לאחר סבב שיחות כושל, מנהיגי המלחמה בדרום סודאן ייפגשו שוב בשבוע הבא

לקראת הרעב הכבד הצפוי במדינה הצעירה, הקהילה הבינלאומית מגבירה את הלחץ על הנשיא וסגנו לשעבר להשיג שלום. אם השניים לא יגיעו להסכמים עד שבת הבאה יוטלו סנקציות

רויטרס וניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קיר (משמאל) ומצ'אר באתיופיה, אתמול
רויטרס וניו יורק טיימס

שני המנהיגים שמובילים את מלחמת האזרחים בדרום סודאן, שדרדרה את המדינה למשבר הומניטארי, ייפגשו בשבוע הבא בחרטום, כך הודיעה היום (שישי) ממשלת סודאן. זה יהיה סבב שיחות נוסף בין הנשיא סלבה קיר לבין סגנו לשעבר ריק מצ'אר, שנפגשו השבוע לראשונה מאז 2016. 

בתום השיחות אתמול באתיופיה התברר כי שני הצדדים לא התקרבו להסכמות על סיום הלחימה. דובר מטעם כוחות המורדים של מצ'אר מסר כי הפגישה הראשונית היתה ידידותית וכי השניים דנו בעקרונות השלום במונחים כלליים. אולם לדבריו, "בשביל דיאלוג מהותי צריך לדבר על הסכם פוליטי מקיף, שיאפשר להניח את הנשק".  

ראש ממשלת אתיופיה הוביל את הפגישה, והוביל לחיבוק מאולץ בין הצדדים.

מלחמת האזרחים בסודאן פרצה בדצמבר 2013, בין הכוחות הנאמנים לקיר משבט דינקה לבין הכוחות הנאמנים למצ'אר משבט נואר. העימות הוביל למיליוני עקורים, הרס את הכלכלה של המדינה שהיתה אחת העניות בעולם עוד קודם לכן, והותירה אזרחים רבים בלי גישה למזון. הפסקות האש שעליהן הסכימו הצדדים בעבר הופרו. 

השנה צפויה להיות הקשה ביותר בדרום סודאן מבחינת ביטחון תזונתי, ועל פי ההערכות מיליונים בסכנה לרעב ותת-תזונה. תנאים אלה הובילו את הקהילה הבינלאומית להגביר את הלחץ על המנהיגים לחזור לשולחן המשא ומתן. בחודש שעבר, מועצת הביטחון של האו"ם הציבה למנהיגים תאריך יעד, ואם לא יושג הסכם עד 30 ביוני יוטלו עיצומים. 

מנהל ארגון הסיוע Mercy Corps בדרום סודאן, ג'נרדהן ראו, אמר כי ארגוני הסיוע תולים תקווה בשיחות ובאיום העיצומים לסלילת הדרך לשלום. "שני המנהיגים הסכימו לשבת יחד, וזה משמעותי", אמר ראו, "יש תסכול וייאוש במדינה ויש קריאה מארגוני אזרחים - אל תחזרו בלי שלום".

פורום החברה האזרחית של דרום סודאן, המאגד עשרות ארגונים, שלח מכתב לשני המנהיגים וקרא להם לתפוס את ההזמדנות להשגת שלום בר קיימא. "אנחנו קוראים לכם להפגין מנהיגות ברגע הגורלי הזה ולהציל את אנשינו ואת מדינתנו מאוד הרס ובושה", נכתב, "בכך תצילו את מורשתכם בהיסטוריה של המדינה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ