אלג'יריה נטשה יותר מ-13 אלף מהגרים במדבר סהרה

הם נאספים במאות, מוכנסים למשאיות, מוסעים למדבר סהרה ואז מושלכים ומקבלים הוראה להתחיל לצעוד לכיוון ניז'ר בחום של 48 מעלות, לפעמים באיומי נשק. ב-14 החודשים האחרונים גירשה אלג'יריה אלפי גברים, נשים וילדים, רבים מהם לא שרדו. עובד בארגון הבינ"ל להגירה: "זו קטסטרופה"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים שגורשו מאלגיריה צועדים במדבר סהרה, בתחילת החודש
אי-פי

אלג'יריה גירשה במהלך 14 החודשים האחרונים יותר מ-13 אלף בני אדם למדבר סהרה, בהם נשים בהריון וילדים. המגורשים נאלצו לצעוד בלי מזון ומים תחת השמש החזקה. חלק מהם לא שרדו את החום הכבד.

רוב המהגרים המגורשים צועדים לכיוון ניז'ר בחום שמגיע עד 48 מעלות צלזיוס. בני המזל מצליחים לשרוד הליכה של 15 ק"מ בשטח נטוש עד שהם מגיעים לכפר אסמקה. אחרים משוטטים במשך ימים עד שצוות חילוץ של האו"ם מוצא אותם. מספר לא ידוע של אנשים פשוט נעלמו בסהרה.

תיעוד של הגירושים ההמוניים מאלג'יריה לסהרה

"נשים שכבו מתות על האדמה. אנשים אחרים נעלמו במדבר כי הם לא מצאו את הדרך", סיפרה ז'נט קמארה, שהיתה בהריון כשגורשה. "כל אחד נאלץ לדאוג לעצמו". קמארה נזכרת בלפחות שני לילות שבהם שהתה בשטח הפתוח, עד שהיא והאנשים האחרים בקבוצה שלה חולצו. עם זאת אמרה שאיבדה את תחושת הזמן.

"איבדתי את הבן שלי, את הילד שלי", המשיכה קמארה, במקור מליבריה. אשה אחרת בשנות העשרים המוקדמות ילדה אף היא במהלך השהות במדבר, אבל גם היא איבדה אותו.

מהגרים על טנדרים מוסעים בסהרה, בתחילת החודשצילום: Jerome Delay/אי־פי

הגירושים ההמוניים מאלג'יריה החלו באוקטובר האחרון בעקבות לחץ מחודש של האיחוד האירופי על מדינות צפון אפריקה למנוע ממהגרים להגיע לאירופה, בעיקר דרך הים התיכון. דובר מטעם האיחוד אמר כי הם מודעים למעשים של האלג'יראים, אבל מדינות ריבוניות רשאיות לגרש מהגרים כל עוד הן עומדות בחוק הבינלאומי. בניגוד לניז'ר, אלג'יריה לא מקבלת כיום כספי סיוע מהאיחוד האירופי לטובת משבר ההגירה. אך עם זאת, היא כן קיבלה 111.3 מיליון דולר בין השנים 2014 ל-2017.

אלג'יריה לא מספקת מספרים רשמיים על כמות המגורשים, אבל מספר המגורשים שהגיעו לניז'ר נמצא בעלייה מתמדת מאז החלו בספירה בארגון הבילאומי להגירה במאי 2017. על פי הארגון, יותר מ-11 אלף גברים, נשים וילדים שרדו את הצעידה לניז'ר. בנוסף, לפחות 2,500 בני אדם נאלצו לבצע צעידה דומה למאלי. מספרם של אלה שלא שרדו לא ידוע.  

המהגרים סיפרו כי בכל גירוש הם נאספו לקבוצות של מאות, הועלו על משאיות ונסעו במשך שעות למקום במדבר שידוע כ"נקודת האפס". שם הם הורדו מהמשאיות וקיבלו הוראה לצעוד לכיוון ניז'ר, לפעמים באיומי אקדח.

"היו אנשים שפשוט לא עמדו בזה. הם התיישבו על האדמה ואנחנו השארנו אותם שם", סיפר אליו קאנדה, בן 18 מסנגל. לדבריו, קרוב ל-12 מגורשים התמוטטו על החול והוא לא ראה אותם יותר. 1,000 אנשים נמצאו בקבוצה שלו והם צעדו משמונה בבוקר עד שבע בערב. "הם פשוט זרקו אותנו במדבר, בלי הטלפונים שלנו ובלי כסף", אמר קאנדה.

מהגרים בגבול אלג'יריה-ניז'ר, בתחילת החודשצילום: Jerome Delay/אי־פי

בסרטונים שהגיעו לידי סוכנות אי-פי נראים מאות אנשים כשהם מתרחקים משורות של משאיות ואוטובוסים ומתפזרים בתוך המדבר. ליד כלי הרכב נראים אנשים חמושים במדים. שניים מהמגורשים סיפרו על שוטרים שפתחו לעברם באש.

ז'ו דניס מליבריה הצליח להחביא את הטלפון שלו על גופו ולתעד את הגירוש שלו. בסרטון נראים אנשים מצטופפים על רצפת המשאית הפתוחה ומנסים למצוא מחסה מהשמש. דניס מקריין כל שלב בלחש כדי שהשוטרים לא ישימו לב. "אין רחמים כשאתה עומד בפני גירוש מאלג'יריה", הוא אמר. "אני רוצה לחשוף אותם עכשיו. אנחנו כאן וראינו את מה שהם עשו ויש לנו הוכחות".

הרשויות באלגיריה סירבו להגיב לדברים, אבל בעבר הכחישה המדינה הצפון אפריקאית האשמות דומות על נטישת מהגרים במדבר וטענה שמדובר ב"קמפיין מרושע" שמטרתו לסכסך בינה לבין המדינות השכנות.

מדבר הסהרה הוא רוצח אכזרי שלא משאיר עקבות. הארגון הבינלאומי להגירה העריך שעל כל מהגר שמת במהלך חציית הים התיכון, שניים מתים בסהרה. בכך מגיע מספר המהגרים שמתו במדבר ל-30 אלף מאז 2014.

"הם באים באלפים. ולא ראיתי כאלה גירושים מעולם", אמר אלחוסאן אדוואל, שעובד בארגון ההגירה ועבר לאסמקה כדי להתריע על כל קבוצת מהגרים שמגיעה ולארגן צוותי חילוץ לאלה שעדיין במדבר. "זוהי קטסטרופה", סיכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ