מפלגת השלטון בדרום אפריקה ניצחה בבחירות - עם ההישג הנמוך ביותר שלה אי פעם

מאז סיום משטר האפרטהייד לפני 25 שנה, מעולם לא קיבלה מפלגת הקונגרס הלאומי האפריקאי פחות מ-62%. על רקע פרשיות השחיתות והקיפאון הכלכלי, ואחרי ספירת הקלפיות ב-99% מהמחוזות, היא זוכה ל-58% מהקולות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכי מפלגת ANC בקייפטאון, ביום רביעי

מפלגת השלטון בדרום אפריקה, הקונגרס הלאומי אפריקאי (ANC), הצליחה לשמור על מקומה בממשלה, אולם רושמת רשמית את שיעור התמיכה הנמוך ביותר שלה בבחירות כלליות מאז סיום משטר האפרטהייד לפני 25 שנה. עם ספירת הקלפיות ב-99% ממחוזות המדינה, השיגה המפלגה 58% מהקולות – הפעם הראשונה שהיא מקבלת פחות מ-60%. 

ראש המפלגה ונשיא המדינה, סיריל רמפוזה, קיווה כי הישג גבוה יותר יעניק לו מנדט לעריכת רפורמות נרחבות. אבל תוצאות הבחירות שנערכו ביום רביעי – אף שהן יחסית טובות משחששו לו נוכח פרשיות השחיתות שהמפלגה מעורבת בהן והקיפאון הכלכלי במדינה – בעיקר מציבות את יריבותיה הגדולות של ANC בעמדה נוחה הרבה יותר לתקוף אותה.

הנשיא רמפוזה מבקר את תומכי מפלגתו ביוהנסבורג, ברביעיצילום: Ben Curtis/אי־פי

"דבר לא משתנה בתוך ANC", אמר ראלף מאתקגה, מחבר הביוגרפיה של רמפוזה, "תומכיו יגידו שהתוצאות היו יכולות להיות גרועות יותר בלעדיו, והיריבים שלו יגידו את ההפך. העימותים הפנימיים בתוך המפלגה ימשיכו כרגיל". 

בזירת הקרב החשובה של הבחירות הנוכחיות, מחוז גאוטנג הכולל את יוהנסבורג ופרטוריה – הבירות הכלכליות והפוליטיות של מדינה, מובילה ANC בפער קטן מאוד עם כמעט 50%. מאחר שנראה כי היא לא תצליח להשיג רוב במחוז זה, היא תיאלץ לבנות שם קואליציה שתדלדל את כוחה במחוז החשוב והעשיר הזה ותחליש את שליטתה בתקציב המקומי הגדול.

ביתר המדינה, עם זאת, ניצחון לקונגרס הלאומי האפריקאי ששולטת ברציפות מאז תום משטר האפרטהייד, מעולם לא היה מוטל בספק. מאחר שספירת רוב הקולות כמעט הסתיימה, רמפוזה, שהדיח את הנשיא הקודם המושחת והעמיד את המלחמה בשחיתות במרכז הקמפיין שלו, מבטיח לעצמו כהונה נוספת של חמש שנים.

מנהיג מפלגת האופוזיציה DA, מוסי מיימן, נואם בפרטוריה, אתמולצילום: Ben Curtis/אי־פי

אולם מאז 1994 ANC מעולם לא קיבלה פחות מ-62% מהקולות בבחירות הכלליות. אחרי שהשיגה 70% בבחירות ב-2009, הפופולאריות שלה רק הלכה וצנחה תחת שלטונו של הנשיא הקודם ג'ייקוב זומה. תוצאות הבחירות הנוכחיות משקפות את התפכחות המצביעים מהמערכת הפוליטית של דרום אפריקה ומהמשטר הדמוקרטי הצעיר. שיעור ההצבעה עצמו ירד ל-66% (לעומת 73% ב-2014). מדובר בשיעור הצבעה נמוך מאוד ביחס לאומה שבה אזרחים שחורים קיבלו את הזכות להצביע רק לפני 25 שנה, ושהתהדרה מדי מערכת בחירות בתורים ארוכים מחוץ לקלפיות.

מספר גדול של מצביעים בדרום אפריקה, שבעבר תמך ב-ANC, בחר הפעם להישאר בבית רק כדי לא להעניק תמיכה למפלגה פוליטית אחרת. מפלגת הברית הדמוקרטית (DA) ירדה גם היא בשיעורי התמיכה שלה לעומת 2014, לעומת לוחמי השחרור הכלכלי, מפלגה שנוסדה רק ב-2013, שגדלה מעט יותר מהצפוי.

"הרבה אנשים פשוט התייאשו מהמפלגות, מהמנהיגים שלהן ומהמוסדות הדמוקרטיים", אמר ויליאם גומדה, מומחה למדע המדינה באוניברסיטת ויטווטרסראנד ביוהנסבורג. "כעת, נוכח הקיפאון בצמיחה הכלכלית, אנחנו נמצאים במצב מסוכן בדרום אפריקה", הוסיף. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ