התנקשות בחבר מפלגת השלטון בדרום אפריקה מפנה זרקור על דפוס של רציחות, שחיתויות וטיוח במפלגה

יותר מ-80 חברים במפלגת ה-ANC נרצחו בתוך שש שנים. אחרי מקרה הרצח האחרון, הבטיח שר המשטרה להביא לדין את האחראים, אך רק קומץ מחקירות המשטרה הבשילו עד כה למעצר

ג'ייסון ברק, גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנה נגד נשיא דרום אפריקה ביוהנסבורג, באפריל. שערוריות השחיתות עלו למפלגה בתומכים רבים
הפגנה נגד נשיא דרום אפריקה ביוהנסבורג, באפריל. שערוריות השחיתות עלו למפלגה בתומכים רביםצילום: JOHN WESSELS / AFP
ג'ייסון ברק, גרדיאן

בערב קריר בשלהי החורף, סמוך לכפר איביסי שבפרובינציית קוואזולו־נטאל שבדרום מזרח דרום־אפריקה, בתחנת מוניות הומה אדם, עמדה מכונית BMW ובה המתינו ארבעה אנשים. אף שהמונית לא נעה, המנוע פעל. סינדיסו מאגקה בן ה–35, כוכב עולה במפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי (ANC), המפלגה השלטת במחוז בפרובינציה ובמדינה, היה בדרכו לאשתו ולשלושת ילדיו. הוא עצר את המרצדס 4X4 שלו בין המוניות כדי להוריד נוסע, ושומר הראש שלו יצא מהמכונית כדי להתמתח. לפתע נשמע צרור יריות, וה–BMW זינקה ונעלמה. בדלת הסמוכה למושב הנהג במכוניתו של מקאגה נפערו 20 חורי כדורים. הפוליטיקאי הצעיר נורה. בהמשך מת מפצעיו.

רצח מקאגה, שהנהיג בעבר את תנועת הצעירים של ה-ANC, עלה לכותרות ברחבי המדינה. הוא נמנה עם יותר מ-80 רציחות פוליטיות שבוצעו בקוואזולו־נטאל בתוך שש שנים. כל הנרצחים היו חברי ה-ANC.

סינדיסו מאגקה
סינדיסו מאגקהצילום: /אי־פי

כתריסר בכירים בשלטון הגיעו ללווייתו של מגאקה, חלקם במסוקים. עליהם נמנו שרים בממשלה, בכירים בסניף המקומי של המפלגה ואחד המתמודדים על תפקיד ראש המפלגה בבחירות שייערכו בוועידה בדצמבר. האורחים רמי הדרג חילקו תשבחות למת וסירבו להתייחס לסיבות למותו.

האירוע לא הפתיע איש. הרציחות הן "תופעה בתוך ה–ANC", אומר סנזו מצ'ונו, בכיר לשעבר במפלגה. הן מעידות על כשלים במפלגה מאז עלייתו לשלטון של נלסון מנדלה ב–1994, בבחירות החופשיות הראשונות במדינה, וגם על האתגרים שבפניהם היא ניצבת. זולאני דובה, חוקר במכון זוברה בדרבן, העיר הגדולה בקוואזולו־נטאל, אמר שהסיבות לרציחות הן "סכסוכים, משאבים ומסורת". "אלה רציחות על רקע שחיתות, ולא מעשי רצח פוליטי", הסביר.

בין ההאשמות שהוטחו ב-ANC, נאמר כי המפלגה הפכה כלי להתעשרות עצמית. הנשיא ג'ייקוב זומה מואשם ביחסי קרבה לא נאותים עם משפחת אילי הון, מהעשירות במדינה. בשבוע שעבר הוגש נגדו מחדש, אחרי עשור, כתב אישום בן 18 סעיפים בגין שחיתות. זומה, שנחשד בכמה וכמה מעשי שחיתות מאז שעלה לשלטון, מכחיש את ההאשמות בתוקף.

גם שרים אחרים בממשלתו מעורבים בשערוריות. בכירים בפרובינציות השונות נחשדים בלקיחת שוחד, והשחיתות פשתה גם בדרגים הנמוכים. משרדו של המגן הלאומי, אומבודסמן רב עוצמה, ושל ה-Hawks (הנצים — יחידת משטרה מובחרת) חוקרים כעת האשמות בהונאה.

מגאקה היה חבר במועצת העיר אומזימקולו, עיר קטנה בקוואזולו־נטאל. "סינדיסו דיבר בגילוי לב על מחדלים בעירייה וידע שהוא בסכנה. הוא היה אמיץ מאוד וחש מחויבות עמוקה לבוחריו ולמפלגה", אמר דודו, אומה מגאקה.

ועדה לחקר מעשי הרצח הפוליטיים שהקימה ממשלת הפרובינציה שמעה עדויות לא מעטות שבכולן נאמר כי המעשים קשורים לתחרות על מינויים פוליטיים מקומיים ולחסויות על מועמדים. המינויים מביאים איתם מעמד, כסף והשפעה. מגאקה, דמות חזקה ועצמאית שהתמיכה בו בקהילה הלכה וגברה, נחשב לבעל סיכויים גבוהים לזכות במינוי בכיר ב–ANC בוועידת המפלגה המחוזית הקרבה. "רבים חשו מאוימים על ידו", אומר פוליטיקאי מקומי שביקש לא להזדהות בשמו.

לקוואזולו־נטאל יש עבר עשיר של רציחות פוליטיות, מאז 1990 ועד לפני כן. אך יש גורמים נוספים לאלימות. "קוואזולו־נטאל היא סביבה שבה האלימות נחשבת לשגרה", אמר ריצ'רד פיטהאוס, מרצה באוניברסיטת וויטס ביוהנסבורג.

פילאני שאנגה, סגן ראש עיר במחוז הסמוך לאומזימקולו, ניצל בעור שיניו מניסיון התנקשות בתחילת השנה, בשעה שחזר מפגישה. מטח של יריות נורה לעברו בזמן שפתח את השער לביתו ב–9 לפנות ערב. כל היריות החטיאו את המטרה. לדברי שאנגה, לא ידועה לו הסיבה לניסיון ההתנקשות.

בדצמבר תבחר ה–ANC במנהיג חדש, שצפוי לנצח בבחירות הכלליות ב–2019, ולהחליף את זומה כנשיא המדינה. המועמדים המובילים הם סיריל ראמפוזה, לוחם חופש שהפך לאיש עסקים, ונחשב לתומך ברפורמות, ונקוסזאנה דלאמיני־זומה, שרה לשעבר בממשלה, ראש האיחוד האפריקאי — ואשתו לשעבר של הנשיא. מי שיזכה בבחירות ייאלץ להתמודד עם בעיות רציניות: צמיחה כלכלית מוגבלת, עשרות מיליוני עניים, ופערים חברתיים עמוקים.

בבחירות האזוריות איבדה ה-ANC תומכים רבים. שערוריות השחיתות, והכשלים במערכת הבריאות, החינוך והמשטרה, במקביל לחיי המותרות מנקרי העיניים שמנהלים בכירי ה-ANC וידידיהם, חותרים תחת ההון המוסרי שצברה המפלגה, כשהובילה את המאבק למען חירות דרום אפריקה, והצמיחה את מנהיגי המאבק נגד האפרטהייד.

זוולי מקיזה, אחד מראשי המפלגה אומר שהמפלגה יכולה לתקן את דרכיה. "מספר האנשים העומדים לדין או שננקטו נגדם הליכים משמעתיים גדול מאוד... אני מאמין שיש ביכולתה של ה-ANC לתקן את הנטיות שאנחנו רואים ולעקור את השחיתות מהשורש", אמר לכתב הגרדיאן.

רק מעטים מבין המושחתים — והרוצחים — הועמדו לדין. אחרי הלווייתו של מגאקה הבטיח שר המשטרה של דרום אפריקה פיקילה מבאלולה שהאחראים לרצח "יחרבנו במכנסיים" מרוב פחד. במקומות דוגמת אומזימקולו התקבלו דבריו בספקנות. רק קומץ מחקירות המשטרה שעסקו ברציחות פוליטיות בקוואזולו־נטאל בשנים האחרונות הסתיים במעצר, לא כל שכן הרשעה.

אשר לרצח מקאגה, חוקרי המשטרה הצביעו על שודד חמוש, שנהרג בקרב יריות, כאחד מרוצחיו של הפוליטיקאי. "איני יכול לומר שיש לי אמון של 100% בתוצאות החקירה", אמר נונסיקללו מאפה, חבר מועצת העיר אומזימקולו מטעם ה–ANC, שהיה אחד הנוסעים במכוניתו של מגאקה בעת הירי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ