לוגו רויטרס
רויטרס

ועדת הבחירות בזימבבואה הכריזה הלילה (שישי) כי הנשיא בפועל אמרסון מננגאגוואה ניצח במרוץ לנשיאות. מננגאגוואה זכה ב-50.8% מהקולות, בעוד נלסון צ'מיסה, מנהיג האופוזיציה וראש "התנועה הדמוקרטית לשינוי" (MDC), זכה לפי הוועדה ב-44.3% מקולות הבוחרים. האופוזיציה אמרה כי תערער על התוצאות בבית המשפט.

דקות לפני ההכרזה על הזוכה אמר מורגן קומיצ'י, יו"ר התנועה הדמוקרטית לשינוי, כי המפלגה דוחה את התוצאות. לדבריו, אין ביכולתה של מפלגתו לאמת את התוצאות. קומיצ'י אמר את הדברים בנאום טלוויזיוני ספונטני בוועדת הבחירות בה הוכרזו התוצאות, והוא הורחק מהמקום על ידי שוטרים לאחר מכן.

תומכת של מננגאגוואה חוגגת לאחר ההכרזה על התוצאות, הלילה בבירה הרארהצילום: AFP

מוקדם יותר אתמול טענו שני הצדדים כי הם אלה שניצחו בבחירות. צ'מיסה אמר לכתבים שוועדת הבחירות פגעה באמינות שלה כשעיכבה את ההכרזה על תוצאות הבחירות שנערכו ביום שני לנשיאות ולפרלמנט. משקיפים בינלאומיים קראו לוועדת הבחירות במדינה לפרסם מוקדם ככל האפשר את התוצאות, בייחוד לאחר שהקולות בבחירות לנשיאות נספרו לפני הקולות לבית הנבחרים.

משטרת זימבבואה מסרה אמש שמניין ההרוגים מאירועי האלימות שפרצו מאז אמש בגלל הבחירות עלה לשישה, לאחר ששלושה בני אדם מתו מפצעיהם. המשטרה אמרה לכתבים שלפחות 14 בני אדם נפצעו בכאוס ששורר במדינה, בייחוד בבירה הרארה, כשמפגיני אופוזיציה התעמתו עם כוחות ביטחון על רקע עיכוב תוצאות הבחירות לנשיאות וטענות האופוזיציה לזיופים מצד מפלגת השלטון "מפלגת האיחוד הלאומי של זימבבואה האפריקאית — החזית הפטריוטית" (ZANU–PF).

הפגנה של תומכי האופוזיציה ברחובות הרארה תוך עימותים עם המשטרה, ברביעיצילום: Mujahis Safodien/אי־פי

הבחירות שהתקיימו ביום שני עוררו מתח רב בזימבבואה, שכן הן הראשונות שנערכו מאז הודח רוברט מוגאבה בהפיכה צבאית לאחר ארבעה עשורים בשלטון. "אנחנו תומכים בצ'מיסה", אמרה שלשום מפגינה בת 19, "ועדת הבחירות לא הוגנת. הבחירות שלנו נגנבו מאיתנו". "זה הכל אשמת הממשלה", אמרה אביגיל נגאלו בת 29, וציינה כי האזרחים מתקשים לשרוד נוכח המצב הכלכלי. "התוצאות (של הבחירות) מזויפות", טענה, "בקלפיות שבהן הצביעו 500 אזרחים - מפורסם כי הצביעו 5,000".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ