למען השלום: האפיפיור נישק את רגליהם של מנהיגי דרום סודאן כדי שיפסיקו לריב

בתום כינוס שנערך בוותיקאן ירד האפיפיור פרנסיסקוס על ברכיו ונישק את רגליהם של הנשיא סלבה קיר ומנהיג האופוזיציה ריק מצ'אר וביקש שימשיכו לכבד את הסכם השלום השברירי במדינה

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור מנשק את רגליו של הנשיא סלבה קיר, אתמול
האפיפיור מנשק את רגליו של הנשיא סלבה קיר, אתמולצילום: VATICAN MEDIA/רויטרס

האפיפיור פרנסיסקוס מוכן לעשות הכל למען השלום. זאת הוא הוכיח אתמול (חמישי) כשרכן לנשק את רגלי שני מנהיגי דרום סודאן בתקווה שיפתרו את המחלוקות ביניהם ויסיימו את מלחמת האזרחים העקובה מדם במדינה.

בתום כינוס שנערך בנוכחותם בוותיקאן, ביקש האפיפיור מנשיא דרום סודאן, סלבה קיר, וממנהיג האופוזיציה שלה, ריק מצ'אר, להמשיך לכבד את הסכמי השלום שהושגו למרות הקשיים שהולכים וגוברים. אז הוא ירד על ברכיו ונישק את נעליהם של השניים, אחד אחרי השני. 

האפיפיור מנשק את רגלי מנהיגי דרום סודאן

הוא נישק גם את רגליהם של שלושת סגניו של הנשיא קיר שנכחו במקום. אחת מהם, הסגנית רבקה נינדנג גראנג', אמרה כי מעשיו של האפיפיור נגעו ללבה מאוד. "מעולם לא ראיתי משהו כזה. הדמעות זלגו מעיניי", סיפרה.

אף שהאפיפיור נוהג לערוך טקסים שבו הוא שוטף רגלי אסירים, הוא מעולם לא נהג באופן דומה עם מנהיגים פוליטיים אחרים בעולם. "אני מביע את תקוותי מכל הלב שהעוינות תגיע סוף סוף לסיומה, ששביתת הנשק תכובד, שתתגברו על המחלוקות האתניות והפוליטיות ושהשלום יימשך לטובת הכלל ולטובת כל האזרחים שחולמים להתחיל את בניית האומה", אמר האפיפיור בדברי הסיום שלו.

האפיפיור מנשק את רגליו של מנהיג האופוזיציה ריק מצ'אר, אתמולצילום: AFP

דרום סודאן קיבלה את עצמאותה מסודאן ב-2011, אולם שנתיים לאחר מכן נקלעה המדינה הצעירה למלחמת אזרחים אכזרית שהביאה עד כה למותם של 400 אלף בני אדם. את המלחמה הובילו קיר ומצ'אר, סגנו לשעבר של הנשיא – שניהם מנהיגים יריבים משני שבטים שונים בדרום סודאן שהאשימו זה את זה באלימות קשה. 

הכינוס בן יומיים בוותיקאן נערך חודש לפני תום התקופה המקדימה את תקופת המעבר בדרום סודאן כפי שנקבע בהסכם השלום השברירי בין הצדדים. ב-12 במאי, צפוי מצ'אר לשוב לדרום סודאן כדי לחזור ולכהן כסגנו של הנשיא קיר. אולם ההסכם, שנחתם בספטמבר בבירת סודאן חארטום, נקלע לעיכובים ודחיות, פספס מספר דד-ליינים, ובמקביל הלחימה במדינה נמשכה וסעיפים רבים בהסכם מעולם לא יושמו.

ההפיכה שהתרחשה אתמול בסודאן והביאה להדחתו של הנשיא עומר אל-בשיר רק הגבירה את החששות בדרום סודאן שמא האלימות בסודאן תערער עוד יותר את ההישג המדיני במדינה. "סודאן סייעה לנו עם תהליך השלום. אנחנו מקווים שהמשטר החדש ייקח חלק בהסכם ויבטיח שהוא ייושם" אמר מצ'אר.