נשים בקונגו טוענות: דרשו מאיתנו מין בתמורה לחיסונים נגד אבולה

ממחקר שערכו ארגונים שעובדים במדינה עולה כי התופעה של ניצול מיני של נשים רווחת במיוחד מאז התפרצות המחלה. משרד הבריאות הקונגולזי חוקר גם טענות שנשים התבקשו לשלם בתמורה לטיפול

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה מתחסנת נגד אבולה בצפון קיבו, באוגוסט
לוגו גרדיאן

נשים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו טוענות כי התבקשו להעניק שירותי מין בתמורה לטיפול נגד נגיף האבולה. לפי מחקר שערכו מספר ארגונים ללא מטרות רווח שפועלים במדינה, האלימות המינית במדינה החמירה משמעותית מאז תחילת מגפת האבולה. ההאשמות החמורות מכתימות את תוכנית החיסונים החדשנית במדינה, שנחשבת פורצת דרך.

בתגובה לפרסומים, משרד הבריאות הקונגולזי ביקש מנשים לדווח על מקרים שבהם ביקשו מהן מין או כסף בתמורה לחיסונים. עוד נמסר מטעם המשרד כי הם מודעים לדיווחים שנשים גויסו לכוח המשימה נגד אבולה בתמורה לשירותי מין. בהודעה נכתב כי הנושא נמצא בבדיקה.

אשה בכניסה למרכז חיסונים במחוז צפון קיבו שבקונגו, החודשצילום: Kate Holt/אי־פי

לפי הארגון International Rescue Committee, שהשתתף במחקר, נשים מואשמות לעתים קרובות גם בהתפשטות המחלה. נשים במדינה האפריקאית אחראיות לטיפול בחולים ותפקידן לוודא שהילדים נקיים, וכך האשמה על התפשטות מחלות נופלת עליהן. במקביל, במקומות מסוימים במדינה נשים מנודות מהחברה בימי הווסת, ובימים אלו הן נחשבות לחולות - ולעתים גם כנשאיות של וירוס האבולה.

"לקונגו יש היסטוריה ארוכה של אלימות מינית וניצול נשים וילדות", אמרה טרינה הלדרמן, יועצת בכירה לאחד מארגוני הסיוע שהשתתפו במחקר, "למרות שתוצאות המחקר מזעזעות, ניתן היה לצפות אותן. הארגונים שפועלים במדינה היו צריכים להשקיע יותר מאמץ במניעת הפגיעה בנשים".

מאז אוגוסט דווח על 811 מקרי הדבקות באבולה ועל 510 מקרי מוות כתוצאה מהמחלה. ארגון הבריאות העולמי הזהיר מסכנת התפרצות נוספת של המחלה לא רק בקונגו אלא גם באוגנדה, רוואנדה ודרום סודאן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ