תושבים כלואים בבוץ וצחנת גופות: בסיירה לאון מתקשים להתאושש מהמפולת

התושבים מחפשים אחר קרוביהם בין ערימות הגופות בחדרי המתים, וחופרים בין ההריסות במטרה למצוא ניצולים. מאות עדיין נעדרים באסון הטבע בפריטאון, ויש חשש מהתפרצות מגפות

ג'יימי יאיא ברי ודיון סירסי, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוותי חילוץ בפריטאון, שלשום
צוותי חילוץ בפריטאון, שלשוםצילום: HANDOUT/רויטרס

הגופות נסחפו ברחובות ונערמו בחדר המתים, שם התקשו העובדים לעמוד בעומס. לאחר מפולת הבוץ ההרסנית בבירה פריטאון שלשום (שני), גשמים חזקים שירדו אתמול הוסיפו לסבל התושבים שעדיין חופרים בהריסות במטרה למצוא את קרוביהם הנעדרים.

הצלב האדום הודיע על לפחות 270 הרוגים שנמצאו, ועוד 600 נעדרים בעקבות הגשמים והמפולת, שהפכו את רחובות העיר לנהרות זורמים של בוץ. צחנת הגופות משתלטת על חדרי המתים העמוסים, שם מתאספים בני משפחה כדי לנסות לזהות את קרוביהם. "זה כאילו אנחנו שוב בימי מגפת האבולה", אמר הסטודנט מוחמד קורומה בהתייחס להתפרצות המחלה ב-2014, שגרמה למות אלפים במדינה, "זה יותר מדי עבורנו".

תושב העיר אוגוסטין ברייט אמר כי איבד עשרה מבני משפחתו במפולת הבוץ. כשהגיע לזהות את גופותיהם, ניתנה לו מסכה, והוצגו לו מאות הגופות השכובות על הרצפה. הוא סיפר כי חלקן כבר כוסו בשקיות, מוכנות לקבורה. אולם ברייט לא זיהה אף אחד מבני משפחתו. הוא חזר לערימת הבוץ תחתיה עמד פעם ביתו, שם עדיין כלוא אחיו הגדול, ואין לו מושג אם הוא בין החיים.

התושבים של הקהילות העניות ביותר בבירה, שגרו בגבעות הרעועות, הוכו באופן הקשה ביותר. בתיהם שהיו צריפים, נקברו במהירות או נותקו מהקרקע. ארגוני סיוע מעריכים כי לפחות 3,000 איש נותרו חסרי בית. אתמול הודיע ארגון Save the Children שאחד מאנשי הצוות שלו וילדיו הם בין הנעדרים. הם, ורבים אחרים, קבורים על פי ההערכות תחת טונות בוץ.

אזרחים ומתנדבים מחוץ לשכונה רג'נט, אתמולצילום: Kabba Kargbo/אי־פי

נשיא סיירה לאון, ארנסט באיי קורומה, אמר בנאום טלוויזיוני כי המדינה המומה מהטרגדיה הלאומית. הוא הבטיח להקים מרכז חירום בשכונת רג'נט, שם עשרות אנשים כלואים בבתיהם. "אני מבטיח לכם שהממשלה מעורבת לחלוטין במצב", אמר וקרא לתושבים להישאר רגועים ולהימנע מלהגיע לאזורים המסוכנים.

למרות ההצהרות, ברור כי מאמצי הסיוע ייקחו עוד זמן רב: לצוותים חסר הציוד הנדרש לחפור בכמויות הבוץ וההריסות. בנוסף, יש הפרעות באספקת החשמל ובקליטה ברחבי העיר, וחלק מהדרכים חסומות ובלתי ניתנות למעבר. גם הבתים שנותרו עומדים כוסו בבוץ ובשברים. "אנחנו חוששים גם מהתפרצות מחלות כולרה וטיפוס הבטן", אמר אבו באקר טראוואלי, דובר הצלב האדום במדינה, "עלינו רק לקוות כי זה לא יקרה".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ