לפחות שני הרוגים בהתקפת חמושים על אתר נופש במאלי

ארבעה ג'יהאדיסטים הסתערו על אתר "לה קמפמנט קנגבה" מזרחית לבירה במקו, בו שהו באותה עת חברי משלחות בינלאומיות הפועלות במדינה. חמישה מהתוקפים נהרגו, 36 בני ערובה שוחררו

רויטרס, אי-פי ובלומברג
רויטרס, אי-פי ובלומברג

לפחות שני בני אדם נהרגו ושמונה נפצעו אמש (ראשון) בהתקפת חמושים על אתר נופש במאלי, כך הודיע משרד הביטחון במדינה. על פי ההודעה, ג'יהאדיסטים חדרו לאתר הנופש "לה קמפמנט קנגבה" השוכן מזרחית לבירה במקו ופופולרי בקרב תיירים ומערביים, ולקחו בני ערובה. לפי שר הביטחון סליף טראורה, כוחות מיוחדים הרגו חמישה מהתוקפים ומצוד מתנהל אחר מספר נוספים. מהרשויות נמסר כי 36 בני ערובה שוחררו. אף ארגון לא קיבל עדיין אחריות לפיגוע.

מחמדו דומביה, שומר באתר, סיפר כי אדם רכוב על אופנוע התקרב לשטח המתחם בשעה 15:40 (שעון מקומי) וקרא "אללה אכבר" לפני שהתקדם לאזור שלוש הבריכות הפעילות בו. לאחר מכן הגיעו לדבריו שלושה חמושים במכונית ופתחו באש. דומביה הוסיף שחייל צרפתי שנפש במקום אך החזיק בנשק אישי השיב באש לעבר התוקפים. עדי ראייה דיווחו אתמול כי חיילים מקומיים וכוחות בינלאומיים הגיעו אל אתר הנופש, ובשעות הלילה דווח על עשן העולה מאתר הנופש.

שר הביטחון של מאלי הודיע כי אחד משני ההרוגים הוא בעל אזרחות כפולה, מצרפת וגאבון. בדיווח אחר נמסר שההרוג השני הוא אזרח אנגולה. גורם באו"ם מסר כי באתר שהו באותה עת חברים במשלחות של האו"ם והאיחוד האירופי למדינה, כמו גם חיילים מכוח המשימה של צבא צרפת המוצב בה.

ההתקפה התרחשה בשבוע האחרון של חודש הרמדאן. מאלי היא מדינה בעלת רוב מוסלמי, ורבים מתושביה צמים משעות הזריחה ועד השקיעה בחג.

לפני כשבוע פרסם משרד החוץ של ארה"ב אזהרת מסע למאלי והתריע על סכנות הנשקפות לזרים באתרי נופש בבמקו. שגרירות ארה"ב במדינה הודיעה כי יש להיזהר ממקומות בהם ישנה אבטחה ירודה, כמו מלונות, מסעדות וכנסיות.

מאלי סובלת מחוסר יציבות זה שנים, מאז השתלטו ב-2012 איסלאמיסטים קיצונים וארגוני מורדים אחרים על חלק גדול מצפון המדינה. התקוממות זו נהדפה רק בעקבות התערבות מצד צבא צרפת, ששלח ב-2013 כ-2,000 חיילים לאזור. כוח משימה של האו"ם המונה 800 בני אדם פועל כעת במדינה ואוכף הסכם שלום שנחתם בין הממשלה למורדים.

בחודש נובמבר בשנת 2015 תקפו טרוריסטים איסלאמיסטים מלון בבמקו, לקחו כמאה בני ערובה והרגו 20 בני אדם.

תגובות