צפו: כך נראית פגיעת הציקלון שזרע הרס במוזמביק

לאחר שנפגעה בציקלון רב העוצמה אידאי, מוזמביק חוששת מרעב ומגיפות ■ כתבת CNN בקי אנדרסון טסה עם צוות שהצניח סיוע חירום לאזורים מוכי האסון ותיעד את ממדי ההרס

CNN
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שדות שהוצפו במים ליד ביירה שבמוזמביק, בחודש שעבר
CNN

בעקבות סופת הציקלון אידאי שהיכתה במוזמביק, עובדי סיוע מתקשים להגיע ליישובים כפריים נידחים.

מוטאטרה, עיר הנמל שספגה את המכה האנושה ביותר של הציקלון שזרע חורבן בחוף של מוזמביק, שוכנת כמאה ק"מ ממערב לעיר ביירה. היקף הקשיים שעובדי הסיוע מתמודדים איתם ניכר שם לעין.

תיעוד נזקי ציקלון אידאי על ידי צוות CNN

יותר משבועיים אחרי חלוף הציקלון ההרסני במדינה, ממשיכים צוותי חיפוש וחילוץ לפעול מבסיס מאולתר שהקימו בנמל של ביירה. הם מתאמצים לאתר בני אדם מרוחקים מהעיר שקיבלו סיוע מועט או כלל לא. טסנו במסוק עם צוות חברת MercyAir שהצניח אספקת חרום של דלק במוטאטרה. זהו גבול יוזמת הסיוע.

מראות השטחים ספוחי המים, העצים השבורים ושברי הבתים ההרוסים שמעליהם טסנו, היוו תזכורת עגומה לעוצמתם ההרסנית של המים. בשיאו של שיטפון האיתנים, תושבי המקום היו עדים לעליית מפלס המים של 16 מטרים מעל מפלסם הרגיל.  אחד מראשי המתנדבים אמר לי "זה המקום שבו מצויה האמת".

טייס המסוק, דין, גמלאי שחזר לטוס כמתנדב, סיפר שצוותו הצניח עד כה כמות קטנה של מזון בשני יישובים מבודדים, מספיק בשביל לאפשר להם להמשיך לשרוד.

יבולים שהוצפו צפונית לביירהצילום: MIKE HUTCHINGS/רויטרס
אשה רוחצת את התינוק שלה במחנה לעקורים בביירה, ב-31 במארסצילום: Tsvangirayi Mukwazhi/אי־פי

אבל הצנחת האספקה היא רק חלק אחד של משימת המסייעים. בטיסה זו המסוק נשא דלק חיוני לסירות המובילות אספקה לתושבים השרויים במצוקה חמורה. "מה שהחבר'ה האלה עושים, הם מובילים אספקה בנהרות בסירות הפרטיות שלהם", הסביר דין, "אבל אחת הסירות נסחפה שלשום בלילה והם איבדו אותה".

בהליכה ממקום הנחיתה שלנו לאורכו של הנהר, המדריך שלנו הצביע לנקודת השיא שאליה הגיע מפלס המים: ענפי עצים גבוהים מעל ראשינו מכוסים בבוץ. המחזה היה ככל הנראה מחריד.

מפלס הנהר עדיין גבוה, אבל הוא יורד במהירות, תופעה הצופנת בחובה סכנות אחרות. צוותי הסירות שפגשנו מוציאים בין עשר ל־12 הפלגות ביום להובלת סיוע ל־1,200 המשפחות המצויות בצד השני. משפחות אלה נותרו בלא כלום. בגדה ממול, הצמחייה מגולחת והסלעים מזדקרים. עם ירידת מפלס המים, חציית הנהר נעשית קשה ומסוכנת עוד יותר.

אחד מאנשי הצוות בסירה סיפר לנו שאחרי השיטפונות לא נותר מזון, מחסה, שום דבר. מאז שהסיוע הגיע, לתושבים יש לפחות אוהלים, מעט מזון ומערכת לטיהור מים, הוא אמר.

אבל ביישוב קטן שבו ביקרנו נספו יותר מ־40 בני אדם. החשש הוא שמאות בני אדם, אולי אלפים באזור, לא יחזיקו מעמד אם לא ייעשה יותר, ומהר, למניעת רעב והתפשטותן של מחלות.

לכתבה של CNN  של בקי אנדרסון

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ