שנה ל-MeToo |

הטרדה מינית לא מופיעה בספר החוקים. יש לנו עוד הרבה עבודה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פליטות דרום סודאניות במרכז לנשים שהוטרדו מינית או הותקפו בבידי בידי, אוגנדה, ב-2017
פליטות דרום סודאניות במרכז לנשים שהוטרדו מינית או הותקפו בבידי בידי, אוגנדה, ב-2017צילום: Ben Curtis/אי־פי

המאבק לזכויות לנשים אפריקאיות נמשך דורות כמו ביתר העולם. למרות דיכוי נרחב, נשים אפריקאיות לקחו חלק במאבקים לעצמאות, בתנועות שחרור ובמאבקים לדמוקרטיה ביבשת. ב-2003 אימץ האיחוד האפריקאי, המורכב מ-55 אומות באפריקה ובאסיה, את הפרוטוקול לזכויות נשים באפריקה. נשים באפריקה חוגגות השנה 15 שנה לפרוטוקול, שנודע בשם מפוטו, שהרחיב את זכויות האזרח והטיל אחריות על מדינות המפרות אותן. עם זאת, הזכויות הכתובות והמציאות בשטח נבדלים זה מזה.

אחת ממייסדות MeToo היא אפריקאית-אמריקאית, טרנה בורק, שהחלה את דרכה בסיוע לקורבנות תקיפה והטרדה מינית ב-1997. נושא זה טופל הרבה לפני שנשים בהוליווד החלו לדבר עליו. כמו בורק, נשים אפריקאיות סובלות מהדרה ומזלזול בחוויותיהן בגלל חוסר האיזון המגדרי והמערכות הפוליטיות והגזעיות שמשמרות היררכיות ומעניקות לגברים חסינות כנורמה.

רוזבל קגומיר צילום: AFP

באוגנדה התעורר זעם ציבורי כשחבר פרלמנט הציע שגברים יורשו להכות את נשותיהם כדי לחנך אותן, אף שרוב הגברים במדינה וחלק לא קטן מהנשים תומכים בעמדה זו.

בנות רבות חוות מין לראשונה בכפייה

דו"ח המשטרה מ-2017 על פשיעה חושף 14,985 מקרים מדווחים של יחסי מין עם קטינים, ו-1,335 מקרי אונס. אלימות מינית היא אתגר קשה במדינה שבה 25% מהילדות בגיל 15-19 כבר ילדו, ורבות מהן חווה מין לראשונה בכפייה.

שריקות ברחוב, קריאות  ותקיפות מיניות לא נענשות לרוב. מזעזע יותר, החוק באוגנדה לא כולל סעיפים הנוגעים להטרדה מינית. "בהתחשב בכך שהטרדה מינית נפוצה ומקובלת כל כך בחברה שלנו, מפתיע שרק סעיף אחד קטן בחוק אחד מתמודד עימה. זהו סעיף 7 לחוק התעסוקה", אמרה פרופסור סילביה טמלה, עורכת דין, אקדמאית ופמיניסטית מאוגנדה.

שמונה נשים, מאבק אחד: סולידריות עולמית / מקסיקו ■ היוצרות התהפכו / אוסטרליה ■ ואז הגיעה הכנסייה / פולין ■ לפחות יש את דוקטור הו / בריטניה ■ איך להפוך רגע לתנועה / הודו ■ לפני הוליווד / אוגנדה ■ המחסום נשבר / עזה ■ גופן של שחורות בסכנה / ארה"ב

לדבריה, החוק היחיד הזה מניח באופן שגוי כי הטרדה מינית מתרחשת רק במקומות עבודה שבהם 25 עובדים ויותר, וכי רק מעסיקים ונציגיהם יכולים להטריד עובדות.

מאחר שהטרדה מינית אינה מופיעה בספרי החוקים ואינה מוגדרת, נוצר עוד לחץ להאשים את הנשים. תקרית אחת מזכירה לנו את העבודה הרבה שעוד נותר לעשות. חברת הפרלמנט סילביה רוואבווגו, נציגת הנשים במחוז קברולה, הגישה למשטרה תלונה על גבר בן 25 ששלח לה הודעות בניגוד לרצונה אף שחסמה אותו שוב ושוב במשך שמונה חודשים. חברת הפרלמנט שדיווחה זאת לאחר שחששה לחייה בתקופה שבה נשים נחטפו ונרצחו, ספגה תגובה זועמת בתקשורת וברשתות החברתיות.

צילום: Ben Curtis/אי־פי

גם באקדמיה העלימו עין מהטרדות מיניות

רבים הזדהו עם הגבר והתקשורת באוגנדה אמרה שהוא "מוכה אהבה". הרשעתו של אותו גבר בהאשמות של הטרדה באינטרנט ותקשורת פוגענית הגיעה לבית המשפט לערעורים שיידון בו בסוף אוקטובר.

במקרה אחר נאלצה אוניברסיטת מקררה, אחת הוותיקות והיוקרתיות באפריקה, להקים ועדה מיוחדת לחקירת הטרדה מינית במארס השנה. כמה סטודנטיות יצאו לתקשורת וסיפרו על תסכולן וניסיונן עם דרישות מרצים לקבל מין תמורת ציונים. פרופסור טמלה עמדה בראש ועדה זו, שגבתה עדויות מסטודנטיות רבות והעניקה המלצה נחרצת לאוניברסיטה מה צריך לעשות כדי להביא לשינוי תרבותי.

הוועדה גילתה שלמרות שלאוניברסיטה היתה מדיניות נגד הטרדות מיניות מאז 2002, בפועל היא העלימה עין מהתנהגות מינית פוגענית מצד הסגל.

ניסיון אחר של נשים להתארגן לדבר במשותף נעשה ב-30 ביוני, כשנשים יצאו לרחובות באוגנדה, שבה הפגנות הן אסורות הלכה למעשה. הנשים מחו נגד אונס, חטיפות ורצח של נשים צעירות. 40 מהן נהרגו בין 2017 ליוני 2018.  המחאה התארגנה ברשת ומחוצה לה, בעזרת ההאשטאג #WomensMarchUg.

בקניה יצאו נשים להפגנות זעם בתגובה להריגתן של צעירות. אחת האחרונות שהן היתה שרון אוטיינו, סטודנטית הרה שנדקרה למוות באכזריות. באמצעות ההאשטאג  #JusticeforSharon תבעו קנייתים שהמושל שהיה אחראי להריונה ייתבע על הרצח, בין יתר האחראים.

בדרום אפריקה נשים התאחדו תחת ההאשטאג #TheTotalShutdown כדי למחות נגד אלימות מבוססת מגדר. מצעדי נשים התקיימו בכמה ערים ב-2 באוגוסט, תחילת חודש האשה בדרום אפריקה.

באפריקה וברחבי העולם התנהלה מחאה נגד גזר דין מוות לנורה חוסיין מסודאן, שדקרה למוות את בעלה לו נישאה בנישואים כפויים לאחר שאנס אותה כמה פעמים. ההאשטאג  #JusticeforNoura שימש למחאה נגד נישואי ילדות, נישואים בכפייה ואלימות מינית. עונשה הופחת לחמש שנים לאחר מכן.

מאמצים אלה מראים כי הנושאים עמם מתמודד קמפיין MeToo נוכחים בחברות ברחבי העולם, ולא מוגבלים ל"מדינות מתפתחות" ו"חברות נחשלות". התנועה מראה שדיכויין של נשים אינו מונופול של תרבות אחת, אלא מציאות שנשים רבות בעולם חוות. התרבות של האשמת קרבנות עדיין קיימת, ולנשים אין מספיק משאבים כדי להבטיח להן צדק. מערכת המשפט עדיין מוטה קשות וסובלת מסטריאוטיפים וקרבנות הטרדה נשאלים על ידי המשטרה מדוע אינן פותרות את בעיותיהן בבית ומדוע הן רוצות להרוס חיים של גברים.

מטרותיה של תנועת MeToo הן המטרות שהיו לתנועות נשים במשך דורות. רבים יצביעו על כך שנשים באפריקה אינן מחוברות לאינטרנט בעידן הזה, אולם המאבק והחוויות שלנו מחוברים.

עלינו להיות מציאותיות – אי אפשר לחסל בשנה אחת את המערכת שמעניקה חסינות לגברים שפוגעים בנשים, שנבנתה במשך מאות שנים, ולא ניתן לעשות זאת באמצעות האשטאג אחד. המאמצים המקוונים הללו חייבים להתבסס באמצעות עבודה אמיתית בקהילות, ביצירת מקומות בטוחים לנשים ונערות ומתן אפשרות לקורבנות תקיפה מינית לספר את סיפוריהן. חשוב מזה – למנוע את הפיכתה של האישה הבאה לעוד סטטיסטיקה ברשימה אינסופית של קורבנות תקיפה.

התקשורת, הדת, החינוך והתרבות ממשיכים לשחק תפקיד גדול בתיאור דמויותיהן של נשים ובבלימת האלימות הזו. כמו שאמרה פרופסור טמלה, יש עדיין המון עבודה בהתמודדות עם תרבות "שמטילה את האחריות למניעה של הטרדה מינית ותקיפות מיניות רק על הנשים".

רוזבל קגומיר היא סופרת, בלוגרית ואסטרטגית תקשורת

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ