ההתפרצות המחודשת של אבולה: מקרה הידבקות ראשון בעיר בקונגו

הרשויות ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו הודיעו על 11 מקרי הידבקות חדשים באזורים כפריים. ארגון הבריאות העולמי העלה את רמת הסכנה לבריאות הציבור לרמה "גבוהה מאוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות רפואי נערך לבדיקות בכפר ביקורו, בשבוע שעבר

בכירים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו הודיעו כי ההתפרצות המחודשת של הנגיף אבולה במדינה נכנסה ל"שלב חדש" לאחר שמקרה חדש של הידבקות התגלה בעיר מבאנדקה שבצפון מערב המדינה.

זה מקרה ההידבקות הראשון שאושר בתוך עיר מאז ההתפרצות המחודשת של הנגיף במדינה, עובדה המגבירה את החשש מפני הסיכון להישנות מגפה באזור, ושהביאה את ארגון הבריאות העולמי של האו"ם לערוך כינוס חירום היום (שישי) כדי לדון בסכנה שהמחלה תתפשט שוב למדינות נוספות.

בכינוס הודיע הארגון כי הוא מעלה את הסכנה לבריאות הציבור בעקבות ההתפרצות המחודשת מ"גבוהה" ל"גבוהה מאוד" ברמה לאומית. הארגון גם העלה את הסכנה האזורית לבריאות הציבור מ"מתונה" ל"גבוהה", אולם השאיר את רמת המסוכנות הגלובלית של ההתפרצות ברמה "נמוכה".

אתמול הודיע משרד הבריאות של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו על 11 מקרים חדשים של אבולה ועל שני מתים נוספים מהמחלה. בכך עלה מספר המקרים הכולל הקשור לאבולה ל-45, והוא כולל 14 מקרים שאושרו סופית כהידבקות בנגיף, 10 שעדיין נבדקים כחשודים ו-21 שסומנו כבעלי סבירות גבוהה להידבקות באבולה. 

שני מקרי המוות נרשמו בכפר ביקורו – אזור מרוחק הנמצא כ-150 ק"מ ממבאנדקה. אותם מקרים, המיוחסים רשמית לנגיף אירעו באזורים מבודדים יחסית, מה שמעניק לרשויות הזדמנות טובה לבודד אותו.

דובר הארגון, כריסטיאן לינדמאייר אמר אתמול כי בכינוס היום יישקל אם נדרשת התערבות בינלאומית נוספת ואם יועברו לאזור יותר משאבים ובדיקות. הארגון, ששלשום העביר בפעם הראשונה את החיסון הניסיוני למדינה הנגועה, הביע דאגה לאחר הדיווח הראשוני על חשד להידבקות בנגיף בתחומי עיר.

במבאנדקה מתגוררים מיליון תושבים והיא ממוקמת על גדות נהר קונגו – נתיב מסחר ותעבורה מרכזי לקינשאסה הבירה. עם זאת מומחים מרגיעים כי מעבר של הנגיף דרך הנהר ממבאנדקה לבירה יכול לקחת שבועות ספורים, מה שמאט התפשטות פוטנציאלית של המחלה לאזורים נוספים במדינה.

"אנחנו נכנסים לשלב חדש בהתפרצות האבולה שמשפיע על שלושה מגזרי בריאות, בהם המגזר העירוני", אמר שר הבריאות של הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אולי אילונגה קלנגה. "מאז הדיווח הראשון על חשש להידבקות במבאנדקה, מומחי המגפות שלנו עובדים בשטח כדי לנסות למצוא אנשים שהיו במגע עם החולים", הוסיף. 

לדבריו הרשויות יגבירו את הבדיקות והפיקוח בכל נתיבי היציאה מהעיר – דרך האוויר, הכבישים והנהר. "אנחנו מעריכים כי יותר מ-300 בני אדם באו במגע ישיר או עקיף עם אנשים שנדבקו באבולה במבאנדקה", אמר רופא העובד בעיר לסוכנות הידיעות הצרפתית.

גם בעיר עצמה התעוררו סימנים לפאניקה. "אני מחפשת סירה כדי לעזוב", אמרה קונסטנטין בוקצו, אשתו של חייל, "אם הרשויות אפשרו למחלה להגיע לכאן אנחנו מסתכנים כולם במוות...ההגיינה פה לא טובה".

זאת הפעם התשיעית שמתועדת התפרצות של אבולה בקונגו מאז הופעתה הראשונה באזור בשנות ה-70. המחלה גורמת לדימומים פנימיים וחיצוניים קשים ולהרס כלי דם בגוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ