מספר חולי החצבת בעולם זינק ב-300% ביחס לשנה שעברה

ארגון הבריאות העולמי הזהיר מהפצת מידע כוזב נגד חיסונים וציין שהחצבת מתפרצת במדינות המערב, בהן יש גישה נוחה לחיסונים. בשלושת החודשים הראשונים של השנה דווח על 112 אלף חולים ב-170 מדינות

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גבר עובר ליד מרפאת ילדים שמזהירה חולי חצבת שלא להכנס, בשבוע שעבר בוויליאמסבורג
גרדיאן

מספר מקרי החצבת ברחבי העולם זינק פי ארבעה בשלושת החודשים הראשונים של 2019 ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO), הקפיצה במספר החולים מדאיגה במיוחד ביחס להפצת המידע השגוי באשר לחיסונים על ידי תנועות נגד חיסונים, שמקבלות במה ברשתות החברתיות ומופצות ברבים.

חצבת, מחלה מדבקת במיוחד, יכולה להימנע לחלוטין באמצעות שתי מנות חיסון, אך שיעור ההתחסנות העולמי נמצא בירידה. בהצהרה של ארגון הבריאות העולמי נכתב כי זו השנה השלישית ברציפות שמספר מקרי החצבת בעולם נמצא בעלייה. "למרות שהנושא דורש עוד מידע ועוד מחקרים, הנתונים מעידים על מגמה ברורה", נאמר בהצהרה, "יש בעולם כמה מוקדים של התפרצות חצבת, ויש עלייה כללית במספר החולים בעולם".

הורים וילדיהם מחכים לחיסונים במרפאה במדגסקר, בחודש שעברצילום: Laetitia Bezain/אי־פי

בארגון הבריאות העולמי צויין כי לפי הערכות, רק 10% ממקרי החצבת מדווחים, וכך המספרים שבידיהם לא משקפים את התמונה המלאה. עד כה ב-2019 דיווחו 170 מדינות על 112,163 מקרי חצבת. בשלושת החודשים הראשונה של 2018 דיווחו 163 מדינות על 28,124 חולים בחצבת. "הזינוק במספר החולים בחצבת אירע גם במדינות עם גישה מלאה לחיסונים, בהן גם ארה"ב", נכתב, "המחלה מתפשטת במהירות באוכלוסיות סגורות שאינן מחוסנות".

ראש העיר ניו יורק, ביל דה בלזיו, הכריז בשבוע שעבר על מצב חירום בעקבות התפרצות חצבת באוכלוסייה היהודית-אורתודוכסית בברוקלין. למעלה מ-300 מקרי חצבת דווחו בווילאמסבורג שבניו יורק ובאזורים הסמוכים לה, שם מתגוררים יהודים חרדים רבים. מצב החירום מחייב הורים לחסן את ילדיהם או לשלם קנס אם הם מסרבים לעשות זאת. בכל ארה"ב דווח על 555 חולי חצבת, ההתפרצות החמורה ביותר של המחלה ב-25 שנים.

במדינות נוספות, דוגמת תאילנד ותוניסיה - וגם ישראל - היתה התפרצות חצבת בחודשים האחרונים. יש סיבות רבות לירידה במספרים המתחסנים העולם, בהן גם בעיות בגישה לחיסונים, אך במדינות רבות הסיבה איננה טכנית אלא נובעת מהתנגדות לחיסונים, שאיננה מבוססת על מידע מהימן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ