העיתונאית שהקדישה עצמה לצדדים היפים של סומליה נהרגה בפיגוע

הודאן נאלאיה ניסתה להציג לעולם חלקים מושכים במדינתה, שסובלת זה שנים ממלחמת אזרחים. התקפת טרור של פעילי א-שבאב על מלון שבו שהתה גבתה שלשום את חייה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הודאן נאלאיה בצפון סומליה, בחודש שעבר
אי-פי

על רקע האלימות הקשה שמטלטלת את סומליה זה שנים, החליטה העיתונאית הקנדית-סומלית הודאן נאלאיה להתמסר לשליחות משלה: להראות לעולם את היופי הנסתר של מולדתה ושל בני עמה.

היא העלתה לטוויטר תצלומים של דייגים ובידיהם יצורי ים, של סירות קטנות שמפליגות במים כחולים ושל סומלים אוחזים בחתולי ים. "דגים מיובשים מספקים הכנסה יפה לתושבי האי #Ilisi. הדג הזה מכונה בפיהם '"שבילקה באדה', כלומר, 'נמר האוקיינוס'", כתבה ביום חמישי. "אנשים חוסכים פרוטה לפרוטה כל חייהם כדי להשתקע ליד הים עם צאתם לגמלאות. לנו יש ים בשפע, ולכן אנחנו לוקחים אותו כמובן מאליו. בואו נעריך את הדברים הנפלאים שבהם התברכנו", כתבה בפוסט קודם.

העיתונאית, שהקדישה עצמה לפרסום סיפורים חיוביים מהארץ שתושביה נאנקים תחת עשרות שנות מלחמת אזרחים, פיגועים של ארגונים קיצוניים ורעב, נהרגה בסוף שבוע שעבר (שישי), עם בעלה, פריד ג'אמה סולימן, ועוד 24 בני אדם לפחות, בפיצוץ ליד מלון אסאסיי בעיר קיסמאיו שאחריו חדרו חמושים לתוך המבנה. לדברי המושל האזורי של ג'ובאלנד נפצעו 56 בני אדם נוספים בפיגוע. ארגון המורדים האיסלאמיסטי הקיצוני א־שבאב קיבל אחריות להתקפה שנמשכה 14 שעות, אשר הסתיימה לאחר שחיילים הרגו את כל החמושים.

בשבת נודע למשפחתה ולחבריה ההמומים של נאלאיה בת ה–43, עיתונאית ואם לשניים שציפתה לילד שלישי, שיקירתם נמנית עם ההרוגים. מאאז חאן, קולנוען בן 24 מטורונטו, סיפר כיצד נאלאיה שיתפה אותו בחוויות שעיצבו את עולמה בפגישה שקיימו לפני שנים ספורות. "היא תמיד סיפקה לי השראה", אמר, "היא נהגה לומר שבהתחלה הכל קשה, אבל שיש להתמיד ולא לוותר על החלום".

בית המלון לאחר ההתקפה, שלשוםצילום: Stringer/אי־פי

השר הקנדי לענייני הגירה, פליטים ואזרחות, אחמד חוסיין, ביכה את מותה של העיתונאית וכתב בטוויטר שהיא "הציגה את הסיפורים החיוביים ואת תרומתה של הקהילה בקנדה" באמצעות כתיבתה. "אנו חשים אבל עמוק על לכתה, ועל מותם של כל קורבנות הפיגוע", אמר.

נאלאיה נולדה בעיר לאס אנוד שבצפון סומליה והיגרה עם הוריה ו–11 אחיה למחוז אלברטה שבקנדה בחורף 1984, שבו צנחה הטמפרטורה למינוס 40 מעלות. אביה, דיפלומט לשעבר בשירות החוץ של סומליה, מצא עבודה כסדרן במגרש חניה, סיפרה בראיון ב–2014. ב–1992 עברה המשפחה לטורונטו. נאלאליה השלימה תואר ראשון בתקשורת באוניברסיטת וינדזור ועבדה במכירות וכאשת עסקים.

בפודקאסט "עבודה בעלת משמעות, חיים בעלי משמעות", סיפרה נאלאיה למנחה פרנסין בלאיי כיצד החליטה לעשות הסבה מקצועית, חזרה לאוניברסיטה, השלימה תואר שני בעיתונות והגשימה את חלום הילדות שלה – לעסוק בעיתונות ולהגיש תוכנית טלוויזיה. "חזרתי לעבוד שלושה חודשים אחרי הלידה. 'זה לא בשבילי, חשבתי'", סיפרה בפודקאסט. בשנת 2014 השיקה את תוכנית הטלוויזיה Integration TV, במטרה לספר על סומליה. בעקבות כמה ביקורים שערכה במדינה, השתקעה ב–2018 כדי להמשיך את פועלה בעיר קיסמאיו.

תמונות שהעלתה נאלאיה לחשבון הטוויטר שלה, בשבוע שעבר

התוכנית מוכרת היטב לקהילות הגולים מסומליה, והיא צברה בחמש השנים אחרונות מאות אלפי עוקבים ברשתות החברתיות. התוכנית גם הובילה את נאלאיה לפגישה עם סולימן, סומלי, שחפר באר במדינה מוכת הבצורת. הזוג התחתן בנובמבר שעבר בקניה, מספרת אחותה. לדברי סאסידו שאיה, פעיל סומלי במינסוטה, נאלאיה רצתה ששני בניה והדור הצעיר של קהילת הגולים הסומלים ילמדו על מולדתה. "באמצעות התוכנית ביקשה לשפוך אור על הסומלים, הן בסומליה והן מחוצה לה", אמרה שאיה והוסיפה שהיא שבורת לב בעקבות מותה של נאלאיה.

או הירסי, שהכיר את בעלה של נאלאיה בתקופה שבה עבדו יחד כשרים בממשלת ג'ובאלנד, מספר עליו שהוא היה "בעל מסור, בחור נפלא ויצירתי שאהב אנשים. אדם טוב לב ומלא הבנה". מישהו שאל פעם את נאלאיה, מספרת שאיה, בזכות מה תרצה להיזכר אחרי מותה. העיתונאית השיבה ואמרה שאינה רוצה "להיות מפורסמת", אלא "מעדיפה שיזכרו אותה כאדם שפעל למען אחדות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ