יכלה לגעת בו כל עוד לא התרחץ. דודתו אמרה שהיא הולכת להקריב עז.

המחנה בבנטיו הוא מקום של אומללות מרוכזת. שוהים בו 120,000 בני אדם החיים בבקתות מאובקות המסודרות שתי וערב, שביניהן עוברות דרכי עפר ארוכות. "אני מרגיש כמו במלכודת", אמר גטקואות וואור, מורה המתגורר כאן, ומיד תיקן את עצמו: "אני באמת במלכודת כאן". אנשים נשארים כאן משתי סיבות. הם מפחדים להיקלע לאש צולבת ולהיהרג, או שהם מפחדים ליפול בידי צבא הממשלה. כמעט כל מי שנמצא במחנה הוא בן שבט נואר, בעוד שהממשלה והצבא של דרום סודאן נשלטים על ידי בני דינקה.

הקורבן לכבודו של דואופ הועלה לקול שירה וריקודים של אחדים מבני המשפחה, אך עדיין נותרה תהום עמוקה בין קולות השמחה למבט האבוד בעיניו של דואופ. כמה מקרוביו תהו בלחש: האם הוא מבין מה קורה סביבו? יש רופאים שיוכלו לעזור לו? אחד מהם אמר שהוא נראה כאילו חזר מעולם המתים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ