לכבוד 50 שנות עצמאות, מלך סווזילנד העניק לארצו שם חדש-ישן

המלך מסוואטי השלישי הכריז שסוואזילנד תחזור לשמה בשפה המקומית, אסוואטיני, שמשמעותו "מקומם של הסווזים". השינוי עשוי להוביל לכתיבה מחודשת של החוקה במדינה

גרדיאן וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המלך מסוואטי מארח את נשיאת טייוואן בארמונו, השבוע
המלך מסוואטי מארח את נשיאת טייוואן בארמונו, השבוע צילום: MONGI ZULU/אי־אף־פי

מלך סווזילנד, המדינה האחרונה באפריקה שבה ישנו משטר מלוכני מוחלט, הכריז שמדינתו שינתה את שמה חזרה ל"ממלכת אסווטיני" (eSwatini) – זאת לכבוד 50 שנות עצמאות מהשלטון הבריטי. משמעות השם אסווטיני היא "ארצם של הסוואזים" בשפה המקומית.

בניגוד למדינות אחרות באפריקה, סווזילנד – מדינה בת 1.3 מיליון תושבים הנמצאת בין דרום אפריקה למוזמביק - לא שינתה את שמה חזרה כשזכתה לעצמאות ב-1968. כך למשל רודזיה שינתה את שמה לזימבבואה כשזכתה לעצמאות, ניאסאלאנד עברה לשם מלאווי ובצ'ואנלנד הפכה לבוצואנה.

קרדיט: חגיגות יום הולדתו של מלך סוואזילנד

המלך מאסוואטי השלישי הכריז על השינוי בחגיגות יום העצמאות ה-50 שנערכו בעיר מאנזיני. "אני רוצה להכריז שסווזילנד תחזור מעתה לשמה המקורי", אמר כשהוא לבוש מדי צבא אדומים, "מדינות אפריקניות חזרו אחרי שזכו לעצמאות לשמות העתיקים שלהן, לפני שעברה קולוניזציה. אז מעתה המדינה תהיה ידועה באופן רשמי כממלכת אסווטיני".

השם סוואזילנד עורר תרעומת במדינה, בשם העירוב בין שפת הסווזי לאנגלית. האפשרות לחזור לשם הישן עלתה לפני כמה שנים, והמלך מסוואטי עשה בו שימוש בנאומים קודמים. הצעד עשוי להוביל לכתיבה מחודשת של החוקה במדינה, ולשינוי שמות מוסדותיה.

כשסוואזילנד זכתה בעצמאותה מבריטניה ב–6 בספטמבר 1968, היא שמרה על שמה מהתקופה הקולוניאלית, בשונה מכמה מהמושבות הבריטיות האחרות באזור. ניאזאלנד הייתה למלאווי ב–1964. כעבור חודשים אחדים, צפון רודזיה השתחררה והייתה לזמביה. ב–1966 בצ'ואנלנד נהייתה בוצואנה ובאסוטולנד נהפכה ללוסוטו. לאחר שלטון של המיעוט הלבן, שנמשך 14 שנה והקהילה הבינלאומית סירבה להכיר בו, רודזיה היתה לזימבבואה ב–1980. אולם כמה מהמושבות הבריטיות לשעבר באפריקה, דוגמת אוגנדה, קניה וגמביה, לא שינו את שמותיהן עם קבלת עצמאותן.

סוואזילנד היא מדינה הררית, ששטחה מעט קטן מזה של ניו ג'רזי. מבחינה כלכלית היא נסמכת על דרום אפריקה. במשך עשרות שנים הגברים הסוואזים עבדו במכרות הפחם והזהב בדרום אפריקה. מסוואטי ירש את כסאו מאביו, סובהוזה השני, שמלך במשך 82 שנים עד מותו ב–1982. אמו הייתה העוצרת כשמסוואטי היה נער, ורשמית היא שליטה שותפה של הממלכה.

המלך דחה את הקריאות לערוך רפורמות דמוקרטיות בסדרי מלכותו הנמשכת יותר מ–30 שנה. על פי החוקה שהתקבלה ב–2006, סוואזילנד מונרכיה אבסולוטית רשמית, אף על פי שהמלך כבר אינו רשאי לשלוט על פי צווים ותקנות. החוקה קובעת שמערכת המשפט תהיה עצמאית ומבטיחה זכויות אדם, אבל מעמדן של המפלגות, שנאסר על קיומן ב–1973, נותר לא ברור. ב–2008 וב–2013 נערכו בחירות לפרלמנט והן צפויות להיערך שוב בספטמבר השנה.

משקיפים של מצב זכויות האדם מגנים את סוואזילנד בשל היעדר הדמוקרטיה ודיכוי מתנגדי השלטון. למלך גם יצא שם של פלייבוי חובב מכוניות פאר ונסיעות בעולם. כתב הניו יורק טיימס, שביקר בממלכה ב–2012, מצא שהסוואזים מקבלים את המסורת המלוכנית, אבל הם משתוקקים לפתיחות פוליטית רבה יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ