שקד: "נחזיר את המסתננים לאריתריאה מיד כשהיא תבטל את חובת הגיוס"

שרת המשפטים ציינה כי הממשלה עוקבת אחר יישום הסכם השלום בין אריתריאה לאתיופיה. חיילים שהתגייסו לאחרונה לצבא אריתריאה סיפרו כי נאמר להם שהשירות יסתיים בתוך 18 חודשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שקד בתל אביב, ביוני

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה היום (שלישי) כי אם חובת הגיוס לצבא אריתריאה תבוטל, ישראל תחזיר את מבקשי המקלט לארצם באופן מיידי. היום פורסם בסוכנות הידיעות רויטרס כי קבוצת הצעירים האחרונה שהתגייסו לצבא אריתריאה סיפרו לקרובי משפחתם כי נאמר להם שהשירות שלהם יסתיים בתוך 18 חודשים - ולא יימשך לכל החיים. 

בכנס של הבית היהודי בתל אביב, ציינה שקד כי הממשלה עוקבת בדריכות אחר יישום הסכם השלום בין אריתריאה לאתיופיה - שבעקבותיו עשוי גיוס החובה להתבטל. "אם בעקבות ההסכם תבוטל חובת הגיוס, ישראל תוכל להחזיר את המסתננים לאריתריאה וזו בשורה גדולה לתושבי דרום תל אביב", אמרה.

נשיא אריתריאה אפרווקי (מימין) וראש ממשלת אתיופיה אביי בטקס פתיחת שגרירות אריתריאה באדיס אבבה, החודשצילום: AFP

מקורות המעורים בנושא אמרו ל"הארץ" כי גם אם הצבא הצהיר על ביטול הגיוס לכל החיים, מדובר בהצהרות ראשוניות וכי פעורה תהום בינן לבין סיום ממשי של הגיוס הכפוי באריתריאה. לפי המקורות, עד שיהיה שלום באריתריאה, אשר יאפשר את החזרת האזרחים שנמלטו מהמדינה, עשויות לחלוף כשנתיים.

בשנת 1995, שנתיים לאחר ההתנתקות מאתיופיה, קבעה אריתריאה שירות חובה של 18 חודשים לגברים בגילים 50-18. הצעד נועד לסייע במאמצי בניית המדינה לאחר 30 שנות מלחמת עצמאות. שירות החובה הלאומי כלל שישה חודשי הכשרה צבאית ואז שנת עבודה בפרויקטים של פיתוח.

אלא שהשלטונות באסמרה כפו על האזרחים שירות לכל החיים מאז פרוץ מלחמת הגבולות נגד אתיופיה ב-1998. הסכסוך בין שתי המדינות על טריטוריות שנויות במחלוקת נמשך עד לא מזמן אף ששני הצדדים חתמו על הסכם הפסקת אש בשנת 2000.

קבלת פנים באסמרה לטיסה ראשונה שהגיעה מאדיס אבבה

ארגוני זכויות אדם וממשלות מערביות טוענות שהגיוס לכל החיים הוא זה שמאלץ אריתריאים רבים לברוח מארצם ולצאת לא פעם למסעות מסוכנים ברחבי מדבר סהרה ובים התיכון לעבר אירופה. עשרות אלפי אזרחי אריתריאה הגיעו לאירופה והם מהווים חלק נכבד מאוכלוסיית הפליטים והמהגרים ביבשת.

קרובי משפחה של המתגייסים הטריים לצבא אריתריאה סיפרו כי ההודעה על הגבלת השירות הצבאי ל-18 חודשים נמסרה להם במהלך טקס השבעתם שנערך ב-13 ביולי. כל זאת, בשעה שהיחסים בין אתיופיה לבין אריתריאה מתחממים וכמה ימים אחרי ששתי המדינות חתמו על הסכם שלום ביניהן שהוביל בין היתר לביקורים הדדיים של מנהיגי המדינות, לפתיחת שגריריות באדיס אבבה ובאסמרה ולחידוש הקו האווירי בין המדינות.

"בשבוע שעבר אמרו להם שהם לא ישרתו מעבר ל-18 חודשים משום שהדינמיקה השתנתה", אמר קרוב משפחה של אחד המתגייסים החדשים לסוכנות הידיעות רויטרס. אדם נוסף אישר בפני סוכנות הידיעות את ההודעה של אנשי הצבא האריתריאי למתגייסים החדשים במהלך טקס ההשבעה שבו השתתף נשיא המדינה איסאיאס אפוורקי.

שר המידע של אריתריאה, ימאן מסקל, לא הכחיש את הדיווחים על סיום הגיוס לכל החיים, אבל אמר שלא היתה הכרזה רשמית בנושא. לדבריו, מדובר ב"ימים ראשונים" של הליך ההתקרבות של המדינה עם אתיופיה. "הכרזות על שינוי מדיניות ברמת חשיבות כזאת נעשות תמיד דרך כלי התקשורת הרשמיים שלנו ובינתיים זה לא קרה", אמר השר האריתריאי לרויטרס.

הנשיא אפרווקי חתם בתחילת החודש על הסכם השלום ההיסטורי עם ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד שבו הכריזו על סיום מצב המלחמה בין המדינות. שתי המדינות הסכימו גם על פתיחת הנמלים של אריתריאה בפני אתיופיה וההסכם ביניהן סלל את הדרך לאיחודי משפחות מרגשים.

בעבר טענה הממשלה באסמרה שגיוס החובה לצבא חיוני לביטחון הלאומי בעקבות חששה מתקיפתה על ידי אתיופיה. תושבים בבירת אריתריאה אמרו לרויטרס שהם ממתינים להודעה רשמית על סיום שירות החובה לכל החיים. "הייתי בשירות צבאי ב-20 השנים האחרונות ואני גאה מאוד על התפקיד שמילאתי", אמר תושב אחד. "אבל אני מקווה שנוכל להיות חברים עם אחינו האתיופים ולא אויביהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ