האו"ם: אלפי בני אדם בלוב נתונים לעינויים שיטתיים ולמעצרים שרירותיים

הדו"ח קובע כי ארגוני לוחמה קיבלו כוח לא מבוקר והם מתעללים באזרחים בגין קשרים משפחתיים או שיוך פוליטי. חלק מהעצורים מוחזקים כבר שבע שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים בכלא בגריאן, ב-2012

האו"ם קבע היום (שלישי) כי אלפי בני אדם בלוב מוחזקים במעצרים שרירותיים על ידי ארגונים חמושים ונתונים לעינויים. בדו"ח שפרסמה נציבות זכויות האדם בשיתוף הצוות המיוחד של האו”ם בלוב (UNSMIL) נכתב כי גברים, נשים וילדים ברחבי המדינה נעצרו על בסיס "קשרים שבטיים ומשפחתיים והעדפות פוליטיות" ומוחזקים "עם סיוע משפטי מועט או אפסי".

הממשל בטריפולי אישר לארגונים לעצור מתנגדים, פעילים, עיתונאים ופוליטיקאים, וסיפק לחבריהם משכורות, ציוד ומדים. "כתוצאה מכך", נכתב בדו"ח, "כוחם של הארגונים גדל ללא בקרה, והם נותרו ללא פיקוח ממשלתי".  

נציב זכויות האדם של האו"ם, זייד בן-ראיד אל-חוסיין, אמר כי "הזוועה במעצרים אלה והשרירותיות שלהם פוגעים הן בקורבנות והן במשפחותיהם". הוא קרא לרשויות בלוב לשחרר את העצורים מיד, ולהעמיד לדין את האחראים באשמת עינויים, חטיפה והוצאות להורג. הוא הוסיף כי "הפרות זכויות האדם וההתעללויות חייבות להיפסק – ואלה האחראים לפשעים צריכים לשאת באחריות".

בדו"ח נכתב כי עצירים רבים מוחזקים ללא משפט מאז ההתקוממות בלוב ב-2011, שהביאה להדחתו של מועמר קדאפי. הבחירות ב-2014 הביאו לחלוקה בין שני פלגים במערב המדינה ובמזרחה, וזו איפשרה לקבוצות לוחמה לשגשג. "העינויים במתקני המעצר ברחבי לוב שיטתיים", נכתב בדו"ח, "בעיקר בתחילת המעצר ובמהלך החקירות".

סרטון שפורסם ב-CNN המתעד מכירת פליטים בלוב לעבדות:

האו"ם העריך כי בבתי הכלא הרשמיים שמתפעל משרד המשפטים שוהים 6,500 אסירים. אך במתקני מעצר, שנתונים לשליטת הממשלה אך מנוהלים על ידי הארגונים, שוהים עוד אלפים. מתקן המעצר בבסיס חיל אוויר בטריפולי, מיטיגה, נחשב לגדול במערב לוב. הוא מופעל על ידי ארגון SDF, ושוהים בו 2,600 עצירים. עוד 1,800 עצירים מוחזקים במתקן המעצר קוויפיה במזרח, שם תיעד האו"ם עינויים.

בשנה עברה לפחות 37 גופות שעליהן סימני אלימות הובאו לבתי החולים בטריפולי. גופות אחרות של בני אדם שנלקחו על ידי הארגונים נמצאו ברחובות בנגאזי. ידיהן היו כבולות, היו עליהן סימני התעללות וכן פצעי ירי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ