חקירת התרסקות המטוס באתיופיה: מערכת ייצוב הופעלה אוטומטית טרם התאונה

ממצאים ראשונים של ניתוח נתוני הקופסה השחורה מטיסת אתיופיאן איירליינס מראים כי מערכת ייחודית לדגמי בואינג 737 משכה את חוטם המטוס למטה. המערכת הופעלה גם בהתרסקות מטוס זהה באוקטובר באינדונזיה

חלק ממנוע מטוס בואינג 737 מקס בזירת ההתרסקות באדיס אבבה, החודש

מערכת ייצוב ייחודית למטוסי בואינג 737 מסדרת מקס הופעלה אוטומטית זמן קצר לפני התרסקות טיסת אתיופיאן איירליינס בתחילת החודש מחוץ לאדיס אבבה - כך עולה מניתוח ממצאי הקופסה השחורה של המטוס. מסקנת חוקרי תאונת הטיסה פורסמה היום (שישי) לראשונה בעיתון וול סטריט ג'ורנל.

בדיווח בעיתון צוין כי מדובר במסקנה ראשונית מהחקירה וכי זו עשויה להביא למסקנות שונות בהמשך. עוד דווח כי החוקרים יגישו דוח ביניים בימים הקרובים לרשויות התעופה. חקירת התרסקות טיסת ליון אייר באינדונזיה באוקטובר הראתה כי גם אז הופעלה המערכת (MCAS) זמן קצר לפני שמטוס הבואינג 737 מקס-8 - אותו דגם ששימש בטיסת אתיופיאן - החל לצלול מטה. 

על פי גורמים המעורים בפרטים, מסקנות החקירה הראשונית אינן סופיות עדיין נתונות לשינויים וייבחנו שוב. זאת, משום שמומחים לבטיחות אווירית מטעם הממשל האמריקאי עדיין בוחנים נתונים שנאספו מהחוקרים באתיופיה בימים האחרונים. 

החוקרים מעריכים זה זמן מה כי מערכת MCAS היא הגורם האחראי לשתי ההתרסקויות האחרונות של מטוסי הבואינג 737 מקס. שר התחבורה של אתיופיה, דגמאוויט מוגס, אמר מוקדם יותר החודש כי בחינה מוקדמת של נתונים מהקופסה השחורה של המטוס האתיופי הראתה "דמיון מובהק" בין שני המטוסים שהתרסקו. 

בהתרסקות באתיופיה ב-10 במארס נספו 157 נוסעים ואנשי צוות, ואילו בזו שאירעה באי ג'אווה ב-29 באוקטובר נספו 189 איש. בעקבות שתי התאונות הורו שורת מדינות על קרקוע טיסות של מטוסי בואינג מסדרת 737 מקס.

שיאה של תגובה זו היה בהנחיית מינהל התעופה הפדרלי בארה"ב על קרקוע צי המטוסים - ובעקבותיה הודעת חברת בואינג על הרחבת הצעד לכלל מטוסיה ברחבי העולם.

תגובות