20 שנה בשלטון |

נשיא אלג'יריה הודיע על רקע מחאה: אסיים את תפקידי לפני סוף החודש

לפי חוקת המדינה, יו"ר הבית העליון של הפרלמנט ימלא את תפקיד הנשיא עד קיומן של בחירות בתוך 90 יום. לפי דיווחים, כמיליון בני אדם השתתפו בהפגנה נגד השלטון בסוף השבוע האחרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבד אל-עזיז בוטפליקה (מימין) עם רמטכ"ל צבא אלג'יריה אחמד קאיד סלאח, בחודש שעבר

נשיא אלג'יריה הודיע היום (שני) כי יעזוב את תפקידו בסוף החודש לאחר 20 שנה בשלטון. לפי ההודעה שפרסם משרד הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה, הוא יפרוש עם סיום המנדט שלו ב-28 באפריל. עוד נכתב כי בוטפליקה ינקוט "צעדים חשובים כדי להבטיח את המשכיות התפקוד של מוסדות המדינה" בעת תקופת המעבר לאחר סיום תפקידו.

הודעתו של בוטפליקה פורסמה לאחר שבועות של הפגנות ענק נגד הנשיא בן ה-82 וממשלתו, ואחרי שרמטכ"ל צבא אלג'יריה אמר שהנשיא החולה איננו כשיר לכהן בתפקיד וצריך לפרוש אחרי 20 שנים בשלטון.

בהתאם לחוקת המדינה הצפון-אפריקאית, יו"ר הבית העליון של הפרלמנט עבדאל-קאדר בן סלאח יכהן כממלא מקום הנשיא במשך 90 יום, עד שיתקיימו בחירות. עם זאת, הודעתו של בוטפליקה לא ציינה מועד לקיום בחירות. קודם לפרסום הודעתו דחו המפגינים את הצעתו של הרמטכ"ל להעמיד את ראש הסנאט כנשיא הזמני במקום בוטפליקה ואז לערוך בחירות.

הטלוויזיה הממלכתית במדינה דיווחה אמש שבוטפליקה וראש ממשלתו נורעדין בדואי מינו ממשלה חדשה ושהרמטכ"ל, אחמד קאיד סלאח, יישאר בתפקיד מפקד הצבא וסגן שר ההגנה. על הממשלה זו להמשיך לתפקד בתקופת המעבר.

מיליוני אזרחים יצאו בשבועות האחרונים לרחובות ותבעו את התפטרותו של בוטפליקה ביחד עם האליטה השלטונית הוותיקה שסובבת אותו. האלג'יראים ראו את נשיאם לעתים נדירות בהופעות פומביות מאז שלקה בשבץ ב-2013.

לאחר שהחלו ההפגנות הודיע בוטפליקה כי הוא לא יתמודד לכהונה חמישית ברציפות בשל ההתנגדות הציבורית למהלך, אך במקביל הוא דחה את הבחירות לנשיאות שתוכננו להתקיים ב-18 באפריל למועד לא ידוע. תחת זאת, בוטפליקה הודיע כי המדינה תערוך כנס לאומי לטיפול בשחיתות, שלטון המקורבים, הניהול הלקוי והשלטון הממושך של ותיקי מלחמת העצמאות.

ההפגנות נגד בוטפליקה המשיכו להתרחב משבוע לשבוע, ולפי דיווחים בהפגנה בסוף השבוע האחרון השתתפו מיליון בני אדם. ההפגנות החלו כהתנגדות עקרונית לכהונתו החמישית של בוטפליקה אך הפכו עם הזמן למחאה נרחבת נגד כל חלקי השלטון, וכללו מפגינים שדרשו את החלפת המערכת כולה. "אנחנו מרגישים שאונסים אותנו כבר 20 שנה", אמר לניו יורק טיימס האיד מוחמד איסלאם, רופא בן 27 שעמד מחוץ לספרייה הלאומית ביום סחוף רוחות בשבוע שעבר. "הגיע הזמן להשתחרר מהשלשלאות".

משבוע לשבוע הלך בוטפליקה ואיבד מתומכיו. מקורביו של הנשיא עברו לצד של המפגינים, ורמטכ"ל אלג'יריה הדהים רבים כשקרא בשבוע שעבר למועצה החוקתית לפתוח בהליך להדחת בוטפליקה. מבקריו של הרמטכ"ל טענו שהוא מנסה לבצע הפיכה צבאית ורמזו שכמה גורמים פועלים להדיחו בשל עמדתו נגד הנשיא. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ