האו"ם: מספר העקורים בעולם הגיע לשיא של 65.6 מיליון ב–2016

בכל שלוש שניות בשנה שעברה נאלץ אדם לעזוב את ביתו. האירועים העיקריים שהביאו לשפל חסר התקדים הם מלחמת האזרחים בסוריה וכישלון שיחות השלום בדרום סודאן

ריק גלדסטון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטיםן שניצלו מול חופי לוב, בשבוע שעבר
ריק גלדסטון, ניו יורק טיימס

מספר בני האדם בעולם שנעקרו מבתיהם הגיע בשנה שעברה לשיא, כך הודיעה סוכנות הפליטים של האו"ם (UNHCR) אתמול. לפי דו"ח שנתי של הסוכנות, 65.6 מיליון בני אדם אינם יכולים כיום לחזור לבתיהם — עלייה של 300 אלף מאז 2015, ויותר מאשר בימי מלחמת העולם השנייה. 10.6 מיליון מתוכם נעקרו מבתיהם ב–2016 — כלומר שאשתקד מדי שלוש שניות אדם נאלץ להימלט מביתו.

לפי הדו"ח, המספק נתונים סטטיסטיים על פליטים, מבקשי מקלט ועקורים, שני האירועים העיקריים שהביאו לשפל חסר התקדים הם מלחמת האזרחים בסוריה וכישלון שיחות השלום בדרום סודאן. "זה מספר שאינו מתקבל על הדעת, הוא קורא חזק מתמיד לסולידריות ולמטרה משותפת בפתרון משברים והבטחה שהפליטים, עקורים ומבקשי המקלט מוגנים", אמר פיליפו גרנדי, נציב האו"ם לפליטים. המסמך מפורסם בתקופה שבה ממשלות אירופה וארה"ב מפגינות אי נכונות גוברת לקבל לתחומן פליטים ומבקשי מקלט, ושנאת זרים מסייעת להפצת עוינות וחוסר אמון.

מספר הפליטים בעולם הגיע גם הוא לשיא של כל הזמנים — 22.5 מיליון בני אדם. 5.5 מיליון מהם נמלטו מסוריה, יותר מאשר מכל מדינה אחרת. אבל המקור החדש ביותר לפליטים הוא כישלון שיחות השלום בדרום סודאן, שגרמו ל–750 אלף איש להימלט ממנה בשנה שעברה. 84% מכלל הפליטים נמלטו למדינות בעלות הכנסה בינונית או נמוכה, וכשליש מהם הגיעו למדינות העניות ביותר בעולם, שמתקשות מאוד לקלוט אותם.

כשני שלישים מהאנשים שנעקרו מבתיהם נאלצו לברוח למקום אחר במדינתם. עם זאת, חלה ירידה במספר העקורים במדינתם מ–40.8 ב–2015 ל–40.3 בשנה שעברה. הסיבה לירידה היא חזרתם של רבים לבתיהם. עם זאת, לדברי הדו"ח, רבים מהם עשו זאת "בתנאים שרחוקים מאידיאליים וכשהם עומדים בפני עתיד לא ברור".

לפי חלוקה למדינות, סוריה "מובילה" במספר העקורים מביתם עם 12 מיליון, אחריה קולומביה עם 7.7 מיליון, אפגניסטאן עם 4.7 מיליון, עיראק עם 4.2 מיליון ודרום סודאן עם 3.3 מיליון. האוכלוסיה הפלסטינית, המונה אך 5.3 מיליון, אינה נכללת בהשוואה הזו, אך היא כלולה במספר העקורים הכללי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ