האו"ם: מספר העבדים בעולם הגיע ל-40.3 מיליון ב-2016, כרבע מהם ילדים

בנתונים, שנאספו לאורך חמש שנים, נכללו לראשונה נישואים בכפייה תחת הגדרת עבדות מודרנית. עוד מצא הדו"ח שחובות כספיים, לצד אלימות ואיומים, הם גורם מרכזי לשעבוד לעבדות

אנני קלי, גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד עובד בסידור עצים לבעירה, בהודו ב-2014
ילד עובד בסידור עצים לבעירה, בהודו ב-2014צילום: Anupam Nath / AP

כ-40.3 מיליון בני אדם שועבדו לעבדות ב-2016, כרבע מהם ילדים, כך על פי נתונים שפרסם ארגון העבודה הבינלאומי של האו"ם. הדו"ח, שנכתב בעזרת ארגון Walk Free, חילק את קורבנות העבדות המודרנית לשתי קטגוריות: כ-24.9 מיליון בני אדם ברחבי העולם הוכרחו לעבוד בכפייה, ואילו כ-15.4 מיליון בני אדם התחתנו שלא מרצונם בשנה החולפת. כ-71% מקורבנות העבדות המודרנית הן נשים וילדות.

לפי נתוני Walk Free והארגונים שסייעו באיסוף המידע, מבין נפגעי העבדות המודרנית, כ-16 מיליון עובדים בכפייה בכלכלה הפרטית, 4.8 מיליון מנוצלים בתעשיית המין ואילו 4.1 מיליון בני אדם עובדים בכפייה תחת ממשלה, לדוגמה בשירות צבאי חובה או בעבודה חקלאית מטעם המדינה. המחקר מצביע על כך שעל אף שחלק מהעובדים בכפייה עושים זאת תחת אלימות או איומים, מרביתם נמצאים במצב זה בגלל חובות למעסיק או בעיות כספיות אחרות.

"הדבר המבהיל בנוגע לנתונים הללו הוא המספר עצמו - 40 מיליון בני אדם הם קורבנות לעבדות מודרנית מסוג כלשהו ב-2016, וזה מצב לגמרי לא מקובל", אמרה פיונה דייויד, העומדת בראש מחלקת המחקר העולמי בארגון Walk Free.

"כשיש 24.9 מיליון בני אדם שעובדים תחת איומים או בכפייה בחקלאות, דיג או בניה, ולחילופין בתעשיית המין, בעוד שרק 63 אלף דווחו לרשויות ב-2016 - הפער בין גודל הבעיה לתגובת העולם הופך להיות מאד ברור", אמרה דייויד. 

40.3 מיליון קורבנות עבדות מודרנית 
24.9 – עבדו בכפייה
15.4 – נישאו בכפייה

עבדים לפי מגדר:
71% - ילדות ונשים
29% - ילדים וגברים

24.9 מיליון עובדי כפייה
16 מ' – כלכלה פרטית
4.8 מ' – תעשיית המין
4.1 – תחת המדינה
עבדות ילדים
70.9% - חקלאות
17.1% - שירותים
11.9 – תעשייה

הוכרחו להתחתן:
84% - נשים
16% - גברים
סרטון של הגרדיאן בעניין העבדות

מייקל דה-קוק, אנליסט בכיר בארגון העבודה של האו"ם, אמר כי חובות כספיים הם הגורם מספר אחת לעבדות מודרנית. "כ-50% מהאנשים שעובדים בכפייה נמצאים במצב זה עקב חובות, בין אם למעסיקיהם ובין אם לנושים אחרים", הסביר דה-קוק, "עבדות מודרנית משפיעה על כל המשפחה: 18% מהגברים שעובדים בכפייה הודו שמעסיקיהם מאיימים ישירות על משפחתם או ילדיהם".

זוהי השנה הראשונה שנישואים בכפייה נכללים תחת הקטגוריה של עבדות מודרנית. "לא ברור מדוע התעלמו מנישואים בכפייה בדיווחים בעניין עבדות מודרנית עד כה", הוסיפה דייויד, "אם יש מצב שבו מישהי נמכרת לנישואים, ובתוך הנישואים הללו היא מחויבת לעבודות בית ואין לה אוטונומיה מינית כלל, אזי אלו בכלל לא נישואים אלא עבדות. אנחנו צריכים להפנות לכך זרקור, כך שאנשים יראו את הסיטואציה כפי שהיא".

על פי הדו"ח, העבדות המודרנית שכיחה ביותר באפריקה, ולאחריה אסיה ומדינות האוקיינוס השקט. עם זאת, כותבי הדו"ח אמרו כי יש לקחת את החלוקה הזו בעירבון מוגבל, שכן נתונים רבים בעניין היקף התופעה במדינות ערב ובמדינות אמריקה הלטינית אינם זמינים.

ילדה סורית מקבצת נדבות בביירות, אשתקד
ילדה סורית מקבצת נדבות בביירות, אשתקד צילום: אי־פי

כותבי הדו"ח כללו מידע שנאסף לאורך חמש שנים, ובו ראיונות עם יותר מ-71 אלף בני אדם ב-48 מדינות. בדו"ח נעשה גם שימוש בנתונים מסוכנויות או"ם נוספות דוגמת סוכנות האו"ם לפליטים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ