"הטבח הגדול ביותר בשנים האחרונות": 87 פילים נמצאו מתים בבוטסואנה

עשרות הגוויות, חלקן בתהליכי ריקבון מתקדמים וחלקן טריות, נמצאו באזור שמורת הטבע אוקוונגו דלתא מאז אוגוסט. איך הפכה המדינה שנחשבה ל"גן עדן לפילים" למקום שבו ציד בלתי חוקי משגשג?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שומרי הפארק ליד פילים שנמצאו מתים

חלק מהפגרים כבר החלו להירקב, והעור הכבד שלהם נסדק. גוויות אחרות נראו טריות יותר, גופן מכוסה למחצה על ידי שיחים. 87 גוויות של פילים נמצאו בחודשים האחרונים בערבות בוטסואנה, טבח הפילים הגדול ביותר במדינה זה שנים. והאחראים לטבח לא השאירו מקום לספק באשר לכוונתם: כל החטים של החיות הענקיות נכרתו.

מייקל צ'ייס, מנהל ארגון "פילים ללא גבולות", מספר שמעולם לא ראה כל כך הרבה פילים מתים. לאחר שהצליח לספור 48 גופות בטיסה אחת מעל שמורת הטבע אוקוונגו דלתא באוגוסט, הוא שלח מכתב אזהרה: ציד הפילים נמצא בעליה מסוכנת, והסחר הבלתי חוקי בשנהב משגשג. צ'ייס מסביר שההיקף הגדול של הציד מעיד על כישלון מאמצי המדינה ועמותות בעלי החיים לשמר את אוכלוסיית הפילים הגדולה בבוטסואנה. אם הם נכשלו כאן, במדינה השקטה והיציבה באפריקה המאכלסת כשליש מאוכלוסיית הפילים של היבשת, היכן הם יצליחו?

גופת פיל בבוטסואנהצילום: Elephants Without Borders

עד לא מזמן, נחשבה בוטסואנה לגן עדן לבעלי חיים. הממשלה הגנה בחירוף נפש על עולם החי הפראי, והשומרים קיבלו הוראה "לירות כדי להרוג" בכל מי שיגיע לאזור כדי לצוד. אך המדינה עשתה טעות גדולה בניסיון לשמור על החיות - כשנטלה את האחריות על ההגנה מידי התושבים המקומיים. אנט הבשלה, קרמינולוגית מאוניברסיטת קייפ טאון, הסבירה שהמהלך הזה פתח פתח לציידים ולסחר בשנהב. "אם התושבים המקומיים לא מרוויחים מההגנה על הפילים, הם יתמכו בציד הלא החוקי - הם פשוט לא רואים את התועלת בשימור חיות הבר", מסבירה הבשלה, "אנחנו צריכים לפנות לקהילות המקומיות כדי שיסייעו לנו".

גם פעולות הממשלה החדשה, שעלתה לשלטון באפריל, לא סייעו במאמץ לעצור את הציד הלא חוקי. אחד הצעדים הראשונים עליהם הורתה הממשלה היה הפסקת העברת הציוד הצבאי והמימון ליחידות ההגנה על הפילים. הממשלה מצדה טוענת כי ממצאי הארגונים מהעדויות בשטח הם "שגויים ומטעים". בהצהרה מטעם המשרד לסביבה ותיירות בבוטסואנה נכתב כי "בחודשים האחרונים לא היתה אף תקרית שגרמה למותם של 87 או 90 פילים בשום מקום במדינה".

גופת פיל בבוטסואנה

ארגון "פילים ללא גבולות" שלח כמה דו"חות לממשלה, ודיווח בזמן אמת על פגרים טריים. בתגובה, בוטסואנה טענה שמרבית הפילים "מתו מוות טבעי או מציד נקמה של מקומיים". הארגון הסביר שהפילים המתים נמצאו ללא החטים שלהם - חלקם ללא ראש בכלל - אך המדינה לא הגיבה לטענות הללו.

טום מיליקן, מארגון הפועל נגד סחר בלתי חוקי בשנהב, מסביר שהציד התרחב לאור הדרישה הגוברת לשנהב בסין ובווייטנאם. "במקומות רבים, שיעורי הציד גברו על שיעורי הילודה", אמר מיליקן, "כל פיל שנולד עומד בפני ציד לא חוקי". סין אמנם אסרה על סחר בשנהב בשטחה, אך לפי מיליקן, הסחר הבלתי חוקי נמשך בעידודם של ארגוני פשע סיניים. לטענתו, "אם לא נתמודד עם האיומים על פילים מסין, כל הפעולות שלנו חסרות טעם". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ