הוא חלה באחת המחלות הקטלניות ביותר בהיסטוריה, אבל דבר אחר הדאיג אותו יותר

קלוד מבוואה, בן 21 מקונגו, איבד את אמו, אחותו ואחיו שמתו מאבולה וגם הוא חולה במחלה ונמצא בבידוד. הצוות שמטפל בו עזר לו להיבחן בבחינות הכניסה למכללה בדרך להגשמת חלומה של אמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבוואה במרכז הרפואי

קלוד מבוואה איבד את אמו, אחיו ואחותו שמתו מאבולה. במקום לחשוש לחייו לאחר שגם הוא אובחן כחולה במחלה, הצעיר הקונגולזי דאג בעיקר לדבר אחד: איך להשלים את בחינות הכניסה שלו למכללה?

היה זה חלומה הגדול של אמו של קלוד שהוא יילך ללמוד במכללה. בחינות הכניסה למכללה נערכות פעם אחת בשנה, אלא שמבוואה בן ה-21 מוחזק בבידוד במרכז רפואי בעיר בני ולא יכול היה לשבת בחדר הבחינות ביחד עם נבחנים אחרים.

קלוד מבוואה עובר את בחינת הכניסה למכללה במרכז הרפואי לטיפול באבולה בעיר בני, ביום שבתצילום: Al-Hadji Kudra Maliro/אי־פי

אנשי הצוות במרכז הרפואי לטיפול באבולה מצאו עבורו פיתרון. הוא עבר את הבחינה מאחורי מחיצה אטומה ותחת פיקוח של איש המכללה. דפי המבחן הועברו למבוואה מבלי שאיש נגע בו. לאחר שסיים את המבחן הוא הרים בזה אחר זה את הדפים כדי שניתן יהיה לצלם אותם בסמרטפון ולהעביר אותם במייל לאנשי המכללה. לאחר מכן, העיפרון שבו כתב ודפי הבחינה נשרפו. בקטע הבחינה שבעל פה הוא השיב לשאלות דרך חלון זכוכית שחצץ בינו לבין המפקח על הבחינה והצוות הרפואי.

ביום שבת סיים מבוואה את מבחניו האחרונים וכעת הוא ממתין לתוצאות בזמן שהוא מוחזק בבידוד. הצעיר הקונגולזי אמור להישאר במרכז הרפואי לטיפול באבולה עד שהווירוס ייעלם מגופו. הוא מקווה ללמוד מדע המדינה באוניברסיטת קיסנגאני.

"אמא שלי אמרה לי: 'בני, אתה חייב ללמוד. אם תהיה לך תעודה אתה תצליח בחיים. אפילו אם הוריך ימותו עדיין יהיו לך חיים לחיות אותם'", הוא נזכר.

נגיף האבולה במזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו הרג יותר מ-1,700 בני אדם מאז התפרץ לפני קרוב לשנה. עובדים במערכת הבריאות מנהלים מרוץ כדי לבלום את ההתפרצות והם מנסים לאתר, לחסן ולבודד את כל האנשים שבאו במגע עם נשאי הווירוס.

האנשים היחידים שמורשים להיות בקרבתו של מבוואה הם ניצולי המחלה שחסינים לווירוס וכן עובדי בריאות שלובשים בגדי מגן מכף רגל ועד ראש.

מבוואה איבד את אחותו הבכורה בשעה שהחל לסבול מכאבי ראש, חום גופו עלה והוא איבד את התיאבון. בשל העובדה שלא היה מסוגל להמשיך ללמוד, הוא הועבר למרכז הרפואי בעיר בני, ושם אובחן כחולה באבולה. למרות מצבו, הוא שאל את האחיות ואת הרופאים כיצד יוכל לעבור את המבחנים שלו. הלמידה היתה לא פשוטה משום שלמבוואה לא היתה גישה למחברות שלו ולחומרי לימוד אחרים.

הצוות במרכז הרפואי התגייס לעזור לצעיר החולה ואף הביאו לו תלבושת בית ספר בעת שעשה את המבחנים. "העובדה שהבאנו את הבחינות אליו היא צעד חשוב בריפוי ובשיקום שלו", אמר גורטי מוהומירה, פסיכולוג במרכז הרפואי בבני. לדברי מבוואה, החלק הקשה ביותר היה הבחינות בעל פה ולאו דווקא משום שהיה לחוץ מהן. "היה לי קשה לשמוע אותם דרך הזכוכית אז הם היו צריכים לחזור על עצמם כמה פעמים עד שהבנתי את השאלה", הוא אמר. כעת הוא ממתין לתוצאות.

"לא הפסדתי דבר ואני בטוח שאני אצליח ואכבד את זכרה של אמי", הוא אמר. "אם היא היתה כאן אני חושב שהיא היתה גאה בי".

ארגון הבריאות העולמי (WHO) הודיע לפני יותר משבוע שמגפת האבולה בקונגו מוגדרת מצב חירום בינלאומי של בריאות הציבור. הארגון הבהיר כי אין זה אומר שהמגפה מהווה סכנה גלובלית, אלא מוגבלת עדיין לאזור הנגוע בלבד. הארגון הוסיף כי בשלב זה הוא לא ממליץ על בדיקת נוסעים בנמלי תעופה או ים מחוץ לאזור הנגוע וכי אין צורך בסגירת גבולות או הגבלות על נסיעה ומסחר בשל כך. הצהרה מסוג זה שמורה להתפרצויות שמהוות סיכון חמור לבריאות הציבור, ועלולות בסופו של דבר להתפשט למדינות אחרות. אולם מטרתן העיקרית היא להגביר את תשומת הלב הבינלאומית ולגייס עזרה, במיוחד כלכלית, בבלימת המגיפה.

כבר בחודש מאי, הוכרזה המגפה בקונגו כשנייה ביותר בחומרתה בהיסטוריה ,אחרי ההתפרצות שהיתה במערב אפריקה ב-2015-2014 – ממנה מתו 11,310 בני אדם. גם המגפה ההיא הוכרזה מצב חירום גלובלי.

לכתבה של אי-פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ