בית המשפט העליון בקניה ביטל את תוצאות הבחירות שבהן ניצח הנשיא המכהן

השופטים קבעו כי התגלו אי סדרים בעבודת ועדת הבחירות, שלא פעלה בהתאם לחוקה, והורו על קיום בחירות חדשות בתוך 60 יום. תוצאות הבחירות, שאותן דחתה האופוזיציה מיד, העלו חשש לגל אלימות במדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שופטי בית המשפט העליון בקניה, היום

בית המשפט העליון בקניה ביטל היום (שישי) את תוצאות הבחירות שנערכו בחודש שעבר ובהן ניצח הנשיא אוהורו קניאטה. בית המשפט קבע כי ועדת הבחירות גרמה לאי סדרים, והורה לקיים בחירות חדשות תוך 60 יום. תומכי אופוזיציה נראו חוגגים לאחר ההכרזה.

"ההכרזה (על ניצחון קניאטה) לא חוקית, בטלה ומבוטלת", אמר השופט דיוויד מרנגה כשהכריז על הכרעת ארבעה שופטים מול שניים. לדבריו ועדת הבחירות "נכשלה, התרשלה או סירבה לבצע את הבחירות בהתאם לחוקה". 

תומכי אופוזיציה חוגגים את החלטת בית המשפט בניירובי, היוםצילום: SIMON MAINA/אי־אף־פי

ההחלטה מגיעה לאחר שבית המשפט העניק למנהיג האופוזיציה שריילה אודינגה ומפלגתו NASA, שטענו לזיופים, גישה למערכת ההצבעה האלקטרונית. זאת, כדי לאמת את התוצאות שהוכרזו, לפיהן קניאטה נבחר לכהונה שנייה עם 54% מהקולות. הבדיקה של אודינגה פוקחה על ידי מומחי טכנולוגיה. 

"זה יום היסטורי לאנשי קניה", אמר מנהיג האופוזיציה אודינגה, "וגם לאנשי יבשת אפריקה". הוא ציין כי זו הפעם הראשונה שתוצאות בחירות ביבשת מבוטלות. הוא הודה לשופטים שפעלו למען הדורות הבאים. מנגד, עורכי הדין של קניאטה תיארו את הפסיקה כהחלטה פוליטית.

בניירובי ובמעוזי האופוזיציה במדינה יצאו תומכים רבים לחגוג את ביטול תוצאות הבחירות. "תודה לך ישו", צעקה אחת המפגינות, "אמרתי לכם, אלוהים בצד שלנו". חגיגות האופוזיציה בקניה:

לקראת הכרעת בית המשפט היום, המדינה נערכה למחאות אלימות, וברחבי הבירה ניירובי הוצבו שוטרים. סביב בית המשפט הוצבו בריקדות, ושוטרים חמושים. כותרות העיתונים קראו "פגישה עם הגורל", והחנויות בבירה נותרו סגורות. 

הבחירות, שנערכו ב-8 באוגוסט, עוררו חשש לגל אלימות קשהכפי שקרה אחרי הבחירות ב-2007, אז נהרגו 1,200 בני אדם במחאות. החשש גבר עם ניצחון קניאטה, אותו האופוזיציה דחתה מיד. עם פרסום התוצאות לפחות שלושה מפגינים נורו למוות, ושוטרים פיזרו הפגנות נוספות בגז מדמיע. לפי פעילי זכויות אדם מאז הבחירות נהרגו לפחות 24 בני אדם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ