שמונה קרנפים בסכנת הכחדה מתו בקניה לאחר שהועברו לשמורה חדשה

העברת הקרנפים נועדה לחזק אוכלוסיות מקומיות. מחקירה ראשונית עולה כי הקרנפים צרי-השפה לא הסתגלו לכמות המלח במים בביתם החדש. פעילת שימור: "קשה לחשוב על הסבל שעברו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרנף צר שפה בקניה
קרנף צר שפה בקניהצילום: Sayyid Abdul Azim/אי־פי

שמונה קרנפים שחורים (קרנף צר-שפה) שנתונים בסכנת הכחדה מתו בקניה לאחר שהועברו לשמורה אחרת, מאות קילומטרים ממקום מחייתם עד כה. לפי הממשלה, זה מספר הקרנפים הגבוה ביותר שנהרגו בהעברה זה יותר מעשור.

בהודעת משרד התיירות וחיות הבר במדינה נכתב כי החקירה הראשונית העלתה שהקרנפים לא הצליחו להסתגל לכמות המלח במים בביתם החדש. בעקבות התקרית, הוקפאו הניסיונות לקרב אוכלוסיות של קרנפים זו לזו, ושאר הפרטים בשמורה הוצבו תחת מעקב. המשרד מסר כי אם החקירה תעלה חשד לרשלנות העובדים ייענשו.

"זה אסון מוחלט", תיארה פעילת השימור פאולה קהומבו מ-WildlifeDirect, שציינה כי בקניה חיים 80% מהקרנפים השחורים בעולם. היא השוותה העברת קרנפים להעברת מטילי זהב ואמרה כי נדרש תכנון קפדני לביצועה. "קשה לי לחשוב על הסבל שעברו החיות הללו לפני שמתו", הוסיפה.

העברת פרטים היא אסטרטגיה שנועדה לחזק את אוכלוסיות הקרנפים המקומיות. ובין 2005 לשנה שעברה הועברו במדינה 149 קרנפים למקום מגורים חדש. לפי הקרן העולמית לשימור חיות הבר (WWF). במאה ה-20 צנח מסר הקרפנים השחורים בעולם בגלל ציידים אירופאים ומתיישבים ובין 1995-1960 מספרם ירד ב-98% - לפחות מ-2,500 פרטים. מאז האוכלוסייה גדלה שוב, וכיום מונה כ-5,000 פרטים, אך הם עדיין נתונים בסכנה בעיקר בגלל ציד וצמצום שטחי מחייה.

מאמצי השימור של הקרנפים ספגו מכה קשה השנה. במארס מת סודאן, הזכר האחרון בעולם מסוג קרנף רחב צפוני. באחרונה מנסים מדענים לשמר את המין באמצעות הפרויות של זרעו המוקפא.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ