מפלגת השלטון בדרום אפריקה דורשת את התפטרותו של הנשיא ג'ייקוב זומה

זומה ביקש להמתין עם ההתפטרות שלושה-שישה חודשים. אם יסרב להתפטר המפלגה תוכל להוביל מהלך להדחתו בפרלמנט

גרדיאן, רויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה, יוהנסבורג דצמבר 2017
נשיא דרום אפריקה ג'ייקוב זומה, יוהנסבורג דצמבר 2017צילום: Siphiwe Sibeko/רויטרס
גרדיאן, רויטרס

הוועד המנהל של מפלגת השלטון של דרום אפריקה (ANC) החליט היום (שלישי) על הדחתו של הנשיא ג'ייקוב זומה מתפקידו בעקבות פרשות השחיתות הרבות בהן הוא מעורב. במסיבת העיתונאים שהתקיימה בצהריים, הודיע מזכ"ל המפלגה אייס מגשול כי המפלגה קבעה שעל זומה להתפטר.

לדברי מגשול, זומה הסכים להתפטר אך ביקש דחיה של שלושה עד שישה חודשים, תנאי אותו דחתה המפלגה. עוד נאמר במסיבת העיתונאים, כי לא נקבע תאריך יעד לתשובה מצד זומה, אך מגשול משוכנע כי זומה יודיע על החלטתו מחר. אם זומה יסרב לדרישת מפלגתו, הסוגייה תעבור להצבעת אי-אמון בפרלמנט. פרשנים במדינה הגדירו את האופציה הזו כ"חלום בלהות" עבור המפלגה. 

ההחלטה להורות לזומה לפרוש התקבלה בתום דיונים שהתנהלו במשך 13 שעות בוועד המנהל, הגוף העליון שמקבל את ההחלטות הנוגעות במפלגה. כינוס החירום נקבע לאחר שהמשא והמתן שהתנהל במשך חמישה ימים בין זומה, המכהן כנשיא דרום אפריקה מאז 2009, וסגן הנשיא סיריל רמפוזה, שנבחר לנשיא ה-ANC בדצמבר, נכשל.

רמפוזה בקייפטאון, שלשום
רמפוזה בקייפטאון, שלשוםצילום: מייק הוצ'ינגס/רויטרס

תשע השנים הסוערות של זומה בשלטון התאפיינו בהידרדרות המצב הכלכלי במדינה והאשמות רבות בשחיתות, בהן מתן מכרזים ממשלתיים למקורביו. התנהלותו פגעה קשות בתדמיתה של מפלגתו והלגיטימיות שלה, לאחר שהנהיגה את המדינה מאז סיום שלטון האפרטהייד בשנת 1994. אף על פי כן, זומה, בן ה-75, זוכה לתמיכה משמעותית בקרב מפלגתו ובאזורים מסוימים בדרום אפריקה. "זומה הוא לא סתם בן אדם, הוא השיטה. ישנם לא מעט אנשים שעתידם הפוליטי כפוף לעתידו שלו", אמר ראלף מאתקהה, סופר ופרשן פוליטי.

רמפוזה, איש עסקים ויו"ר איגוד עובדים לשעבר שניצח בבחירות הפנימיות במפלגה, יחליף את זומה באופן אוטומטי, אם יתפטר. אם ההכרעה בסוגיה תעבור לידי הפרלמנט, יושב ראש הפרלמנט הוא זה שימונה לנשיא זמני עד שנבחרי הציבור יצביעו על מנהיג המדינה הבא. מאחר שלמפלגת השלטון יש רוב בפרלמנט, גם במקרה הזה, כמעט באופן וודאי, רמפוזה יהפוך לנשיא.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ