האופוזיציה בזימבבואה דחתה את תוצאות הבחירות; שוטרים פיזרו את מסיבת העיתונאים

שוטרים הגיעו עם זרנוקי מים וניסו למנוע את נאום מנהיג האופוזיציה. צ'מיסה אמר כי הוא מחזיק בהוכחות לזיופים לטובת הנשיא הנבחר ממפלגת השלטון. ההתנהלות עוררה חשש לדיכוי האזרחים גם בעידן החדש

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מסיבת העיתונאים של צ'מיסה, היום
מסיבת העיתונאים של צ'מיסה, היוםצילום: PHILIMON BULAWAYO/רויטרס

מנהיג האופוזיציה בזימבבואה נלסון צ'מיסה דחה היום (שישי) את תוצאות הבחירות לנשיאות וכינה אותן "לא לגיטימיות", במסיבת עיתונאים שהמשטרה ניסתה לפזר. צ'מיסה, מנהיג התנועה הדמוקרטית לשינוי (DMC), תקף את הרשויות על שימוש באלימות נגד תומכיו וטען כי שינו את התוצאות. לדבריו, בידי מפלגתו ראיות לזיופים אך ועדת הבחירות המרכזית "לא רוצה להקשיב לנו".

זו היתה ההופעה הציבורית הראשונה של צ'מיסה מאז 18 מתומכיו נעצרו במטה המפלגה אתמול, והיא הגיעה לאחר שיריבו אמרסון מננגאגוואה ממפלגת השלטון הוכרז כמנצח בבחירות עם מעט יותר ממחצית הקולות. "מננגאגוואה לא ניצח בבחירות", אמר צ'מיסה, "אנחנו ניצחנו באופן ברור ואנחנו מוכנים להקים ממשלה".

שוטרים מפזרים את מסיבת העיתונאים, היום

צ'מיסה דיבר זמן קצר לאחר ששוטרים ניסו לפזר את עשרות עיתנואים, בהם גם זרים, שהתאספו לשמוע אותו במלון בבירה הרארה. לפי כתב גרדיאן שנכח במקום, הגיעו 30 שוטרים המלווים במשאית עם זרנוקי מים והורו לעיתונאים להתפנות. במלון שוהה גם משלחת המשקיפים על הבחירות, ולחבריה נאמר לעזוב. ניסיון פיזור מסיבת העיתונאים שודר בחי בכמה ערוצי טלוויזיה. כחצי שעה לאחר מכן, שר המידע, ס. ק. מויו הגיע למלון ואמר לעיתונאים לחזור -  וצ'מיסה עלה לדבר.

הנשיא הנבחר מננגאגוואה גינה את השתלטות המשטרה על האירוע. "להתרחשויות במלון היום אין מקום בחברה שלנו", כתב בטוויטר, "אנחנו חוקרים את הנושא כדי להבין מה בדיוק אירע".

"אנחנו לא נקבל תוצאות מזוייפות", הצהיר צ'מיסה, "אנחנו נפעיל את כל האמצעים הדרושים – חוקיים וחוקתיים – כדי להגן על הצבעת העם". עם זאת, צ'מיסה לא ציין איך תפעל מפלגתו ויש חשש שהפגנות גדולות יעוררו גל אלימות. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לסייע לזימבבואה להתקדם מעברה ו"לסגור את הדיקטטורה באזיקים".

הבחירות שנערכו השבוע בזימבבואה היו הראשונות במדינה לאחר 37 שנה תחת שלטון רוברט מוגאבה, שהודח בהפיכה צבאית. יממה לאחר ההצבעה, האופוזיציה טענה לזיופים ופרצו הפגנות אלימות שבהן נהרגו שישה בני אדם. הרג המפגינים ופריצת המשטרה למסיבת העיתונאים של האופוזיציה מגבירים את החשש שהדיכוי בזימבבואה יימשך גם בעידן החדש.

מננגאגוואה, בן 75, היה עוזר קרוב של מוגאבה. הוא זכה לכינוי "הקרוקודיל" בשל האכזריות שגילה במלחמת העצמאות, וכראש שירותי המודיעין והביטחון של מוגאבה הוא עצמו דיכא ביד קשה מתנגדי משטר והואשם בהטיית בחירות. "מוגאבה לפחות היה מתוחכם", אמר היום צ'מיסה בטענה שזיוף תוצאות הבחירות כיום גלוי.  

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ