כלבי השמירה של הצדק: קמרון הכחישה שחייליה רצחו נשים וילדים - BBC הוכיחה אחרת

סרטון שעלה לרשתות החברתיות מתאר הוצאה להורג אכזרית של שתי נשים וילדים וההערכות הראשוניות היו שהיא אירעה בקמרון. למרות ההכחשות, ברשת הבריטית ניתחו מפות והשוו בין מבנים - והרוצחים יועמדו לדין

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ביולי 2018 עלה לרשתות החברתיות סרטון קשה המתאר הוצאה להורג של שתי נשים, ילדה ותינוק. הארבעה הובלו בידי חיילים למגרש חול, ושם, בעיניים מכוסות נורו למוות על ידי החיילים 22 פעמים.

איש לא ידע מי הם החיילים, באיזו מדינה אירע הרצח ומיהן שתי הנשים שנרצחו לצד הילדים. לפי ההשערות הראשונות הסרטון צולם בקמרון או במאלי, אולם ממשלת קמרון דחתה מיד את ההאשמות וכינתה אותן, כמקובל בשנים האחרונות, "פייק ניוז".

לקריאת השרשור המלא

ברשת BBC הבריטית החליטו לחקור את הסרטון ולהגיע לאחראים למעשה, באופן שלא היה מביך יחידת מודיעין מתקדמת. ראשית חקרו בערוץ היכן צולם הסרטון וגילו באמצעות בחינת רכס ההרים שנקלט ברקע כי מדובר בשטח שנמצא בצפון קמרון, סמוך לגבול עם ניגריה. השוואת הצמחייה, התעקלות הדרכים והמבנים שמצולמים גם הם בסרטון הושוו לצילומי מפות ולוויין בגוגל ואיששו את ההערכה – הרצח אירע סמוך לעיירה בשם זלווט, באזור שבו נלחם צבא קמרון באנשי ארגון הטרור הניגרי בוקו חראם.

בהמשך בחנו ברשת מתי צולם הסרטון. אנשי הרשת הבחינו בכמה מבנים שצולמו בשטח שלא הופיעו בשלמותם בצילומי לוויין שצולמו בשנים 2014-2016, או שהיו בנויים בחלקם. ברשת מסבירים בצורה משכנעת ביותר כי הרצח בוצע אחרי נובמבר 2014 ולפני פברואר 2016. הם השתמשו בקטע מתוך הסרטון שבו נראה צל של אחד החיילים על הקרקע והסיקו לפי זווית השמש כי הסרטון צולם בין 20 במארס 2015 ל-5 באפריל אותה שנה. אחרי שגילו מתי והיכן אירע הרצח הוכיחו ברשת כי מדובר בחיילים מקמרון לפי סוג הנשק שנשאו והמדים והציוד שלבשו.

באוגוסט שינתה ממשלת קמרון את דעתה. אחרי שבועות של הכחשה, הודיע שר התקשורת של קמרון כי שבעה חיילים מצבא קמרון נעצרו ונמצאים תחת חקירה. הממשלה פרסמה את שמותיהם של שבעת העצורים וב-BBC הגדילו להתאים כמה מן השמות הללו לפניהם של החיילים הנראים בסרטון, שבו נראה אחד מהם יורה בגופות הנשים והילדים אחרי שמתו. הוא לא מפסיק לירות גם אחרי שחבריו קוראים לו להפסיק: "עזוב, צנגה. הם כבר מתים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ