לוגו אי-פי
אי-פי

היא עשתה היסטוריה כמדינה הראשונה שפרשה מבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. לאחר מכן היא סילקה מתחומה את המשרד של מועצת זכויות האדם של האו"ם. כעת, אף על פי שסגן נשיא בורונדי הרגיע בראיון נדיר שהמצב במדינה יציב, יש עלייה במספר הדיווחים על הפרות של זכויות אדם לקראת הבחירות שיתקיימו בשנה הבאה במדינה, ורבים חוששים שהנשיא פייר נקורונזיזה מתכוון להתמודד על כהונה רביעית.

כתב סוכנות הידיעות אי־פי שביקר במדינה מצא שהממשלה נחושה להציג תמונה של רגיעה בשעה שאזרחים מספרים שהם חיים בפחד מפני האפשרות שהבחירות הבאות ילוו בשפיכות דמים. כך היה בבחירות ב–2015, אז נקורונזיזה נבחר לכהונה שלישית והחלה תסיסה פוליטית שנמשכת עד היום.

נשיא בורונדי פייר נקורונזיזה מצביע במשאל עם על שינויים בחוקה, ב-2018צילום: Evrard Ngendakumana/רויטר

"קשה לחיות בבורונדי, אין חופש. אתה לא יכול לבטא רעיונות שמתנגדים לממשלה, ויש פחד מתמיד שמא יעצרו, יחטפו או יהרגו אותך", אמר סייק מתיו, מייסד האיגוד הקהילתי לקידום זכויות אדם והגנה עליהן, אחד מקומץ ארגוני זכויות אדם שעדיין פועלים במדינה, השוכנת במזרח אפריקה ומונה כ–11 מיליון תושבים.

לדברי האו"ם, יותר מ–1,200 בני אדם נהרגו מאז שנקורונזיזה הודיע שיתמודד על כהונה שלישית, הודעה שהציתה הפגנות נרחבות שדוכאו על ידי הממשלה ביד קשה. קרוב ל-350 אלף בני אדם ברחו מהמדינה, כך מסרה בחודש שעבר "קבוצת המשבר הבינלאומי". כעת גוברים החששות מפני הידרדרות המצב לקראת הבחירות שאמורות להתקיים במאי 2020.

מפלגת השלטון בראשות נקורונזיזה, "המועצה הלאומית להגנת הדמוקרטיה - הכוחות להגנת הדמוקרטיה", והמיליציה הצעירה שלה, אימבונרקורה, מואשמות על ידי ארגוני זכויות אדם במעשי הרג, עינויים, אונס ואיומים על אנשי האופוזיציה. "אנחנו ממשיכים לתעד מקרי הריגה, הצקות והיעלמות של אנשים. מדובר בקמפיין ממשי נגד אנשים שמתנגדים למפלגת השלטון, שהולך ומתעצם ככל שהבחירות קרבות", אמר לואיס מאדג', מנהל מרכז אפריקה בארגון זכויות האדם Human Rights Watch.

המרחב האזרחי בבורונדי, שהיה דינמי בעבר, ממשיך להתכווץ. ביוני סגרה הממשלה את אחד מארגוני החברה האזרחית האחרונים שעדיין פעלו שם. השנה סילקה הממשלה גם את המשרד של מועצת זכויות האדם של האו"ם, בעקבות חקירה שניהלה על חשדות להפרות של זכויות אדם, ובשל הצהרת הממונה לשעבר על זכויות האדם באו"ם כי בורונדי היא אחת מ"המשחטות הפוריות ביותר של בני אדם בעשורים האחרונים".

שני ילדים משחקים בכפר קטן סמוך לבירת בורונדי, החודש. אזרחים אמרו שהם מפחדים שמערכת הבחירות הקרובה תהיה עקובה מדםצילום: Sam Mednick/אי־פי

עיתונאים מקומיים מעוכבים וסופגים איומים כדבר שבשגרה, ורק עיתונאים זרים מעטים קיבלו אישור להיכנס למדינה. במארס נאסרה כניסת עיתונאים מרשת BBC הבריטית, ככל הנראה לאחר שהרשת שידרה סרט תיעודי על אתרי עינויים לכאורה הפועלים במדינה, שלטענת הממשלה מכפיש את דמותה.

מנהיגי בורונדי אומרים שהמדינה יציבה ורחובות הבירה בוג'ומבורה שוקקים, אבל מאחורי המעטה החיצוני חלק מהתושבים אומרים שהם חיים באימה. צעיר בן 23 השקיף בעצבנות ממרפסת חדרו בבית מלון ובדק אם מישהו עקב אחריו. לדבריו, מאז שחזר לבורונדי בשנה שעברה, לאחר שנמלט מהאלימות שפרצה ב–2015, הוא הואשם על ידי מיליציית הצעירים בתמיכה באופוזיציה. כעת הוא חי במסתור, וביקש לדבר בעילום שם מחשש לחייו. "יש להם רשימת שמות. אם הם רואים שאתה כאן או חזרת, הם באים לתפוס אותך ושואלים איפה היית ומה באת לעשות", סיפר.

ילד מחוץ לביתו בפאתי בוג'ומבורה, בירת בורונדי, החודש. הממשלה נחושה להציג תמונה של רגיעה בשעה שאזרחים מספרים שהם חיים בפחדצילום: Sam Mednick/אי־פי

מוקדם יותר החודש, הודיעה ועדה של מועצת זכויות האדם של האו"ם, שחוקרת את המתרחש בבורונדי, כי הממשלה מנסה "לשכנע את הקהילה הבינלאומית שהמצב במדינה חוזר לנורמליות". זאת בשעה שנמשכת הפרה נרחבת של זכויות אדם במדינה. בכירים בבורונדי מכחישים שנתנו הוראות לפעול באלימות. "לאנשים מסוימים יש אולי מוטיבציה לדכא, אבל זה לא אומר שהממשלה נותנת להם הוראה לנהוג כך", אמר סגן הנשיא גסטון סינדימוו בראיון לאי־פי. הוא קרא לבכירים באופוזיציה שברחו מהמדינה לחזור ולהשתתף בבחירות, ועם זאת הוסיף כי אל לאופוזיציה "לעשות בעיות" למארגני הבחירות.

ארגוני האופוזיציה המעטים שנותרו בבורונדי אומרים שהם סובלים מהטרדות על בסיס יומי. אגתון רוואסה, ראש הקונגרס הלאומי למען החופש, מפלגת האופוזיציה המרכזית, אמר כי אינו מאמין שהבחירות יהיו הוגנות.

אם נותנת מים לבנה בעיירה סמוך לבוג'ומבורה, החודש. ארגוני האופוזיציה המעטים שנותרו בבורונדי אומרים שהם סובלים מהטרדות על בסיס יומיצילום: Sam Mednick/אי־פי
ילדים מתהלכים בעיירה רומונגה, החודש. המתיחות לקראת הבחירות בשנה הבאה גוברת כאשר ממשלתו של ננקונוזיזה מגבילה את האופוזיציה והתקשורתצילום: Sam Mednick/אי־פי

את התסיסה הפוליטית מחריפים עוד יותר המצב הכלכלי הקשה והמצב ההומניטרי במדינה, שהתמ"ג שלה לנפש התכווץ ב–3% ב–2018, כך לפי נתוני האו"ם. בספטמבר הפסיקה הממשלה את עבודתם של ארגוני סיוע בינלאומיים והאשימה אותם בהפרת החוק. זה הותיר בשטח את האו"ם, שאמר כי בורונדי סובלת מהשכיחות הגבוהה ביותר של תת-תזונה כרונית - 56% מהילדים בה סובלים מבעיות התפתחות. לדברי האו"ם, אחד מכל שלושה תושבים במדינה זקוק לסיוע באופן דחוף.

התושבים המקומיים בעיירה רומונגה, הסמוכה לבירה. אומרים שהמצב נואש. אלין נטקירוטימנה חזרה לבורונדי בשנה שעברה, לאחר שנמלטה לקונגו השכנה ב–2015. רוב רכושה נהרס, ולדבריה היא לא יכולה לטפל בעשרת ילדיה, שלפעמים חולפים ימים בטרם מגיע לפיהם מזון כלשהו. "אני עצובה", אמרה האשה בת ה–42, והרכינה את ראשה.

אדם יושב על סירה בבירת בורונדי, החודש. אף שנקורונזיזה אמר שלא יתמודד בבחירות בשנה הבאה, מעטים במדינה מאמינים לוצילום: Sam Mednick/אי־פי
צעירה מחוץ לביתה בעיירה רומונגה, החודש צילום: Sam Mednick/אי־פי

אף שנקורונזיזה אמר שלא יתמודד בבחירות בשנה הבאה, מעטים בבורונדי מאמינים לו, במיוחד לאחר שבמשאל עם שנערך בשנה שעברה אושר שינוי בחוקה המאריך את כהונת הנשיא. מבקרי הממשלה טוענים שהוא שכנע תושבים לתמוך בשינוי בעזרת הפחדות. התיקון בחוקה יאפשר לנקורונזיזה להחזיק בשלטון עד 2034.

"בלי פתיחה משמעותית של המרחב הפוליטי, הבחירות ב–2020 יתקיימו באווירה של פחד", מסרה ביוני "הקבוצה למשבר בינלאומי". מפלגת השלטון כבר פתחה בקמפיין בחירות למען נקורונזיזה, למרות שאמר שיפרוש מתפקידו. במצעד שנערך באזור כפרי כשעתיים נסיעה מהבירה, קבוצה של חברי אימבונרקורה פינו את הדרך לכ–30 מנאמני המפלגה, שקראו במקהלה אחידה: "הוא ינצח שוב". 

לכתבה של אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ