נשיא קניה נבחר רשמית לכהונה שנייה; חשש מאלימות על רקע טענות לזיוף קולות - אפריקה - הארץ

נשיא קניה נבחר רשמית לכהונה שנייה; חשש מאלימות על רקע טענות לזיוף קולות

על פי התוצאות הסופיות, אוהורו קניאטה גבר על יריבו ריילה אודינגה ברוב של 54% מהקולות. באופוזיציה סרבו לקבל את התוצאות. אחרי ההכרזה שוטרים ירו גז מדמיע בכמה מעוזי האופוזיציה

רויטרס, אי-פי, וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הנשיא קניאטה עם סגנו וויליאם רוטו אחרי ההכרזה על הניצחון, אתמול
רויטרס, אי-פי, וד-פ-א

נשיא קניה אוהורו קניאטה נבחר לכהונה שנייה ברוב של 54.27%, כך הודיעה היום (שישי) ועדת הבחירות של המדינה עם תום ספירת כל הקולות בבחירות שנערכו במדינה ביום שלישי.

אודינגה בדרך למרכז ספירת הקולות, היום

באופוזיציה הודיעו שלא ישתתפו בהכרזה על המנצח, מפני שלטענתם לא קיבלו מענה על בעיות שהעלו בנוגע לטוהר הבחירות. זמן קצר מכן החלו דיווחים על כך שהמשטרה ירתה גז מדמיע במעוזי האופוזיציה, קיסומו וניירובי, כדי למנוע הפגנות. עדי ראיה סיפרו שילדה נורתה למוות מירי שוטרים ספורדי בשכונת עוני בניירובי. 

לפי הודעת הוועדה, התוצאות הוכרזו רק אחרי שחבריה בדקו פעמיים את מכשירי ההצבעה האלקטרוניים ואת טופסי הנייר מכל 290 אזורי הבחירה – זאת אחרי שריילה אודינגה, שהתמודד נגד קניאטה, טען שהאקרים חדרו למערכת ההצבעה האלקטרונית. מאוחר יותר, חברת הסקרים המרכזית במדינה גיבתה את התוצאות. 

אחרי ההכרזה קרא קניאטה להרמוניה ושקט במדינה ופנה לאודינגה: "אני מושיט יד אליך ולכל תומכיך, נעבוד ביחד, נגדל ביחד, נפתח את המדינה ביחד". הוא הוסיף, "בחירות באות והולכות. קניה כאן להישאר. תמיד זכרו שאנחנו אחים ואחיות. אין כל צורך באלימות". 

אישה בניירובי משתטחת למראה שוטרים, היום

דבריו של קניאטה מגיעים על רקע מאות תקריות אלימות באחרונה, ובהן רצח פקיד בכיר במנגנון הבחירות. בשבוע שעבר בוצעה פריצה לאחד מבתיו של סגן הנשיא, שהסתיימה אחרי מצור של 18 שעות. בנוסף, הצבא הודיע על קיומו של מסמך שהעיד, לדברי מפלגת האופוזיציה, על מזימה לזייף את תוצאות הבחירות לטובת הנשיא, אך חזר בו לאחר מכן מדבריו ואמר שהם הוצאו מהקשרם ושהצבא הוא גוף א־פוליטי.

בתקרית אחרת, יומיים לפני הבחירות, טען גוש האופוזיציה העיקרי, "ברית־העל הלאומית", שקניאטה הורה לפשוט על מרכזי ספירת הקולות. הידיעה הופצה בכמה כלי תקשורת והוצגה כשקרית באחרים. הדיווחים על אירועים אלה, שפרטיהם לא אושרו ונותרו עדיין עמומים, הולידו חששות ושורה של תיאוריות קונספירציה.

בקניה חוששים מגל אלימות כפי שקרה אחרי הבחירות ב-2007, אז נהרגו 1,200 בני אדם. על רקע החשש מהתפרצות עימותים אלימים, אלפי בני אדם נמלטו מערים גדולות כנאקורו ואלדורט, שבהן התרחשו מעשי האלימות הקשים ביותר ב–2007. לדברי סוכנויות נסיעות, מחיר כרטיסי האוטובוס מניירובי לערי הפריפריה הכפיל עצמו, ובטיסות נגמרו המקומות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ