רויטרס
רויטרס

נשיא זימבבואה, רוברט מוגאבה, הודח היום (ראשון) מראשות מפלגת השלטון שלו ZANU-PF והוחלף באמרסון מנאנגאגווה, סגנו שפוטר על ידו החודש – צעד שהוביל להפיכה הצבאית בשבוע שעבר. ההחלטה התקבלה במהלך ישיבה מיוחדת של חברי המפלגה שנועדה לדון בגורלו של מוגאבה.

"הוא הודח, מנאנגאגווה הוא עכשיו המנהיג שלנו", אמר אחד מחברי המפלגה – דיווח שאישרו שלושה חברים נוספים. מוקדם יותר איים מנהיג ארגון ותיקי מלחמת השחרור החזק במדינה, כריס מוצוואנגווה, כי אם מוגאבה בן ה-93, ימשיך לסרב לעזוב את השלטון הארגון ישסה בו את ההמון. "אנחנו נחזיר את ההמון והם יעשו את העניינים שלהם", אמר. לאחר החלטת מפלגת השלטון אמר מוצוואנגווה כי החל התהליך להדיח את מוגאבה מהשלטון ואישר כי מנאנגאגווה מונה במקומו. גם רעייתו של מוגאבה, שקיוותה לרשת את בעלה, הודחה מהמפלגה.

מוגאבה, עוטה גלימה במרכז, בטקס סיום אוניברסיטה בסוף השבוע
מוגאבה, עוטה גלימה במרכז, בטקס סיום אוניברסיטה בסוף השבועצילום: Tsvangirayi Mukwazhi/אי־פי

שלשום הופיע מוגאבה לראשונה בציבור מאז השתלטות הצבא על מוסדות השלטון בשבוע שעבר. מוגאבה הלך על השטיח האדום בטקס סיום אוניברסיטה בפרברי הבירה הארארה, לבוש בגלימה וכובע, בעוד אלפי הבוגרים של האוניברסיטה ואורחיהם צופים בו. אתמול הפגינו עשרות אלפי אזרחי זימבבואה בעד השתלטות הצבא על מוסדות השלטון, וקראו לנשיא מוגאבה להתפטר מתפקידו.

מוגאבה, פיטר לפני שבועיים במפתיע את סגנו מנאנגאגווה, במטרה לפנות את דרכה של אשתו גרייס, לרשת את מקומו בארמון הנשיאות. מנאנגאגווה זכה לתמיכה רחבה מצד הצבא ונחשב לאיום על מקומה של גרייס מוגאבה כמחליפתו של בעלה, שבגיל 93 הוא המנהיג המבוגר בעולם. גם לאחר שהצבא עצר את מוגאבה והכניס טנקים לבירה הרארה, התעקש מוגאבה כי ניתן יהיה להחליפו רק בבחירות של מפלגתו וכי לא ייתן שיוציאו אותו מארמון הנשיאות בכוח.

מפגינים קוראים לסילוק מוגאבה, בבירה הרארה, אתמול
מפגינים קוראים לסילוק מוגאבה, בבירה הרארה, אתמולצילום: JEKESAI NJIKIZANA/אי־אף־פ
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ