בדלנים בקמרון חטפו 79 תלמידי בית ספר

עשרות תלמידים ושלושה אנשי צוות, בהם מנהל בית הספר, נחטפו מאזור דובר אנגלית בצפון-מערב קמרון, שבו מבקשים הבדלנים החמושים להקים מדינה עצמאית

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל ביחידת עילית של צבא קמרון בדרום-מערב המדינה, בחודש שעבר
חייל ביחידת עילית של צבא קמרון בדרום-מערב המדינה, בחודש שעברצילום: Zohra Bensemra/רויטרס

בדלנים חמושים חטפו לפחות 79 תלמידים ושלושה אנשי צוות מבית ספר פרסביטריאני בקמרון. כך הודיע אתמול (שני) מושל מחוז צפון-מערב דובר האנגלית.

המושל דבן צ'ופו סיפר שהתלמידים, בגילים 17-11, נחטפו ביום ראשון מהכפר נקוון הסמוך לבירת המחוז במנדה. בין אנשי הצוות שנחטפו מנהל בית הספר. "מצער מאוד שזה קורה, ש-79 מהילדים שלנו ושלושה אנשי צוות נחטפים על ידי טרוריסטים", אמר המושל. "ביקשנו מהצבא לעשות כל שביכולתו ולהשיב את הילדים בחיים".

ארגון בדלני מזוין בשם "ילדי אמבה" העלה לרשת החברתית סרטון וידאו שמתעד לכאורה את התלמידים החטופים. הבדלנים באזורים דוברי האנגלית שבצפון-מערב ובדרום-מערב קמרון דורשים להתנתק ולהקים מדינה עצמאית בשם "אמבזוניה".

גברים שזיהו את עצמם בסרטון כחוטפיהם של התלמידים אילצו כמה מהם למסור את שמותיהם ואת שמות הוריהם. חלק מהילדים אמרו בסרטון שהם נחטפו ביום ראשון בערב על ידי גברים חמושים ושהם לא יודעים היכן הם מוחזקים. הגברים בסרטון אמרו שהם ישחררו את התלמידים ברגע שתושג מטרתם – הקמת מדינה חדשה. "נשחרר אתכם רק לאחר המאבק. אתם תלכו לבית ספר כאן", אמרו הגברים החמושים בסרטון. התיעוד שעלה לרשת לא ניתן לאימות, אבל הורים של תלמידים שנחטפו כתבו ברשת החברתית שהם מזהים את הילדים שלהם בסרטון.

הלחימה בין צבא קמרון לבין הבדלנים החריפה לאחר שהממשלה דיכאה הפגנות לא אלימות של מורים ושל עורכי דין דוברי אנגלית שמחו על אפלייתם לטובת הרוב דובר הצרפתית במדינה. בשנה האחרונה נהרגו מאות בני אדם בסכסוך האלים.

הבדלנים הבטיחו לערער את יציבותה של קמרון כחלק מאסטרטגיה שנועדה להקים מדינה משלהם. הם תקפו אזרחים שלא תומכים במטרה שלהם, בהם מורים שנהרגו כי לא צייתו להוראות לסגור את בתי הספר שלהם.

בקמרון אירעו כבר מקרים של חטיפת תלמידים מבתי ספר, אולם האירוע ביום ראשון היה הגדול ביותר מבחינת מספר הילדים החטופים באזורים דוברי האנגלית.

"החטיפות הנתעבות הללו מראות את המחיר הגבוה שמשלמת האוכלוסייה הכללית בזמן שהאלימות מחריפה באזור האנגלופוני", אמרה סמירה דאוד מהסניף של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל במערב ובמרכז אפריקה. "לעולם אי אפשר להצדיק חטיפה של תלמידים ומורים".

באמנסטי דרשו מהרשויות בקמרון לעשות כל שביכולתן "כדי להבטיח שכל התלמידים וצוות בית הספר ישוחררו".

רק בשבוע שעבר תקפו בדלנים חמושים עובדים במטע גומי ממשלתי בדרום-מערב קמרון, ועל פי הדיווחים קטעו את אצבעות ידיהם משום שהעובדים הפרו את ההוראה של הדבלנים שלא להגיע לעבודה.

הסכסוך האלים בקמרון מתנהל אחרי שהנשיא פול ביאה זכה בחודש שעבר בכהונה שביעית בבחירות שלטענת ארה"ב לוו באי סדרים. ביאה, שנמצא בשלטון בארצו מאז 1982, יושבע היום מחדש.

נשיא קמרון פול ביאה בקלפי ביאונדה, בחודש שעברצילום: AFP

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ