נשיא סיישל נאם בשידור חי ממעמקי האוקיינוס וקרא לעולם להגן על הימים

מדינת האיים שבאוקיינוס ההודי היא בין הפגיעות ביותר לשינוי האקלים ולעליית פני הים. מצוללת בעומק של 121 מטרים, קרא נשיאה דני פאורה להגן על "הלב הכחול הפועם של כדור הארץ שלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא סיישל, דני פאורה (משמאל), במעמקי האוקיאנוס

יש מנהיגים שנואמים ברחוב מול המוני אנשים, יש כאלה שנואמים על דוכן במסיבת עיתונאים – ויש את נשיא סיישל, דני פאורה, שהחליט לשאת דברים ממעמקי הים כדי לחזק עוד יותר את קריאתו להגן על האוקיינוס. "הלב הכחול הפועם של כדור הארץ שלנו", לדבריו.

נאומו של פאורה בחולצת טי ומכנסיים קצרים היה הראשון שהועבר אי פעם בשידור חי מצוללת מתחת לפני הים, והוא נשא אותו מאחד מאיים רבים שמאוימים על ידי ההתחמות הגלובלית.

פאורה, אתמולצילום: Steve Barker/אי־פי

נשיא סיישל הצטרף למשלחת מדעית בראשות בריטניה שמתעדת את השינויים החלים במעמקי האוקיינוס ההודי ומבצעת את המחקר שלה מול חופי ארצו. צוות המדענים אוסף נתונים שיעזרו למקבלי החלטות בעולם לקבוע מסגרת הגנה ואמצעי שימור. פאורה אמר שהאוקיינוסים מכסים יותר משני שליש משטח כדור הארץ, אולם רובם הגדול אינם ממופים. "יש לנו מפות טובות יותר של מאדים ממה שיש לנו על קרקעית האוקיינוס".

"הבעיה גדולה יותר מאיתנו ואנחנו לא יכולים להמתין שהדור הבא יפתור אותה. נגמרים לנו התירוצים לנקוט פעולה, ונגמר לנו הזמן", אמר נשיא סיישל מצוללת מאוישת בעומק של 121 מטרים. בשיחה עם סוכנות הידיעות אי-פי לאחר נאומו, אמר פאורה שהחוויה שעבר מתחת לפני הים היתה "מגניבה מאוד. איזה מגוון רחב של צמחים ובעלי חיים". לדבריו, חוויה זאת גרמה לו להיות נחוש יותר מאי פעם בנושא ההגנה על הסביבה הימית. "אנחנו פשוט צריכים לעשות את מה שצריך לעשות. המדענים אמרו את דברם.

רבים ממעיטים בערך תפקידם של האוקיינוסים לווסת את האקלים ואת האיומים הנשקפים להם, אולם לדברי נשיא סיישל האוקיינוסים מייצרים "מחצית מהחמצן שאנחנו נושמים".

מדינות איים קטנות הן בין הפגיעות ביותר לעליית פני הים כתוצאה משינויי האקלים. סחיפת קרקע, שוניות אלמוגים גוססות והתדירות הגוברת של אירועי מזג אוויר קיצוניים מאיימות על הקיום שלהן.

השידור החדשני שבו השתתף נשיא סיישל נעשה בטכנולוגיה אלחוטית, והווידאו נשלח דרך הגלים. בעבר בוצעו שידורים ישירים ממעמקי האוקינוסיים באמצעות מערכת ניתוב שהופעלה מרחוק על ידי כלי רכב תת ימיים לא מאוישים, כאשר שידור הווידאו הועבר דרך כבל אופטי קבוע.

כחלק ממחקרם, המדענים מאוניברסיטת אוקספורד חוקרים את החיים מתחת לים, ממפים אזורים רחבים מרצפת האוקיינוס תוך שימוש בצוללות מאוישות ורחפנים תת-ימיים.

מעט מאוד ידוע על עולם המים מתחת לעומק של 30 מטרים, הגבול שאליו יכול להגיע צוללן ממוצע. בעומק של מתחת ל-500 מטרים היו המדענים הבריטים הראשונים לחקור אזורים עם מגוון גדול של צמחים ובעלי חיים שאליהם לא מגיעות קרני השמש ומעמקי הים מתחילים.

"מהעומק הזה אני יכול לראות את חיי הטבע המדהימים שזקוקים להגנה שלנו ואת ההשלכות של נזק למערכת האקולוגית העצומה הזאת שקיימת כבר אלפי שנים", אמר פאורה בנאומו. "במהלך השנים אנחנו יצרנו את הבעיות הללו. אנחנו יכולים לפתור אותן".

כיום רק 5% מהאוקיינוסים בעולם מוגנים. מדינות הסכימו להגדיל את ההגנה ל-10% עד 2020. אולם מומחים ופעילי סביבה טוענים שיש להגן על שטח שנע בין 30% ל-50% מחוץ למים טריטוריאליים של מדינות כדי לשמור על מגוון בעלי החיים והצמחים הימיים. החוקרים מקווים שממצאיהם יספקו לאו"ם מידע חיוני עבור שיחות המשא ומתן המתנהלות כדי ליצור אמנה לשימור הים הפתוח.

ארגוני סביבה טוענים שאמנה בינלאומית נדרשת משום ששינויי האקלים, דיג יתר ומאמצים לכרות בקרקעית הים בחיפוש אחר מינרלים יקרים מפעילים לחץ בלתי נסבל שעלול להיות בעל השלכות הרסניות גם על היצורים ביבשה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ