האו"ם הורה לבריטניה להחזיר איים באוקיינוס ההודי לידי מאוריציוס

בריטניה שמרה לעצמה את ארכיפלג צ'אגוס גם אחרי שמאוריציוס קיבלה עצמאות בשנות ה-60. בשנות ה-70 היא הגלתה מהאי המרכזי 1,500 ילידים כדי לבנות בסיס לחיל האוויר האמריקאי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איי צ'אגוס
גרדיאן

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג דורש מבריטניה להחזיר למאוריציוס "מהר ככל האפשר" את איי צ'אגוס שבאוקיינוס ההודי. בית הדין העליון של האו"ם פסק שההשתלטות המתמשכת של בריטניה על הארכיפלג הנידח באוקיינוס ההודי איננה חוקית.

אף שההחלטה שהתקבלה ברוב בבית הדין הבינלאומי בהאג איננה מחייבת, ההצהרה של השופטים שאינה משתמעת לשתי פנים נתפשת כהשפלה למוניטין של בריטניה בבמה העולמית. הפרשה הגיעה לבית הדין הבינלאומי אחרי הצבעה סוחפת בעצרת הכללית של האו"ם ב-2017 שהותירה את בריטניה להילחם על האינטרסים שלה בנושא כמעט לבדה.

הפגנה להחזרת איי צ'אגוס בלונדון, ב-2008צילום: Andrew Winning/רויטרס

נשיא בית הדין, עבד אל-קאווי אחמד יוסוף, אמר כי ניתוק הארכיפלג ב-1965 ממאוריציוס לא בוצע מתוך רצון מלא ואמיתי של המקומיים. "השלטון המתמשך הזה הוקם על בסיס לא נכון", הוסיף, "לבריטניה החובה לשים לשליטה שלה על ארכיפלג צ'אגוס סוף מהר ככל האפשר, וכל המדינות החברות צריכות לשתף פעולה עם האו"ם כדי לשים קץ לקולוניזציה של מאוריציוס".

השופט יוסוף אמר כי הפרדת איי צ'אגוס ממאוריציוס בשנות ה-60 מהווה "ניתוק לא חוקי" והיתה מוטעית מיסודה. בריטניה שמרה על שליטתה באיי צ'אגוס, בהם נמצא בסיס אווירי אמריקאי אסטרטגי, גם אחרי שמאוריציוס קיבלה עצמאות ב-1968, ועל כך שילמה למדינה הצעירה יותר מארבעה מיליון ליש"ט תמורת האיים.

ממשלת בריטניה מתייחסת לאיים כ"טריטוריה בריטית באוקיינוס ההודי" (BIOT). ב-1971 הוגלו כ-1,500 ילידים מהאי המרכזי כדי לפנות את השטח לבניית בסיס חיל אוויר אמריקאי. הם מעולם לא הורשו לחזור לבתיהם. בתלונה שהוגשה לבית הדין הבינלאומי בשנה שעברה, טענו עורכי דין מטעם מאוריציוס כי נכפה עליה לוותר על האיים – בעקבות "פרצה" שנמצאה בהחלטת 1514 של האו"ם שעברה ב-1960 ואוסרת על הפרדת קולוניות לפני מתן עצמאות.

בתגובה לפסיקה טענה ממשלת בריטניה כי אין הצדקה שבית הדין יפסוק בנושא, וכעת תחזור הפרשה, ובפרט זכות השיבה של ילידי צ'אגוס שהוגלו לאיים, לדיונים באסיפה הכללית של האו"ם.

לכתבה של אוון בוקוט ב"גרדיאן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ