גרדיאן
פליטים שחולצו על ידי משמר החופים של לוב, בחודש שעבר
פליטים שחולצו על ידי משמר החופים של לוב, בחודש שעברצילום: HANI AMARA/רויטרס
גרדיאן

מדינות אירופה שותפות לעינויים של אלפי פליטים בלוב ולניצולם, כך האשים היום (שלישי) ארגון אמנסטי. הארגון התייחס לתוכנית האיחוד האירופי שמטרתה למנוע מהפליטים לחצות את הים התיכון ליבשת, וממנת פעילות של משמר החופים בלוב. לפי דו"ח הארגון, כספי המדינות זורמים לרשויות שעובדות עם מיליציות ועם מבריחים, ובכך הן תומכות במערכת ש"מרוויחה מהסבל האנושי".

לאחר שהאיחוד סיפק למשמר החופים של לוב מימון, אימונים וספינות, צנח מספר הפליטים המגיעים לאיטליה ב-67% בין יולי לנובמבר בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. בהתאם צנח גם מניין ההרוגים במסע המסוכן בים.

הפגנה נגד העבדות והעינויים בלוב בדרום אפריקה, היום
הפגנה נגד העבדות והעינויים בלוב בדרום אפריקה, היוםצילום: SIPHIWE SIBEKO/רויטרס

עם זאת, אמנסטי מסר שמשמר החופים והגורמים שאליהם מעבירים עובדיו את הפליטים, עובדים בשיתוף פעולה עם ארגוני פשיעה ומיליציות. הדו"ח קבע כי הסכמים בין המבריחים למשמר החופים מאפשרים לחלק מהספינות לעבור למים הבינלאומיים, לעתים אף בליווי. הספינות שלא עומדות בהסכמים ונתפסות, נשלחות למתקני מעצר של לוב, שבהם עוברים נוסעיה עינויים במטרה להרוויח מהם כסף.

גבר אחד מגמביה שהוחזק במעצר במשך שלושה חודשים תיאר לארגון כיצד הורעב והוכה במתקני המעצר. "הם היכו אותי בצינור ודרשו כסף לשחרורי", אמר, "הם התקשרו לבני משפחתי בזמן שהיכו אותי כדי שהם ישלחו כסף".

פליטים נמכרים לעבדות בלוב

לפי הארגון, הראיונות עם מבקשי המקלט והפליטים סיפקו ראיות המספיקות להעמיד לדין את מנהיגי מדינות האיחוד על הפרות זכויות אדם. "תראו אותנו בבית המשפט", אמר מנהל אמנסטי באירופה ג'ון דלהויסן, "מאות אלפי פליטים ומהגרים לכודים בלוב, נתונים לחסדי רשויות לוב, מיליציות, ארגונים חמושים ומבריחים. עשרות אלפים מהם מוחזקים ללא הגבלת זמן במתקני מעצר עמוסים, שבהם הם נתונים להתעללות". 

במקביל לפרסום הדו"ח על התמודדות האיחוד האירופי עם פליטים בלוב, התפרסם כי האיחוד עשוי לבטל תוכנית שמחייבת את מדינותיו לקלוט מכסות של פליטים. נשיא המועצה האירופית דונלד טוסק צפוי להכריז בחמישי כי המכסות היו מפלגות ולא יעילות – ראייה לכך שהוא מוכן לנטוש את המדיניות.

טוסק בבריסל, בשבוע שעבר
טוסק בבריסל, בשבוע שעברצילום: Geert Vanden Wijngaert/אי־פ

לפי טיוטת ההצהרה שהגיעה לידי הגרדיאן, טוסק יציב תאריך יעד של שישה חודשים למנהיגי האיחוד האירופי להגיע להסכמות על תוכנית הפליטים. אם לא תהיה הסכמה, הוא יציע חלופות בעצמו. בפועל, משמעות המהלך של טוסק היא ביטול מכסות החובה, שכן הונגריה, פולין וצ'כיה מתנגדות נחרצות לפיזור הפליטים ביבשת לפי התוכנית של בריסל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ