מבריחים השליכו לים 300 פליטים אפריקאים לחופי תימן; לפחות 60 מתו

הפליטים נמלטו ביומיים האחרונים מסומליה ואתיופיה - שתי מדינות הסובלות מרעב ומחלות - לתימן, ששרויה במלחמה. כולם אולצו לקפוץ מהסירות בשתי תקריות שונות

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי סוכנות ההגירה של האו"ם עם הפליטים שניצלו מטביעה, אתמול
ניו יורק טיימס

יותר ממאה פליטים שנמלטו משתי מדינות הנאבקות בעוני ואלימות - אתיופיה וסומליה - והיו בדרכם לחופי מדינה ענייה ואלימה אחרת - תימן -  טבעו ביומיים האחרונים בשתי תקריות בהן השליכו אותם המבריחים למים במכוון.  

במקרה הראשון שאירע אתמול (רביעי), 120 פליטים, שגילם הממוצע עומד על 16, הושלכו למימי הים הערבי, זמן קצר לפני שהגיעו לחוף, על ידי משיט הסירה שקיבל מהם כסף כדי לחצות את הים בבטחה. לפחות 50 מהם טבעו. במקרה השני, שאירע היום, אולצו 180 פליטים אתיופים וסומלים אחרים לקפוץ למים מסירות שהיו בדרכן לתימן. שישה טבעו למוות ו-12 נחשבים נעדרים. כך דיווח ארגון ההגירה הבינלאומי של האו"ם (IOM).

ניסיונם של הפליטים לברוח למדינה שרבים מתים בה ממחלות ורעב משקף את ייאושם של מאות אלפים פליטים כמוהם המנסים להימלט מקרן אפריקה, בה בצורת קשה הביאה גם כן למחסור חמור במזון ובמים ולפרוץ מגפות. אלפים כבר נמלטו ושילמו למבריחים כדי לחצות את הים למדינות המפרץ הפרסי העשירות בתקווה למצוא שם עבודה.

הדרך למדינות האלה חוצה את מפרץ עדן והים האדום, ועוברת בתימן – אחד מזירות המלחמה המסוכנות ביותר בעולם, שבה תקיפות אוויריות וירי פגזים הפכו לעניין שבשגרה, ומגפת הכולרה פגעה ביותר מ-400 אלף בני אדם. גם בתימן צפוי האו"ם להכריז בקרוב על מדינה מוכת רעב, וכמעט שבעה מיליון תושבים נשענים אך ורק על סיוע במזון של תוכנית המזון העולמית.

בהודעת סוכנות ההגירה הבינלאומית נמסר כי בין אותם פליטים שהושלכו למים אתמול נמצאו 27 ניצולים. אלה תיארו בפני המחלצים כיצד המבריח זרק אותם מהסירה שעה שהתקרבו לחופי שאבווה בתימן. עוד כ-42 פליטים נוספים שגם כן ניצלו עזבו את החוף לפני שאנשי הארגון הגיעו אליהם. נוסף לניצולים נמצאו עוד 29 גופות שנקברו בחופזה בחוף, עוד 22 פליטים אחרים עדיין נעדרים.

"הניצולים סיפרו לעמיתינו שחיכו להם בחוף כי המבריח דחף אותם לים כשהוא ראה 'גורמים מטעם הרשויות' סמוך לחוף", אמר לורן דה בוק, ראש משלחת הארגון לתימן. "הם גם סיפרו לנו שהמבריח חזר לסומליה במטרה להמשיך את עסקיו כרגיל ולאסוף עוד פליטים לתימן באותה דרך. זה מדהים ולא אנושי", הוסיף.

לפי סוכנות ההגירה של האו"ם, רק השנה נמלטו 55 אלף בני אדם מקרן אפריקה לתימן במטרה למצוא עבודה במדינות המפרץ העשירות. יותר ממחציתם ילדים. לצד תימן, סומליה היא אחת מארבע המדינות ברחבי העולם שנמצאת בסכנת רעב. כ-6.7 מיליון בני אדם זקוקים בה לסיוע הומניטארי ויותר מ-760 אלף בני אדם מוגדרים עקורים, כך לפי האו"ם.

גם באתיופיה סובלים התושבים מרעב חמור בגלל בצורת, אם כי היא עדיין לא מתקרבת לסף ממנו מכריזים על מדינה מוכת רעב. לפי האו"ם, לפחות 8.5 מיליון בני אדם באתיופיה זקוקים באופן מידי לסיוע במזון וילדים רבים סובלים מגורמים שונים של שלשולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ