בסומליה לא ציפו לבצורת שנייה תוך שנתיים, ושני מיליון בני אדם נמצאים בסכנת רעב

בסומליה מתמודדים עם אחת מעונות הגשמים היבשות ביותר זה יותר מ-30 שנה, בשעה שהמדינה עדיין לא התאוששה מבצורת בת שנתיים שהסתיימה ב-2017. בכיר באו"ם: "דרושה תגובה מהירה"

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור למזון בפאתי מוגדישו, בחודש שעבר
לוגו גרדיאן

יותר משני מיליון בני אדם בסומליה עלולים לסבול מרעב עד סוף הקיץ, אלא אם יינקטו פעולות מיידיות בתגובה לבצורת השוררת במדינה. מארק לוווקוק, תת-מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטריים, אמר היום (חמישי) שסומליה מתמודדת עם אחת מעונות הגשמים היבשות ביותר שלה זה יותר מ-30 שנה וממשבר הומניטרי שמחריף במהירות.

עד ספטמבר, לפי הערכת הארגון הבינלאומי, יסבלו 2.2 מיליון בני אדם מרעב כה חמור עד כדי איום על חייהם או על פרנסתם. 3.2 מיליון נוספים, כחמישית מאוכלוסיית סומליה, לא ייידעו בוודאות מתי תהיה הארוחה הבאה שלהם. "אם לא תהיה תגובה מהירה, תהיה בעיה גדולה", אמר לוווקוק.

סומלים שנעקרו מבתיהם בעקבות הרעב בפאתי סומליה, בחודש שעברצילום: Farah Abdi Warsameh/אי־פי

האו"ם הזהיר בשבוע שעבר שבמקום להגביר את עבודתן, סוכנויות סיוע אולצו להצטמצם בכמה אזורים בסומליה משום שמאמצי הסיוע למדינה סובלים מבעיות מימון. המשבר הנוכחי מתרחש בשעה שקהילות במדינה עדיין מנסות להתאושש מהבצורת בת השנתיים שהסתיימה ב-2017.

"הופתענו לגמרי מהמהירות שבה הבצורה חזרה", אמרה נאסרה איסמעיל, מנהלת ארגון הסיוע Somalia NGO Consortium. "הזמן שהיה לאנשים להתאושש קוצר בחצי והוא ממשיך להתקצר מדי עונה. בסופו של דבר, מדובר במשבר אקלים".

התקופה שבין אפריל ליוני, שבדרך כלל נחשבת לעונת גשמים ממוצעת, צפויה להיות אחת היבשות ביותר בסומליה זה יותר מ-35 שנה. אחת הסיבות לעונת הגשמים היבשה במדינה היא הציקלונים שפקדו את דרום האוקיינוס ההודי, בהם ציקלון "אידאי" בחודש מארס שמנע מגשמים לנוע צפונה, מזג האוויר החם והיבש שנרשם בין ינואר למארס ועונת הגשמים החלשה בין אוקטובר לדצמבר ב-2018.

אף שבשבועות האחרונים ירדו קצת גשמים בסומליה, עדיין מדובר בכמות נמוכה בהרבה מהדרוש, דבר שמוביל להרס יבולים ולמקרי מוות רבים בקרב בהמות.

הבכיר מהאו"ם אמר שסוכנויות הסיוע מתמודדות עם היעדר מימון, אבל הוסיף שהתערבות מוקדמת תמנע את הסבל האנושי החמור ביותר ואף תתברר כמשתלמת ביותר. תוכנית התגובה ההומניטרית בסומליה, שעלותה השנתית נאמדה ב-1.08 מיליארד דולר, קיבלה נכון לחודש מאי רק חמישית מהסכום. מאז שונה ייעודה של התוכנית לטיפול בבצורת והעלות שלה נאמדת בסכום של 710 מיליון דולר. האו"ם הקציב 45 מיליון סיוע לסומליה כמו גם לחלקים באתיופיה וקניה. רוב הסכום, 30 מיליון דולר, יועבר לסומליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ