רוב מוסלמי, בעלת ברית של ארה"ב ומייצאת נפט: זו היא צ'אד

נשיא המדינה המרכז אפריקאית הגיע לביקור ראשון בישראל אחרי נתק של 46 שנה. הוא שולט בה כבר כמעט 30 שנה, ומשקיפים מדווחים על פגיעה בפעילי זכויות אדם ועל אי סדרים בבחירות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בבירת צ'אד נג'מנה, ב-2008
חיילים בבירת צ'אד נג'מנה, ב-2008צילום: AP

נשיא צ'אד אידריס דבי, שהגיע היום (ראשון) לביקור ראשון בישראל מאז נותקו היחסים לפני 46 שנה, שולט במדינה המרכז אפריקאית כמעט 30 שנה. לפני כחצי שנה הביא לאישור תיקון נוסף בחוקה, שיאפשר לו לשלוט לפחות 15 שנים נוספות. 

דבי נבחר לראשונה ב-1990, וב-2005 שינה את החוקה כך שיותר לו להמשיך לכהן לכהונה שלישית. משקיפים בינלאומיים טענו כי מערכות הבחירות שבהן ניצח מאז לקו באי סדרים נרחבים. באפריל האחרון אישר הפרלמנט שינוי נוסף שיאפשר לו להישאר בתפקידו עד שנת 2033. מפלגות האופוזיציה החרימו את ההצבעה, שביטלה את תפקיד ראש הממשלה והפכה את השלטון לנשיאותי, מתוך כוונה להקים במדינה מונרכיה.

על אף הנתק המדיני בין ישראל לצ'אד, בפועל היחסים הביטחוניים מעולם לא נפסקו. על פי דיווחים זרים, בשנות ה-80 ישראל סיפקה נשק לכוחות הביטחון של דיקטטור צ'אד לשעבר, היסנה האברה, שנידון לאחרונה למאסר עולם בגין פשעים נגד האנושות. גם לדבי מכרה ישראל נשק במהלך מלחמת האזרחים בארצו, על פי דיווחים זרים.

צ'אד נמצאת בצפון-מרכז אפריקה, והיא גובלת בלוב, בסודאן, ברפובליקה המרכז אפריקאית, בקמרון, בניגריה ובניז'ר. היא אחת מ-30 המדינות העניות בעולם, אך בשל מיקומה, היא היתה יעד לפליטים שברחו מעימותים במדינות הסמוכות, בעיקר מסודאן והרפובליקה המרכז אפריקאית.

נשיא צ'אד אידריס דבי בפריז, החודשצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס

ההכנסה הממוצעת לנפש בצ'אד ב-2018 מוערכת בכ-2,400 דולר במונחי שווי כוח קנייה. אוכלוסייתה מונה 15.8 מיליון נפש, ומפוצלת בין קבוצות אתניות רבות, עם רוב מוסלמי של 52%. המקור של 60% מהכנסת המדינה מייצוא הוא מנפט, והיתר מגיע מחקלאות. הממשלה, היושבת בבירה נג'מנה, סובלת ממצוקת מימון, הכלכלה סובלת ממשבר והתוצר הצטמצם בשנתיים האחרונות בשיעור של 3% ו-6% בהתאמה, לפי נתוני סוכנות הביון האמריקאית CIA. 

צ'אד נחשבת לבעלת ברית של ארה"ב במלחמתה בקבוצות טרור באפריקה שמדרום לסהרה והיו לה שיתופי פעולה בטחוניים עם מדינות מערביות אחרות, בעיקר צרפת, שיש לה בסיסים במדינה. 

בספטמבר 2017, כשצ'אד נכללה בצו איסור ההגירה שהוציא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, נאמר בצו כי צ'אד היא "שותפה חשובה ורבת ערך של ארה"ב במאבק בטרור ואשר איתה ארה"ב מצפה להרחבת שיתוף הפעולה הזה, כולל בתחומי ההגירה וניהול הגבול". עם זאת נאמר בהודעה, שצ'אד לא הצליחה "לשתף באופן הולם מידע המתייחס לטרור ולביטחון הציבור".

לפי ארגון אמנסטי, שלטונות צ'אד מונעים התאספויות בלתי אלימות ועוצרים פעילי זכויות אדם ועיתונאים. בנוסף, הממשלה הטילה מגבלות קשות על חופש ההתארגנות, והפכה חלק מההתארגנויות האזרחיות לפליליות.

דבי הגיע היום לביקור בישראל ולפגישות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין. הביקור נערך בניסיון לחדש את היחסים בין המדינות, שנותקו ב-1972. אולם, לפי שעה הוא אינו כולל את חידוש היחסים באופן רשמי. לפי מקורות בצ'אד, הביקור של דבי יתמקד בסוגיות ביטחוניות, לאחר שהשנה ישראל סיפקה לצ'אד נשק וציוד כדי לסייע במלחמה נגד המורדים בצפון צ'אד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ