10 משקיפים מצ'אד נהרגו בפיגוע של אל-קאעדה במאלי: "תגובה לחידוש היחסים עם ישראל"

מחבלים על אופנועים וכלי רכב נוספים ביצעו את המתקפה על בסיס של האו"ם הנמצא בקרבת הגבול עם אלג'יריה. 25 בני אדם נפצעו, כל ההרוגים הם אזרחי צ'אד. שליח האו"ם למאלי: מתקפה פושעת

אי-פי
אי-אף-פי
רויטרס
אי-פי
אי-אף-פי
רויטרס

עשרה משקיפי או"ם נהרגו הלילה (שני) בפיגוע של ארגון המזוהה עם אל-קאעדה בבסיס בצפון במאלי, בקרבת גבול אלג'יריה. ההרוגים הם כולם אזרחי צ'אד, ובהודעת קבלת האחריות שפרסם הארגון, נוסראת אל-איסלאם ואל מולסמין, נטען כי המתקפה על הבסיס היא תגובה לחידוש היחסים בין המדינה לבין ישראל שהוכרז אתמול.

במתקפה נפצעו 25 אנשים נוספים ששהו בסיס ובהודעת מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש נמסר כי המשקיפים השיבו אש והרגו כמה מהמחבלים. גוטרש גינה את הפיגוע והוסיף כי הוא עשוי להיחשב לפשע מלחמה. תושבים באזור דיווחו כי המחבלים הגיעו לבסיס כשהם רוכבים על אופנועים וכלי רכב נוספים.

שליח האו"ם למאלי, מהמט סאלח אנדיף, כינה את המתקפה "אכזרית ופושעת" ומסר כי היא ממחישה את נחישותם של ארגוני הטרור לזרוע כאוס. כ-15 אלף אנשי או"ם מוצבים במדינה ומסייעים במאבק בארגוני ג'יהאד עולמי דוגמת אל-קאעדה ושלוחותיו באזור.

באותו בסיס שהותקף הלילה, באגלהוק, נהרגו שני משקיפים במתקפה שאירעה באפריל. אתמול הודיעה צרפת כי תחדש את פעילות כוח הלחימה בטרור, G5, שהושהתה לאחר מתקפה על מטהו בשנה שעברה. בכוח חברים חיילים מחמש מדינות - מאלי, מאוריטניה, ניז'ר, בורקינה פאסו וצ'אד.

צרפת וארה"ב הודיעו לאחרונה כי על הממשלה המקומית במאלי להגביר את פעולותיה לדיכוי ארגוני הטרור באזור. בשבוע שעבר אף הודיעה פריז כי תפעל להטלת סנקציות חדשות של האו"ם על מאלי, בעקבות דו"ח שהראה כי הפיגועים במדינה הולכים ומתגברים.

אתמול ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בצ'אד והצהיר יחד עם הנשיא אידריס דבי על חידוש היחסים הרשמיים של ישראל עמה. לדבריו, "צ'אד ואפריקה חשובות לנו, מה שקורה פה משפיע על העולם. אנחנו ואתם מבינים זאת, וצריך לוודא שהשותפים שלנו מבינים זאת". 

דבי השיב כי "העובדה שלא היו יחסים דיפלומטיים מ-1972 לא מנעה שיתוף פעולה בינינו, הביקור שלי בארץ היה המחשה לרצון לקדם שיתוף פעולה". לדבריו, "הידידות עם ישראל לא באה במקום הסוגיה הפלסטינית. אנחנו בעד קידום תהליך שלום בין ישראל לשכנותיה ולעולם הערבי. אני מחדש את קריאתי להשגת שלום בהתאם להסכמים שנחתמו. למדינת ישראל יש זכות לשלום ויציבות לצד מדינה פלסטינית״.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ