מפקד צבא אלג'יריה קרא לפתוח בהליך הדחת הנשיא: "יש לענות על דרישות העם"

הנשיא הודיע שלא יתמודד בבחירות הקרובות, אך המפגינים דורשים את שיעזוב מיד. מפקד הצבא נפגש עם מועצה, שמתוקף החוקה יכולה להכריז עליו לא כשיר ולהעביר את ההדחה לפרלמנט

רויטרס
גרדיאן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפקד הצבא סלאח, בשנה שעברה באלג'יר. "דרישות העם לגיטימיות"
רויטרס
גרדיאן
הארץ

מפקד צבא אלג'יריה, אחמד קאיד סלאח, קרא היום (שלישי) לפתוח בהליך חוקתי שיכריז על הנשיא, עבד אל־עזיז בוטפליקה, לא כשיר לתפקיד. הוא אמר את הדברים בנאום בפני קצינים בצבא, ששודר בטלוויזיה במדינה. זה יותר מחודש שבאלג'יריה מתנהלות הפגנות ענק הדורשות מהנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה בן ה-82 להתפטר, זאת על רקע מצבו הבריאותי הרעוע. הוא הציע לא להתמודד בבחירות הקרובות, שהיו אמורות להיערך בחודש הבא ונדחו, אולם המפגינים דורשים את עזיבתו המיידית. מפקד הצבא הוא דמות בעלת כוח רב במדינה, וסלאח נחשב גורם נאמן לבוטפליקה.

סלאח טען כי הפתרון למשבר הפוליטי באלג'יריה הוא הפעלתו של סעיף 102 בחוקת המדינה, במסגרתו המועצה החוקתית יכולה לקבוע שהנשיא חולה מדי מכדי למלא את סמכויותיו ולדרוש מהפרלמנט להדיחו. מועצה זו, המורכבת מ-12 חברים, אחראית על אישור המועמדים בבחירות לנשיאות. לאחר הצהרתו הטלוויזיונית, נפגש סלאח עם חברי המועצה.

בוטפליקה באלג'יר. סבל משבץ ב-2013, ומאז ממעט בהופעות פומביותצילום: Sidali Djarboub/אי־פי

כדי שבוטפליקה יודח מתפקידו, על המועצה להכריז באופן רשמי שהוא אינו כשיר לתפקיד, ועל חברי שני בתי הפרלמנט לאשר הכרזה זו ברוב של שני שלישים. אם יודח, הוא יוחלף ביו"ר הבית העליון של הפרלמנט שישמש נשיא זמני במשך לפחות 45 ימים. הצהרתו של סלאח מחזקת את האפשרות שבחירות לנשיאות יתקיימו בחודשים הקרובים, כל עוד הנשיא - שמרבה לנסוע לשווייץ ולצרפת כדי לעבור טיפולים רפואיים - יבריא.

בוטפליקה, שמכהן כנשיא כמעט 20 שנים, עבר שבץ בשנת 2013. מאז, הוא ממעט בהופעות פומביות. עשרות אלפי מפגינים במדינה ממשיכים לדרוש גם את סילוקם של חוג מקורביו, אותו הם מכנים "השררה" - רשת של בעלי תפקידים בכירים, אנשי עסקים וקציני צבא שמנהלים את המדינה הלכה למעשה. המחאות לא פסקו גם לאחר שהודיע שלא יתמודד בבחירות, ולפי סלאח: "אנו מוכרחים, ואף מצווים, למצוא פיתרון למשבר שיענה על הדרישות הלגיטימיות של העם האלג'יראי" - כך צוטט בסוכנות הידיעות הרשמית של המדינה. הוא הוסיף שעל הפתרון להיות תואם לחוקה, ולהגן על הריבונות במדינה.

מפגינים דורשים את הדחת בוטפליקה, היום באלג'ירצילום: RAMZI BOUDINA/רויטרס

מוקדם יותר היום הפגינו כ-6,000 אזרחים, רובם סטודנטים, ברחובות הבירה אלג'יר. "המערכת צריכה ללכת, ואין טעם להתנגד", אמר אחד המפגינים, בלקם עבידי בן ה-25. "אני בטוח שהלחץ שלנו ישנה דברים ללא אלימות", הוסיף מפגין נוסף – הארכיטקט נור-אלדין באחי בן ה-52.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ