"הטרגדיה הקשה ביותר השנה בים התיכון" |

חשש לחיי 150 פליטים שסירותיהם התהפכו מול חופי לוב

שתי סירות שנשאו עליהן כ-300 פליטים התהפכו במרחק של 120 ק"מ מטריפולי. 137 בני אדם חולצו, ולפי הערכת סוכנות האו"ם לפליטים ומשמר החופים הלובי כ-150 נעדרים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים אפריקאים ליד לוב, ב-2016
לוגו אי-פי
אי-פי

סוכנות האו"ם לפליטים ומשמר החופים של לוב מסרו היום (חמישי) כי קיים חשש לחיי כ-150 פליטים ששטו בסירות שהתהפכו מול חופי המדינה הצפון אפריקאית. גורם בכיר באו"ם אמר כי מדובר ב"טרגדיה הקשה ביותר בים התיכון" מאז תחילת השנה.

איוב גאסים, דובר של משמר החופים הלובי, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי ששתי סירות שנשאו עליהן כ-300 פליטים התהפכו במרחק של 120 ק"מ מזרחית לבירה טריפולי. לדבריו, כ-137 פליטים חולצו והובאו לחוף ובינתיים משה משמר החופים הלובי רק גופה אחת מן המים.

צ'רלי יאסלי, דובר של סוכנות האו"ם לפליטים, אמר שחייהם של 147 פליטים ניצלו. "אנחנו מעריכים שפוטנציאלית יש 150 פליטים נעדרים ומתים בים", הוא אמר. "הטרגדיה הקשה ביותר בים התיכון התרחשה זה עתה", אמר ראש נציבות הפליטים של האו"ם פיליפו גרנדי.

כ-117 פליטים נפלו בחודש ינואר לים מסירה וככל הנראה מתו. במאי טבעו למוות 65 פליטים כשסירתם טבעה מול חופי תוניסיה. גרנדי קרא למדינות האיחוד האירופי לחדש את משימות החילוץ בים התיכון שהופסקו בעקבות החלטת הגוש האירופי, וקרא לשים סוף למעצרי הפליטים בלוב. הבכיר מהאו"ם אמר שנדרשות דרכים בטוחות אל מחוץ ללוב "לפני שיהיה מאוחר מדי בשביל עוד הרבה אנשים נואשים".

לאחר ההתקוממות העממית שהובילה להפלת משטרו של מועמר קדאפי ולאחר מכן להריגתו, הפכה לוב לנקודת מעבר עיקרית של פליטים ופליטים אפריקאים שמחפשים חיים טובים יותר באירופה. מבריחי פליטים וארגונים חמושים ניצלו את הכאוס במדינה הצפון אפריקאית ועמדו מאחורי התעללויות בפליטים שכללו עינויים וחטיפות תמורת כופר.

מוקדם יותר השבוע עצר משמר החופים הלובי כ-40 פליטים בלב ים והעביר אותם למרכז מעצר ליד טריפולי שבו נהרגו בתחילת החודש יותר מ-40 בני אדם בהפצצה מהאוויר. יותר מ-200 פליטים עדיין מוחזקים במרכז המעצר בשכונת טאג'ורה שבבירת לוב הסמוכה לאזורי הקרבות בין הצדדים הנצים במדינה.

האיחוד האירופי משתף בשנים האחרונות פעולה עם משמר החופים הלובי ועם גורמים אחרים במדינה כדי למנוע מפליטים לצאת למסע המסוכן בים בדרכם לאירופה. ארגוני זכויות אדם טוענים ששיתוף הפעולה הזה הותיר פליטים בחסדי ארגונים חמושים אכזריים או כלואים במרכזי מעצר שאין בהם מספיק מים ומזון והתנאים בהם קשים.

לפחות 2,500 פליטים עצורים במרכזים בטריפולי ובסביבתה, שם מתנהלים קרבות בין "הצבא הלאומי הלובי (LNA), מיליציה בראשותו של הגנרל חאליפה חפתר, לבין מיליציות שקשורות בממשלה היושבת בטריפולי ומוכרת על ידי האו"ם. הממשלה בטריפולי האשימה את כוחותיו של חפתר בתקיפה האווירית שבה נהרגו עשרות בני אדם במרכז המעצר לפליטים. מצדו של הגנרל מכחישים כי היו מעורבים בתקיפה ומאשימים את המיליציות הקשורות לממשלה בבירה באחסון נשק במרכז המעצר.

סוכנות האו"ם לפליטים מסרה כי מאז תחילת השנה מתו 164 פליטים שעשו בסירות את הדרך מלוב לאירופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ