סיירה לאון: לפחות 300 הרוגים במפולת בוץ

הטלוויזיה המקומית שידרה תמונות של אנשים המנסים לשלוף את יקיריהם מהבוץ, ובחדר המתים המקומי נערמו גופות על הרצפה. חיילים נשלחו לסייע בפעולות החילוץ

אי-פי גרדיאן והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבים מתפנים מההצפות בפריטאון, היום
אי-פי גרדיאן והארץ

לפחות 300 בני אדם נהרגו היום (שני) בבירת סיירה לאון, פריטאון, כתוצאה ממפולת בוץ, כך מסר הצלב האדום. עוד נמסר כי לפחות אלף בני אדם הושפעו. עם זאת, גורמי חילוץ וסיוע מקומיים אומרים כי המספר גבוה יותר, ומעריכים כי לפחות 2,000 בני אדם נותרו חסרי בית.

סגן ראש הממשלה ויקטור פו העריך כי מאות בני אדם נוספים נהרגו באסון הטבע, שנגרם כתוצאה מגשמים כבדים שפקדו את סביבת העיר. "סביר שמאות גופות קבורות תחת ההריסות", אמר, "אנחנו מנסים לפנות אנשים מהזירה". 

מפולות בוץ בפריטאון, היוםצילום: STR/אי־אף־פי

הטלוויזיה הממלכתית במדינה הפסיקה את שידוריה הרגילים היום ושידרה תמונות של אנשים המנסים לחלץ את גופות קרוביהם מהבוץ. חדר המתים המרכזי בעיר התמלא כולו תוך זמן קצר וגופות ההרוגים נפרסו על הרצפה. "אין לנו מספיק מקום לכל הגופות", אמר סינה קמארה, טכנאי בחדר המתים של בית החולים קונאוט. הוא דחק במשרד הבריאות לשלוח אמבולנסים נוספים לאיסוף ההרוגים.

כתב של סוכנות הידיעות הצרפתית AFP אמר כי ראה גופות נסחפות מהבתים השקועים בבוץ. לדבריו, הרחובות נראים כעת כנהרות זורמים. בתמונות שפורסמו ברשתות החברתיות נראים אנשים שקועים בבוץ עד המותן, מנסים לחצות את הכבישים המוצפים. 

פטמה סיסיי, שמתגוררת באזור, אמרה כי היא ושלושת ילדיה התעוררו ב-4:30 בבוקר מעוצמת הגשם על ביתם. אז הם גילו כי הוא שקע לחלוטין, והצליחו להימלט דרך הגג. "איבדנו הכל, ואין לנו אפילו איפה לישון". 

אזורים רבים בפריטאון קרובים לגובה פני הים ומערכות הניקוז והביוב בהן רעועות, מה שמגביר את נזקי ההצפות בעונת הגשמים במדינה. מקורות רשמיים במדינה מסרו כי חיילים נשלחו לסייע בפעולות החילוץ.

"אין כמעט תכנון עירוני בעיר", אמר ג'יימי היטשן ממכון המחקר אפריקה, "הממשלה נכשלה בסיפוק פתרונות דיור לאוכלוסיות העניות ביותר". לדבריו, מדי שנה יש הצפות קשות בעיר, והנושא שוב עולה על סדר היום הציבורי.

תגובות