לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

צבא סודאן ובכירי המחאה האזרחית בסודאן הודיעו היום (שישי) כי הגיעו להסכם על חלוקת הסמכויות והשלטון ביניהם עד לקיום הבחירות במדינה, הסכם ששם קץ למבוי הסתום ששיתק את סודאן מאז הדחתו של הנשיא לשעבר עומר אל-באשיר בחודש אפריל.

שני הצדדים חידשו את השיחות ביניהם במהלך השבוע האחרון בתום חודש קשה במהלכו פשטו חמושים מטעם הצבא על מוקדי ההפגנות וגבו את חייהם של רבים. הצדדים הסכימו להקים סמכות שלטונית משותפת צבאית-אזרחית שתנהל את המדינה במהלך תקופת המעבר, שתימשך שלוש שנים.

הגנרל חמדאן, במאיצילום: MOHAMED NURELDIN ABDALLAH/רו

מוחמד חסן לבט, שליח מטעם האיחוד האפריקאי לשיחות, אמר במסיבת עיתונאים בחרטום כי השלטון יתנהל ברוטציה בין הצבא לבין מנהיגי המפגינים האזרחים במהלך תקופת המעבר. לאחר מכן ייערכו בחירות והצבא יוותר על השלטון כדי להבטיח כינון שלטון דמוקרטי. "אנחנו מקווים שזו התחלה של עידן חדש", אמר עומר אל-דגאיר, מנהיג בקואליציה שניהלה משא ומתן עם הצבא.

מוחמד חמדאן, סגן מפקד מועצת המעבר הצבאית, אמר כי ההסכם הינו מקיף ולא הדיר אף אחד במדינה. את המועצה המשותפת לצבא ולמנהיגים האזרחים יוביל ב-21 החודשים הראשונים גנרל צבאי, לאחר מכן הוא יוחלף במנהיג אזרחי שיוביל את המועצה למשך 18 החודשים הבאים.

אזרחים חוגגים את ההסכם בחרטום, היוםצילום: MOHAMED NURELDIN ABDALLAH/רו

עם היוודע ההסכם שנחתם בין הצדדים פרצו חגיגות ברחבי סודאן. אלפי בני אדם מכל הגילים יצאו לרחובות וצעקו "אזרחים, אזרחים, אזרחים!". מפגינים רבים קראו קריאות ניצחון וטענו כי ההסכם הוא הישג חסר תקדים של המחאה הפופולרית שהחלה כבר בדצמבר במחאה על מחירי הלחם המאמירים והתפתחה לתנועה שקראה להדיח את הנשיא אל באשיר אחרי 30 שנות שלטון רודני.

שני הצדדים גם הסכימו לפתוח בחקירה משותפת של מעשי האלימות שהחלו ב-3 ביוני כאשר פשטו כוחות חמושים על מעוזי המפגינים, מה שהוביל למותם של 128 בני אדם. הכוחות החמושים השתייכו למיליציות בפיקודו של הגנרל חמדאן, שנתפס בעיני רבים כדמות החזקה ביותר בסודאן כיום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ