אשה תכהן לראשונה כנשיאת אתיופיה: "צעד היסטורי"

סאהלה–וורק כיהנה כסגנית מזכ"ל האו"ם וכנציגה מיוחדת של המזכיר הכללי של האיחוד האפריקאי. מינויה מהווה נדבך נוסף לשינוי העובר על המערכת הפוליטית בהנהגת ראש הממשלה אביי אחמד

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיאת אתיופיה החדשה סאהלה–וורק זוודה עם ראש הממשלה אביי אחמד בפרלמנט באדיס אבבה, היום
נשיאת אתיופיה החדשה סאהלה–וורק זוודה עם ראש הממשלה אביי אחמד בפרלמנט באדיס אבבה, היום צילום: AFP

הפרלמנט של אתיופיה אישר אתמול (רביעי) את מינויה של הדיפלומטית הבכירה סאהלה–וורק זוודה לנשיאה הראשונה של המדינה, בישיבה ששודרה בשידור חי בטלוויזיה הממלכתית. מינוי הנשיאה מהווה נדבך נוסף לשינוי העובר על המערכת הפוליטית במדינה בהנהגתו של ראש הממשלה אביי אחמד.

סאהלה–וורק כיהנה עד כה כסגניתו של מזכ"ל האו"ם וכנציגה מיוחדת של המזכיר הכללי של האיחוד האפריקאי. היא מחליפה את מולאטו טשומה וירטו, שהגיש בשעה מוקדמת יותר את התפטרותו לפרלמנט. תפקיד הנשיא באתיופיה הוא טקסי בלבד, וראש הממשלה מחזיק בידיו את הסמכויות הביצועיות.

סאהלה–וורק זוודה בהשבעתה בפרלמנט, היוםצילום: AFP

"בצעד היסטורי בחרו שני בתי הנבחרים את השגרירה סאהלה-וורק זוודה לנשיאה הבאה של אתיופיה. היא האשה הראשונה העומדת בראש אתיופיה המודרנית", כתב פיטסום אריגה, ראש הסגל של אביי מוחמד. "בחברה פטריארכלית כמו החברה שלנו, מינוי אשה לתפקיד ראש המדינה לא רק קובע את הסטנדרט לעתיד, אלא גם בגללו יהיה נורמלי שנשים ייקחו חלק בקבלת ההחלטות הנוגעות לחיים הציבוריים".

בשבוע שעבר, במסגרת חילופי הגברי שאביי ערך בקבינט שלו, הוא מינה עשר נשים לשרות. עקב כך, אתיופיה היא המדינה השלישית באפריקה אחרי רואנדה וסיישל שבממשלותיהן יש שוויון מגדרי עם 50% נשים בממשלה.

"כשאין שלום במדינה כלשהי, אימהות חשות תסכול. לכן, עלינו לעשות מאמצים להשגת שלום למען אימותינו", אמרה סאהלה–וורק בפרלמנט לאחר אישור מינויה.

טשומה, ששימש נשיא בחמש השנים האחרונות, פרש שנה לפני תום תקופת כהונתו משום שלדבריו הוא רוצה להיות חלק מהשינויים והרפורמות. סאהלה–וורק היא האדם הרביעי שנבחר לנשיא באתיופיה מאז שקואליציית החזית הדמוקרטית העממית המהפכנית האתיופית (EPRDF) נמצאת בשלטון.

מאז מינויו באפריל מבצע אביי בן ה-42 שורת רפורמות, שהפכה את הפוליטיקה של האזור על פיה. בין השאר חנן מתנגדי שלטון שבמשך שנים רבות הוצאו אל מחוץ לחוק על ידי הממשלות שקדמו לו, והביא לסיום המלחמה עם אריתריאה השכנה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ