פעילים מתריעים ממשבר בגידול האוכלוסייה בעולם, וטראמפ מחמיר את המצב

המאמצים העולמיים להעביר למיליוני נשים אמצעי מניעה לא קרובים להשיג את יעדם, וארה"ב מקצצת בתקציבי תכנון המשפחה. ערב פסגה בינלאומית בנושא, נתוני כישלון התוכניות נחשפים

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה הולכת למרפאת תכנון משפחה בניירובי, במאי
גרדיאן

המאמצים העולמיים לסייע למיליוני נשים לתכנן את משפחתן ולפתור את בעיית גידול האוכלוסיה העולמית לא קרובים להשיג את היעדים, וקיצוצי תקציב מאיימים להאט את התהליך עוד יותר. ערב פסגה בלונדון, שמטרתה להגביר את תכנון המשפחה ב-69 המדינות העניות בעולם, הנתונים האחרונים מעידים כי תוכנית 8 השנים להענקת אמצעי מניעה ליותר ממאה מיליון נשים - אינה מתממשת.

כעת גובר החשש שמדיניותו של טראמפ, המקצצת בתקציבי תכנון המשפחה, תחריף את המצב. ארה"ב היתה התורמת הגדולה ביותר לתכנון המשפחה, וסיפקה רק השנה יותר מ-600 מיליון דולר למטרה זו. הפסגה, תפגיש בכירים מ-50 מדינות, כדי לדון בצעדים בעקבות העיכובים בתוכנית. היעד להגיע ל-120 נשים וילדות עד 2020 נקבע לפני חמש שנים, ועד כה הגיעה התוכנית לכ-30 מיליון נשים - 20 מיליון פחות מהמתוכנן לשלב זה.

מטרת התוכנית היתה להפנות תשומת לב בינלאומית לתכנון משפחה, שמפחית מוות בלידה, מגדיל את סיכויי האשה להצלחה כלכלית ומשפיע על סוגיית הגידול באוכלוסיית העולם, שצפויה להגיע לעשרה מיליארד איש עד 2050. המדינות שבהן צפוי גידול האוכלוסין הגדול ביותר בעולם עד מחצית המאה, הן אותן מדינות שבהן יש מחסור בתוכניות לתכנון המשפחה.

על פי תחזיות של האו"ם, חצי מגידול האוכלוסייה מעתה ועד 2050 יהיה באפריקה – יבשת עם שיעורי פוריות גבוהים ושימוש מועט באמצעי מניעה מודרניים. אוכלוסיית 26 ממדינות אפריקה צפויה להכפיל את עצמה עד 2050.

אמצעי מניעה - חיוניים לעולם כולו

במקביל, ינסו המנהיגים ינסו להתמודד עם המכה שספגו מאמציהם עם כניסת טראמפ לתפקידו, והקיצוץ שהנחית על כל תוכניות תכנון המשפחה בעולם. ממשל טראמפ הפסיק לממן את קרן האוכלוסיה של האו"ם וחזר למדיניות לפיה הופסקה העברת הכספים לארגונים בינלאומיים הקשורים להפלות.

טראמפ הותיר רבות ממערכות הבריאות במדינות העניות חסרות מימון. ארגון תכנון המשפחה העולמי כבר החל לסגור חלק מתוכניותיו באפריקה, אסיה ואמריקה הלטינית. "זה נראה מפחיד", אמרה קטיה איברסן, מנכ"לית Women Deliver, "יש אנשים טובים שמתאמצים, אבל לא מספיק ביחס לעוצמת הפעולה הדרושה". לדבריה, אמצעי מניעה חיוניים לעולם כולו, לא רק לאנשי אפריקה. "על העולם להתאחד למען זכות הנשים להחליט עבור עצמן".

על פי ההערכות מספר חברות צפויות להודיע בקרוב על מימון תכנון המשפחה לעובדיהם. לפי ארגון Guttmacher Institute, עלות המענה על צרכי הנשים במדינות העניות היא 1.75 דולר לאשה בכל שנה – ופעילות זו תוביל להפחה של 75% בשנה בהריון לא מתוכנן והפלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ