מלניה טראמפ יוצאת למסע הדיפלומטי הראשון שלה בלי הנשיא

הגברת הראשונה של ארה"ב תבקר בבתי ספר, בתי חולים ומקלטים בגאנה, מלאווי, קניה ומצרים. על הביקור מעיבים דבריו של הנשיא, שצוטט מכנה את מדינות אפריקה "מחורבנות"

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ באו"ם, בשבוע שעבר
טראמפ באו"ם, בשבוע שעברצילום: Jason DeCrow/אי־פי

הגברת הראשונה של ארה"ב מלניה טראמפ יצאה היום (שני) לאפריקה, למסע הבינלאומי הראשון שלה לבד. חמשת הימים שבהם תבקר בגאנה, מלאווי, קניה ומצרים יתמקדו ברווחת הילדים ביבשת. אולם, נוכח התבטאויות הנשיא דונלד טראמפ נגד מדינות אפריקה, שאותן כינה לפי דיווחים "מחורבנות" ("Shithole Countries"), הוא עלול לסבך את הביקור מרחוק ולאלץ את רעייתו לספק הסברים להתנהלותו.

"היא צריכה להרים משקולות בביקור הזה", אמר ג'וד דברמונט, מנהל תוכנית אפריקה במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים (CSIS), "אין זה הוגן כי זה לא מה שביקור הגברת הראשונה צריך לעסוק בו". לרוב, נשות נשיא ארה"ב משתתפות בדיפלומטיה רכה  ונמנעות מנושאים כבדים יותר.

דונדל, מלניה וברון טראמפ, בחודש שעברצילום: J. Scott Applewhite/אי־פי

עם זאת, מומחים אחרים מערערים על היקף הנזק שגרם טראמפ בהתבטאויותיו. "יחסי ארה"ב-אפריקה גדולים בהרבה מאמירות הנשיא, וכך זה היה במשך עשורים", אמר ג'ושאה מסרביי, מנתח מדיניות אפריקה בקרן הריטייג' וציין כי ארה"ב משקיעה רבות בבריאות הציבור ובפיתוח מלאווי. לדבריו, סביר שמרבית תושבי היבשת לא שמעו על דברי טראמפ, "זה מעסיק בעיקר את האליטה".

רווחת ילדים ידועה כנושא המרכזי שבו עוסקת הגברת הראשונה, ובארה"ב השיקה את יוזמת "Be Best" למיגור בריונות. במהלך ביקורה ביבשת, טראמפ תבקר בבתי חולים, בתי ספר ומקלטים, ותרחיב את מטרות היוזמה.

טראמפ ביקרה עם הנשיא במקומות רבים בהם ישראל, סעודיה, איטליה, בלגיה, צרפת, יפן, דרום קוריאה ובריטניה. לרוב היא נראית כמי שלא מתלהבת מתפקיד הגברת הראשונה. היא לא עברה לבית הלבן במשך חצי שנה, נוכח העובדה שבנה, בן 12, לומד בניו יורק והיא שומרת על פרופיל נמוך ביחס לקודמותיה. באחרונה נעלמה לכמה שבועות בעקבות ניתוח שעברה במאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ