זימבבואה מצביעה לראשונה בבחירות ללא מוגאבה: "סבלנו רבות, זקוקים לשינוי"

אחרי שמוגאבה הודח בהפיכה לאחר 38 שנים בשלטון, מצביעים אזרחי ארצו בבחירות חופשיות. עם תקווה ולא מעט חששות, הם יידרשו לבחור בין יורשו של הנשיא המודח לבין מנהיג האופוזיציה הצעיר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביעים בקווקווה שבמרכז זימבבואה, היום
מצביעים בקווקווה שבמרכז זימבבואה, היוםצילום: Jerome Delay/אי־פי

אזרחי זימבבואה מצביעים היום (שני) בבחירות ראשונות שבהן לא משתתף רוברט מוגאבה, הנשיא שהודח בשנה שעברה בהפיכה צבאית. בבחירות לנשיאות מתמודדים יותר מ-20 מועמדים וגם לפרלמנט מתמודדות רשימות רבות בניגוד לעבר, אז דוכאה האופוזיציה במדינה ביד קשה. בזימבבואה מקווים שתוצאות הבחירות, יהיו אשר יהיו, יתקבלו על ידי כל הצדדים, יזכו ללגיטימציה בינלאומית ויניעו את הכלכלה המקרטעת עם השקעות זרות חדשות.

בזימבבואה חיים יותר מ-13 מיליון תושבים, וכחמישה מיליון וחצי אזרחים מחזיקים בזכות בחירה בהצבעה שנערכת היום.

הנשיא בפועל מננגאגוואה מצביע בקלפי, היוםצילום: PHILIMON BULAWAYO/רויטרס

תורים רבים השתרכו היום מחוץ לקלפיות בבירה הרארה ובמקומות רבים אחרים במדינה. "אני רוצה לעשות את זה ולהמשיך בעניינים שלי. אני לא משאירה שום דבר למקרה. זה העתיד שלי", אמרה אמרינה אקנדה, אזרחית שמצביעה בבחירות בפעם הראשונה בחייה. אלפי משקיפים מקומיים ובינלאומיים פרושים ברחבי המדינה לפקח על הליך הבחירות על רקע טענת האופוזיציה שהבחירות מוטות נגדה. ועדת הבחירות המרכזית טוענת מצדה שהבחירות חופשיות והוגנות, והבטיחה שהתוצאות יהיו מהימנות.

שני המתמודדים המרכזים לנשיאות זימבבואה הם הנשיא בפועל אמרסון מננגאגוואה בן ה-75, שהחליף את מוגאבה ועומד בראש מפלגת ZANU–PF, ונלסון צ'מיסה, עורך דין בן 40. צ'מיסה מנהיג את מפלגת האופוזיציה המרכזית, התנועה הדמוקרטית לשינוי (MDC), זה חודשים ספורים מאז שראש המפלגה הוותיק מורגן צ'נגיראי הלך לעולמו.

מוגאבה שבר אתמול שתיקה מאז הודח בנובמבר 2017, הביע תמיכה במועמד האופוזיציה לנשיאות צ'מיסה ותקף את מפלגת השלטון ואת יורשו מננגאגוואה. "אני לא יכול להצביע לאלה שייסרו אותי", אמר מוגאבה.

מנהיג מפלגת האופוזיציה המרכזית צ'מיסה מצביע, היוםצילום: MIKE HUTCHINGS/רויטרס
תור ארוך של מצביעים בהרארהצילום: SIPHIWE SIBEKO/רויטרס

צ'מיסה התקבל בתשואות ובשריקות בקלפי שבה הצביע מחוץ להרארה. הוא אמר ש"זהו רגע גדול עבור זימבבואה" והביע תקווה שההצבעה באזורים הכפריים, שבהם מרוכזת רוב אוכלוסיית המדינה ושבה למפלגת השלטון אחיזה חזקה, תהיה הוגנת.

מננגאגוואה קרא לאזרחי המדינה לשמור על הליך בחירות תקין וללא אלימות. "אנחנו עם אחד, עם חלום אחד וגורל אחד", הוא צייץ בטוויטר שלו. "אנחנו נטבע ביחד או שנשחה ביחד". לאחר שהנשיא בפועל הצביע בקלפי הוא התייחס לביקורת שהטיח בו אתמול מוגאבה ואמר: "הוא אזרח. הוא יכול לומר עליי מה שהוא רוצה".

בבחירות הנוכחיות בזימבבואה מספר שיא של יותר מ-20 מועמדים לנשיאות וקרוב ל-130 מפלגות פוליטיות שעומדים להצבעה. אם אף אחד מהמועמדים לנשיאות לא יקבל 50% מהקולות, ייערך סיבוב שני ב-8 בספטמבר. "זהו רגע קריטי עבור מסעה הדמוקרטי של זימבבואה", אמרה אלן ג'ונסון סירליף, נשיאת ליבריה לשעבר וכלת פרס נובל לשלום. סירליף עומדת בראש אחד מצוותי המשקיפים הבינלאומיים בבחירות היום בזימבבואה.

"הבחירות היום יעניקו הזדמנות להיפרד מן העבר", אמרה סירליף בתחנת הצבעה בבית ספר בהרארה. "התורים וההתלהבות של המצביעים שאנחנו עדים להם היום חייבים לבוא ביחד עם ספירה מדויקת. יש לכבד את ההצבעה שלהם".

אשה מתפללת על רקע מצביעים בהרארהצילום: Shepherd Tozvireva/אי־פי

בחירות עבר בזימבבואה לוו בדרך כלל באלימות, הפחדה מצד השלטונות, זיופים ואי סדרים. אלא שמננגאגוואה, האיש שבעבר היה יד ימינו של מוגאבה ודיכא בעצמו את האופוזיציה, הבטיח שהוא מייצג כעת שינוי במדינה והבטיח שהבחירות יהיו חופשיות והוגנות.

הנוכחות של משקיפים מערביים בזימבבואה היא דבר שלא נראה שנים רבות בזימבבואה, ובמדינה מקווים שהדבר מצביע גם על כך שהליך הבחירות יעבור בצורה חלקה ובהתאם לחוק. עם זאת, האופוזיציה טענה, למשל, שהתקשורת הממלכתית מוטה לטובת מפלגת השלטון ושלא היתה שקיפות מלאה בכל הנוגע להדפסת פתקי ההצבעה. משקיפים של האיחוד האירופי תועדו בקלפי בהרארה וגם משקיפים מטעם האיחוד האפריקאי נצפו בכמה קלפיות ברחבי המדינה.

אף שיום ההצבעה בזימבבואה מוגדר כיום חופש לאומי, כמה משרדי ממשלה נותרו פתוחים כדי להנפיק לאזרחים שאיבדו את תעודות הזהות שלהם מסמכים חלופיים שיאפשרו להם להצביע.

בתוך הקלפיות מקבל כל אזרח שלושה פתקים: אחד למרוץ לנשיאות, שני לבחירות לפרלמנט ושלישי למועצות המקומיות. "אנחנו זקוקים לשינוי משום שסבלנו פה רבות", אמרה מייבל מפארו, בת 65 שהצביעה בעיר הבירה.

מננגאגוואה זכה לכינוי "הקרוקודיל" בשל האכזריות שגילה במלחמת העצמאות, וכראש שירותי המודיעין והביטחון של מוגאבה הוא עצמו דיכא ביד קשה מתנגדי משטר והואשם בהטיית בחירות. הוא פוטר מתפקידו כסגן הנשיא בשנה שעברה, בהדחה שלפי פרשנים נועדה לפנות מקום לרעייתו של מוגאבה, גרייס. הצעד עורר זעם בקרב בכירי הצבא, שהובילו טנקים ברחובות הבירה והחזיקו את מוגאבה במעצר בית עד שהסכים להתפטר כדי להימנע מהדחה. אמש אמר מוגאבה כי הסברה שלפיה רצה לקדם את רעייתו להחליפו היא "שטות מוחלטת".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ